İlgili Yazılar

Android ve iPhone Wi-Fi Ağ Önceliği Nasıl Ayarlanır?

WiFi ağ önceliğini ayarlama imkanı Android'ler için mevcut. Bunu yapmak ise sanılanın aksine çok basit.

spot_img

Android Wi-Fi ağ önceliğini ayarlama işlemi sayesinde işyeri veya kafe gibi birden fazla Wi-Fi ağının bulunduğu ortamlarda telefonunuzun hangi ağa bağlanmasına bizzat karar verebilirsiniz.

Normalde telefonunuz sinyal kalitesini göz önünde bulundurarak en iyi olduğunu düşündüğü ağa bağlanır. Fakat buna elle müdahale etmek yerine sizin seçtiğiniz ağın öncelik kazanmasını istiyorsanız, Android Wi-Fi öncelik sırasını belirleme işlemi yapmanız gerekiyor demektir. 

Baştan belirtelim: Android wifi öncelik atamak gayet kolay. Fakat aynı şeyi iPhone’lar için söyleyemiyoruz. Yani henüz iPhone’larda bu özellik yok ne yazık ki.

Kablosuz ağ (Wi-Fi) öncelik sırası Android için nasıl ayarlanır?

Aslına bakılırsa bu sorunun cevabı kullandığınız telefonun marka ve modeline göre değişiklik gösterebiliyor. Çoğu Android ROM’unda Wi-Fi öncelik sıralaması yapma imkânı var, fakat bazı modellerde bu seçenek sunulmamış. Biz sunulduğunu varsayalım ve Android’lerde Wi-Fi öncelik sırası tanımlama işlemini nasıl yapabileceğinizden bahsedelim.

  • Telefonunuzun “Ayarlar” uygulamasını açın ve “Wi-Fi” bölümüne girin.
  • “Gelişmiş Wi-Fi” ayarları menüsüne giriş yapın.
  • Burada eğer telefonunuz destekliyorsa “Wi-Fi önceliği” diye bir seçenek yer alacaktır. Böylelikle istediğiniz Wi-Fi ağının önceliğini değiştirebilirsiniz.

Peki ya telefonunuzda böyle bir menü yoksa?

O halde Google Play Store’dan başka bir uygulama yüklemeniz gerekiyor. Bu bağlantıyı takip ederek indirebileceğiniz WiFi Prioritizer isimli uygulama, isminden de anlaşılacağı üzere Android’lerde Wi-Fi öncelik sırası değiştirme imkânı sunuyor.

Uygulamayı açtıktan sonra şifresi kayıtlı tüm WiFi ağları karşınıza çıkacaktır. Üzerlerine basılı tutup sıralamalarını değiştirebilirsiniz. En üstte olan ağ, en öncelikli olarak bağlantı kurulacak olan ağ demektir. “Auto Switch” seçeneği açık olursa ağlar arasında otomatik geçiş de sağlanmış olacaktır.

Bu arada akıllı telefonunuzun WiFi’ını Bluetooth ile paylaşmayı öğrenmek için bu yazıya da göz atabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,090AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox