İlgili Yazılar

Büyük kapışma: iPhone vs Android!

Uzun yıllardır en büyük tartışma konusu olan Android ve iOS'u biz de karşılaştırdık.

spot_img

iPhone ve Android, uzun yıllardan beri karşılaştırılan fakat herhangi bir sonuca varılamayan 2 telefon. Aslında Android’e telefon demek pek doğru değil. Çünkü bilindiği üzere Android bir işletim sistemi, telefon markası değil. Bu sebepten yazımızın devamına iOS ve Android olarak devam edeceğiz.

İki işletim sisteminin de kendine göre ayrıcalıklı özellikleri var. Biz aralarındaki farkları sıralayalım, seçim size kalsın. Sizler de yorum bölümünden iOS mu yoksa Android mi? Cevap verebilirsiniz.

Ayrıca daha önce karşılaştırdığımız Mac ve Windows yazımıza da Windows mu iyi, Mac mi? başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

iOS mu, Android mi?

Öncelikle Android tamamen açık, iOS ise kapalı bir yazılım. Bu da; iOS’u Android’e göre virüs gibi dış tehditlere karşı daha güvenli hale getiriyor. Güvenlik konusunda bu yüzden her zaman iOS önde.

iOS işletim sistemine sahip bir cep telefonuna bilgisayar üzerinden şarkı, video, ya da film aktarmak istediğinizde oldukça zorlu bir süreç sizi beklerken, Android için böyle bir durum söz konusu değildir. Direkt USB ile aktarım sağlayabilirsiniz.

iOS bugün sadece Apple tarafından kullanılan bir işletim sistemi. Fakat Android, bilinen yüzlerce firma tarafından tercih ediliyor. Bu da iOS işletim sistemine sahip cep telefonlarının yılda maksimum 5 tane çıkmasını, Androidlerin ise 100’e yakın çıkmasını sağlıyor. Yani çeşit açısından da Android önde geliyor.

Batarya performansı açısından 2 işletim sistemi aynı kapasiteye sahip marka ve modellerde çalıştırıldığında iOS’un Android’e göre daha az batarya tükettiği görülüyor. Yani bu konuda da iOS önde geliyor.

Performans açısından bakıldığında ise; Android daha çok oyun performansıyla öne çıkarken, iOS ise Web, Ofis kullanımı gibi arayüzle ilgili konularda öne çıkıyor.

Android, özelleştirilebilen ve yazılımcı bireylerin müdahale edebildiği bir işletim sistemiyken, iOS kesinlikle özelleştirilemiyor.

Bu ve bunun gibi birçok fark bulunuyor. Kiminde iOS, kiminde Android önde olduğu için; bu anlamda ikisi arasında net bir şekilde “bunu almalısınız” gibi bir öneride bulunamıyoruz. İhtiyaçlarınızı belirleyip, o ihtiyaçlara hitap eden telefonu yukarıdaki bilgilere göre seçebilirsiniz.

Son olarak, yorum bölümünden sorumuzu cevaplamayı unutmayınız! iOS mu, Android mi?

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,090AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox