İlgili Yazılar

Bixby Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Samsung'un akıllı sanal asistanı Bixby ile neler yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Öğrenmek için bu yazımızı mutlaka okuyun...

spot_img

Makine öğrenme teknolojisiyle geliştirilen Samsung’un Bixby isimli akıllı sanal asistanı aralarında Google Asistan, Apple Siri ve Amazon Alexa’nın da bulunduğu gelişmiş asistan yazılımları arasındaki yerini almış durumda.

Bu akıllı asistan ilk kez Galaxy S8 ve Note 8’le hayatımıza girdi. Bu modellerin devamı olarak piyasaya sürülen S10 ve Galaxy Fold gibi bixby destekleyen telefonlarda varsayılan olarak yüklü bulunan Bixby’nin sizi şaşırtacak hayli gelişmiş özellikleri var.

Ancak sebebi bilinmeyen bir şekilde bixby özelliğine sahip telefonların sayısı bayağı bir az. İlerleyen tarihte bixby destekleyen telefonların sayısının artması bekleniyor tabii.

Bu yazıda da Bixby’e dair bilmeniz gerekenleri bulacaksınız.

Samsung Bixby hakkında bilmeniz gereken 7 şey

  • Muadillerine kıyasla henüz sektörde yeni sayılan Bixby’i yalnızca mobil cihazlarda kullanabiliyoruz. Ancak Samsung’un planı gelecekte bu asistan yazılımını Bluetooth hoparlör, akıllı televizyon ve buzdolabı modellerinde de kullanılabilir hale getirmek.
  • Bixby’i açmak için telefonun sol tarafında sırf bu asistana özel konumlanan buton kullanılabiliyor. Bu düğmeye uzun süre basılı tutunca ise Bixby’nin Flipboard uygulaması yerine geliştirilen ana sayfası açılıyor. Kamera uygulamasından da Bixby’e atlayabilmeniz mümkün. Üçüncü ve en kolay yol ise “Hey Bixby” diyerek asistanı açmak. Kabaca “Bixby nasıl kullanılır?” sorusuna bu şekilde cevap verilebilir.
  • “Ekran parlaklığını yüzde 50’ye ayarla” veya “İstanbul’da çektiğim fotoğrafları göster” gibi komutları yerine getirebilen Bixby’nin tamamlayıcı işlevi de mevcut. Mesela klavyeyle bir mesaj yazdıktan sonra Bixby’e özel tuşa basıp “Gönder” diyebiliyorsunuz.
  • Bixby’nin Google Lens gibi nesne tanımlama özelliği de var. Bixby Vision adı verilen bu özellik en az Google Lens kadar verimli çalışıyor. Gördüğünüz herhangi bir ürünün modelini araştırabilir, nesne ve manzaraları tanımlayabilir, yabancı dildeki metinleri çevirebilir, benzer fotoğrafları bulabilir veya QR kod okutabilirsiniz.
  • Bixby’e “Recep Tayyip Erdoğan kaç yaşında?” veya “Ağrı dağının uzunluğu kaç metredir?” gibi eğlenceli sorular sorabilirsiniz. Tabii ki İngilizce olmak kaydıyla.

Bixby’nin Türkçe dil desteği var mı?

Hayır, ne yazık ki Bixby’nin Türkçe dil desteği yok. Ayrıca bixby türkçe yapmak teknik olarak mümkün değil.

Bu yazıyı beğendiyseniz Samsung’un yeni nesil işlemcisi hakkında yazdığımız bu habere de mutlaka bir göz atın.

Telefonunuzun Bixby’i destekleyip desteklemediğini öğrenmek için TCybers Forum‘a konu açabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,090AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox