İlgili Yazılar

Bilgisayar Toplamak İçin Neler Gerekli?

spot_img

Özel bir bilgisayar yapmak için neler gerekli? – Özel bir bilgisayarın imalat sürecindeki maliyet, normal bir bilgisayarın imalat maliyetinden daha fazladır, performans açısından özel bilgisayarlar bir adım önde olduğu için, eğer sizde paraya önem vermiyor, tamamen statüsel olarak, kendi bilgisayarımı kendim yaparım diyorsanız, yazımızı okumaya devam ediniz. Şunu baştan belirtelim, normal bir bilgisayar alıp onun parçalarını yükseltmek özel bilgisayar imalat etmeye göre daha az maliyetlidir.

Bilgisayar toplamak için neler gerekli?

İşlemci ve Anakart

Başlamak için gerekli iki önemli bileşen İşlemci ve Anakart`dır. En çok tercih edilen iki marka İntel ve AMD`dir. İntel işlemcileri endüstri standartıdır. Çekirdek serisi olarak i3, i5 ve i7  en çok tercih edilen işlemci aileleridir. Ana kart seçerken USB hızının 3.1/3.0 olmasına dikkat edin.

Depolama ve Bellek

Depolama için  HDD`ye ihtiyacınız olacak , HDD`ler klasik olarak birçok bilgisayarın depolama için sabit sürücüleridir , buna takriben daha pahalı olan ancak yüksek performas sağlayan SSD`ler de tercih edilebilir.

Bellek konusunda önce ne kadar Ram`e ihtiyacınız olduğuna karar verin 32 bitlik bir sistem kullanacaksanız 3GB yeterli olacaktır ancak 64 bitlik bir sistem kullanmayı düşünüyorsanız 8GB ve üstü iyi performans almanızı sağlayacaktır , Artık kullanmayı düşünmüyor olsanız bile ihtiyaç olabilir düşüncesiyle birer DVD/CD Rom sürücüsüde kullanabilirsiniz. 

Video ve Ses Kartları

Video oyunları oynamak dijital grafikler üzerinde çalışmak , video düzenlemek gibi amaçlarınız varsa gelişmiş araçlara ihtiyacınız olacaktır bu konudaki ihtiyaçları karşılayacak en iyi kart üreticileri AMD, ATI veya Nvidia`yı tercih edebilirsiniz. Ses kartınız içinde aynı şey geçerlidir ister video oyunlarda kullanın ister ses dosyalarında , iyi bir ses kartına ihtiyacınız olacaktır

Kasa, Güç Kutusu ve Soğutma

İyi bir güç kaynağı (Power) ve uygun fiyata bulacağınız bir Soğutucu Fan işinize yarayacaktır ancak bundan daha önemlisi aldığınız bu parçalar ile uyumlu bir kasa bulmaktır.

Son bir tavsiye

İşletim Sistemi olarak Linux kullanın derim onuda kullanamıyorsanız Windows 7 tüm windows sürümlerinden daha kararlıdır ayrıca Windows 10 çıkmasına rağmen şu anda en populer sistem yine Windows 7 olmuştur.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
264TakipçilerTakip Et
3,100AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox