İlgili Yazılar

iPhone Kilit Ekranında Siri’yi Kapatma

Telefonunuzun ekranı kilitliyken Siri'nin aktifleştirilmesi özelliğini kapalı konuma getirmeniz tavsiye edilir.

spot_img

iPhone kilit ekranında Siri’yi kapatmak istiyor ancak bunu nasıl yapacağınızı bilmiyor musunuz? Endişe etmeyin, yalnız değilsiniz. Gizlilik ayarlarını tam olarak kurcalamamış çoğu iPhone kullanıcısı, Siri’yi kilit ekranı açıkken kapatabileceğinin farkında dahi değil!

Oysa çok ufak bir ayar yaparak iPhone’da ekran kilitliyken Siri’yi kapatmak mümkün. Bu sayede meraklı ve kötü niyetli kişilerin siz ortalıkta yokken Siri’yi konuşturmasının önüne geçebilirsiniz.

İsteyen herhangi birisi telefonunuzu eline alıp Siri’yi uyandırabilir. Sonra hava durumunu öğrenmek, müzik çalmak, başkasını aramak veya mesaj göndermek gibi işlemleri iPhone tuş kilidini açmadan yapabilir.

Daha da kötüsü ekran kilitli olsa bile Siri’ye sesli komut vererek mesajları okuyabilmek ve başkalarına mesaj gönderebilmek mümkün. Bu yüzden sonradan başınızın ağrımaması ve eşek şakalarına maruz kalmamak için iPhone ekran kilitliyken Siri’yi devre dışı bırakmayı mutlaka değerlendirin.

iPhone kilit ekranında Siri nasıl kapatılır?

Art niyetli ellerde kötü amaçlar için kullanılmasını istemiyorsanız, iPhone’un ayarlarına girip Siri’yi kapatmanızda fayda var. Bunu ise aşağıdaki adımları izleyerek yapabilirsiniz.

  • Telefonunuzun Ayarlar uygulamasına girin. 
  • Daha sonra Siri & Arama menüsüne gelin. 
  • “Ekran kilitliyken Siri’ye izin ver” ayarını kapalı hale getirin.

Hepsi bu kadar. Gördüğünüz üzere bu kısa sürecek işlem, iPhone kilitliyken Siri’nin uyandırılmasının önüne geçecektir.

Denemek için ekranı kilitleyin, parmak izinizi okutmadan “Hey Siri” diye seslenin. Eğer Siri uyanık konuma geçmezse işlem sorunsuz tamamlanmış demektir.

Eğer Siri’yi tamamen kapalı hale getirmek istiyorsanız bunun için yine aynı “Siri & Arama” menüsüne girmeniz gerekiyor. Varsayılan olarak açık olan tüm seçenekleri kapattığınız takdirde Siri’yi tamamen susturabilirsiniz.

Bu arada iPhone kullanırken aldığınız notları yanlışlıkla sildiyseniz ve bunları geri getirmek istiyorsanız, sizin için hazırladığımız rehbere buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox