İlgili Yazılar

Uygulama Geliştiricileri Artık Apple’dan Daha Düşük Komisyon Kesmesini Talep Edebilecekler

App Store'da uygulama yayınlayan bazı şanslı geliştiriciler yüzde 30 yerine yüzde 15 oranında kesinti avantajından faydalanabilecekler.

spot_img

ABD’li teknoloji devi Apple geçtiğimiz Kasım ayının 18’in “App Store Small Business Program” adını verdiği, KOBİ ve yeni nesil girişimler için hazırlanan “düşük komisyon” avantajlı yeni programın duyurusunu yapmıştı.

Bu programa başvuran ve başvurusu olumlu sonuçlanan uygulama geliştiricileri, uygulama içi satın almalardan kesilen yüzde 30’luk komisyonu yüzde 15’e düşürebileceklerdi.

Tabii bu programa kabul edilmek için tek şart küçük, butik bir işletme olmak değil. 2019 yılında 1 milyon dolardan fazla uygulama içi satın alma işlemini gerçekleştirmiş uygulama sahipleri ancak başvuruda bulunabileceklerdi.

Aradan geçen birkaç haftanın ardından bugün geldiğimiz nokta Apple, uygulama geliştiricilerinin “Small Business Program”a başvuruda bulunabileceklerini duyurdu. An itibariyle kapılarını uygulama içi satın alma işlem hacmi yüksek geliştiricilere açan program, daha düşük komisyon oranı sayesinde daha yüksek kâr elde edebilme imkânı sunuyor.

Düşük komisyon için 1 milyon dolar sınırı var

Diyelim ki programa başvurdunuz ve başvurunuz olumlu sonuçlandı. Kazandığınız para bir takvim yılı içerisinde 1 milyon doları geçerse, yılın geri kalan dönemi boyunca yüzde 30 oranından komisyon ödemeye devam ediyorsunuz. Yani Apple burada kendini 1 milyon dolar sonrasında sağlama almış bulunuyor. 

Burada dikkat edilmesi gereken husus şu: Uygulama geliştiricilerinin 1 milyon dolarlık uygulama içi satın alma hacmine ulaşması için tek bir uygulamaya bağlı kalmaları gerekmiyor. Yani toplamda 10 uygulamanız varsa ve elde ettiğiniz gelir 1 milyon doları aşıyorsa, düşük komisyon avantajından faydalanabilmeniz mümkün.

Bir diğer kural ise bu düşük komisyon avantajını suistimal etmek isteyenleri önlemek için alınmış. 31 Aralık sonrasında gerçekleştirilen hesaplar arası uygulama aktarma işlemlerinin ardından Small Business Program’a katılabilmeniz mümkün olmayacak.

Eğer siz de bağımsız bir uygulama geliştiricisiyseniz ve şansınızı denemek istiyorsanız bu adresi takip ederek başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,090AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox