İlgili Yazılar

TikTok eski Disney yöneticisini CEO olarak atadı

Popüler video paylaşım uygulaması TikTok, ABD menşeli eğlence devi Disney'in eski üst düzey yöneticisini CEO olarak atadı.

spot_img

Kısa süreli video paylaşım platformu TikTok, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hayli popüler. Ancak Çin menşeli olması başta ABD olmak üzere birçok ülkede TikTok’un ne kadar güvenli olduğuna ilişkin soru işaretlerini beraberinde getiriyor. 

Bu tartışmalar devam ederken TikTok yeni bir hamle yaptı. Disney’in eski üst düzey yöneticilerinden Kevin Mayer, TikTok’un yeni CEO’su oldu.

ByteDance’e de COO olarak atandı

Mayer aynı zamanda TikTok’u bünyesinde barındıran Çin menşeli ByteDance’in COO’su (Operasyon yöneticisi) olarak çalışacak, şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Yiming Zhang’a ise rapor verecek.

CV’sini incelediğimizde Mayer’in Disney’i yayıncılık dünyasına sokan isim olduğunu görüyoruz. Geçen sene Kasım ayında Disney Plus hizmetini başlatan ünlü çizgi film stüdyosu, video yayıncılığı pazarında kısa sürede tutuldu. Öyle ki son açıklanan raporda Disney Plus’a aylık ücret ödeyen 54.5 milyon kullanıcının olduğu belirtilmişti.

İçeriklerin tamamını kullanıcılar oluşturuyor

Yeni TikTok CEO’sunun tek marifeti bu değildi. Disney’in satın alımlarını da yöneten Mayer en son 2019 yılında 21st Century Fox’un TV ve film bölümlerini firma bünyesine katmıştı. Bu satın alım kararı sektörde dengeleri değiştirmişti.

TikTok ise bambaşka bir platform. Kullanıcılar genellikle kısa videolar çekiyor, müzik eşliğinde dans ediyor veya kısa skeçler hazırlayıp takipçileriyle paylaşıyorlar. 

Özellikle genç nüfus tarafından sevilerek kullanılan uygulama tıpkı YouTube gibi tamamı kullanıcılar tarafından üretilen içeriklere ev sahipliği yapıyor. Disney’in meşhur olduğu yüksek bütçeli profesyonel yapımlar veya TV dizileri ile TikTok’un hiçbir alakası yok.

TikTok ABD’de güçlenmeyi amaçlıyor olabilir

ABD menşeli bir medya şirketinin Amerikan çalışanını CEO olarak seçmesi TikTok’un ABD pazarına oynadığının bir göstergesi. Huawei başta olmak üzere ABD genelinde Çin menşeli teknoloji şirketlerine antipatinin yükseldiği malum. Muhtemelen şirket kişisel verilerin gizliliğiyle alakalı soru işaretlerini bu hamleyle gidermeyi amaçlıyor.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,090AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox