İlgili Yazılar

Telefon WiFi’ini Bluetooth ile Paylaşma

Bağlandığınız Wi-Fi ağını Bluetooth teknolojisiyle dağıtabileceğinizi biliyor muydunuz? Öğrenmek için yazının devamına göz atın!

spot_img

Bluetooth ile WiFi paylaşma yöntemi sayesinde bir cihazınızda olan interneti Bluetooth teknolojisi marifetiyle başka cihazlarda kullanabilirsiniz. Wi-Fi hotspot yönteminden daha farklı olan bu özellik, akıllı telefonunuzun bağlandığı Wi-Fi ağını başka telefonlara dağıtmasını sağlar.

“Bunu neden yapmak isteyeyim ki?” diye soruyor olabilirsiniz. Belki telefonunuzun bağlandığı Wi-Fi ağı çok güçlüdür, ancak dizüstü bilgisayarınızda aynı ağ çok iyi çekmiyor olabilir. Veya ücretli bir Wi-Fi ağına bağlandıysanız tek bir cihaz için para ödeyebilir, Bluetooth ile bu ağı başka telefon veya bilgisayarlara dağıtabilirsiniz.

Rehberimizin devamını okuyarak siz de wifi bluetooth ile paylaşmayı öğrenmiş olacaksınız.

İşte Bluetooth ile Wi-Fi paylaşmak için yapmanız gerekenler

Bunun için ilk yapmanız gereken şey, iyi çeken bir Wi-Fi ağına bağlanmak. Sonrasında bu bağlantıyı diğer cihazlara dağıtabilmeniz mümkün.

  • Ayarlar > Bağlantı > Bluetooth bölümüne girin.
  • Bluetooth’u açın. Telefonunuzun diğer cihazlar tarafından görülebilir olmasını sağlayın.
  • Yine Ayarlar uygulamasını açın ve “Kablosuz ağ ve bağlantı” bölümüne girin.
  • “Mobil internet paylaşımı” bölümünden “Bluetooth’la internet paylaşımı”nı aktif hale getirin.

İşlem bu kadar. Artık tablet veya bilgisayarın Bluetooth’unu açarak dağıtılan Wi-Fi ağından bağlanabilirsiniz. Tabii ağa bağlanacak cihazın Wi-Fi veya hücresel verisinin kapalı olması gerekiyor.

Bluetooth’la dağıtılan Wi-Fi’ye nasıl bağlanılır?

Bir üst başlıkta Bluetooth ile internet paylaşımını anlattık. Başka bir cihazla dağıtılan bu Wi-Fi ağına bağlanmak için yapmanız gerekenler ise çok basit. Windows 10 veya Mac bilgisayarınızın ayarlar uygulamasına girip yeni bağlantı kurarak telefonla eşleştirme sağlamanız yeterli.

İki cihaz arasındaki eşleşmenin başarıyla tamamlanması için 6 haneli doğrulama kodunun her iki cihazda da aynı olduğundan emin olmayı unutmayın.

Son olarak Bluetooth’la dosya alışverişi yapma noktasında sorun yaşıyorsanız bu rehbere göz atmanızda fayda olabilir.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox