İlgili Yazılar

Apple, Koronavirüs İçin Yeni Bir Girişimde Bulundu

Apple, Pandemi haline gelen Koronavirüsle ilgili harekete geçerek, kullanıcıların güvenilir kaynaktan bilgi alması için yeni bir platform oluşturdu.

spot_img

Apple, İngiltere’den Fransa’ya; Türkiye’den Yunanistan’a kadar uzanan, kısaca tüm Dünya’yı etki altına alan koronavirüs ile ilgili yeni bir girişimde bulundu.

Bulunduğu bu girişim; Dünya genelinde yer alan güvenilir kaynaklardan bilgi akışı sağlamaya yardımcı olacak.

Apple’ın yayınladığı tarama platformunda Koronavirüsün bir türü olan COVID-19 ile ilgili bilgilere yer veriliyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin rehberliğiyle hazırlandığı ifade edilen söz konusu platform Cuma günü duyurulmuştu. Hem uygulama, hem de web site olan bu tarama platformunun CDC, Beyaz Saray ve FEMA iş ortaklığıyla yapıldığı da belirtildi.

Cuma günü ardı ardına açıklamalar altına imza atan Dünya’nın en büyük kurumları, Koronavirüs uygulaması ve web sitesine girecek olan kişilerin, kendileriyle ve sevdikleriyle ilgili semptomlarla ilgili olarak sorular cevaplatıyor.

Sorulara verilen cevaba göre; sosyal mesafe ve kişinin kendini izole etmesi, semptomların nasıl yakın takibe alınarak müdahale edilebileceği, şuanda test yapma zorunluluğu olup olmadığı ve en yakın ne zaman bir doktorla irtibata geçilmesi konusunda rehberlik veriliyor.

Oldukça Kolay Bir Şekilde Erişim Sağlanabiliyor

Koronavirüse dair tüm verilerin toplandığı sitenin Dünya genelinde en güvenilir kaynak olması amaçlanıyor.

Apple, kullanıcılarının gizliliğini oldukça önemsediğini; bu sebepten dolayı ankete verilen cevapları hiçbir şekilde kayıt altında tutmayacağını, fakat araçların kullanımıyla ilgili olarak kim tarafından verildiği belli olmayacak şekilde anonim veriler toplayacağını aktardı.

Apple tarafından oluşturulan koronavirüs platformu herhangi bir şekilde hesap oluşturmanızı gerektirmiyor. Aynı zamanda, Apple Kullanıcıları Siri’ye; “Bende Corona Virüsü Var mı?” Sorusunu yönelttiğinde; söz konusu kaynaklara erişim sağlayabiliyor.

Cuma günü yapılan açıklama, Apple CEO’su Tim Cook’un; teknoloji devi Apple’ın başta Avrupa ve ABD olmak üzere çok sayıda ülkede 10.000.000 maske dağıtacağını da gösterdi.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,090AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox