İlgili Yazılar

İOS İşletim Sistemi Nedir?

spot_img

İos, Apple tarafından orijinal bir şekilde geliştirilen işletim sistemine verilen isimdir. Bu işletim sistemin de, daha sonra İpod ve İpad ürünlerde mobil olarak kullanılması için geliştirilmiş ve yazılımsal değişikliklere gidilmiştir.

Mac OS sisteminden türetilmiştir. İos işletim sistemi, 4 katmandan oluşmaktadır. Bu katmanlar, CORE OS, CORE servis, medya ve Cocoa Touch tabakasıdır.

Yazılım cihazları için de 500 MB’lık yer kaplamaktadır. İos işletim sistemi sadece Apple marka ürünlerde kullanılmaktadır. Sistem kapalı kaynak kodlarından oluşmaktadır. Aynı zamanda İphone ve Apple`ın diğer mobil cihazların da yüksek dereceli stabilize durumdadır.

Uzun yıllardır. İphone bu işletim sistemi ile farkını ortaya koymaktadır. İos işletim sistemi, güçlü bir performansa sahiptir. Uygulamaların zengin olduğu bu işletim sisteminde, İos mağazaları oldukça köklü bir yapıya sahiptir. Apple markasının kendi üretimi olduğu İos işletim sistemi, yüksek bir kullanıcı kalitesine sahiptir. Büyük uygulama yatırımcılarının birçoğu  İos işletim sistemini tercih etmektedir.

ios-isletim-sistemi-nedir
ios-isletim-sistemi-nedir

Sebebi ise ios işletim sisteminde çalışan her uygulama, diğer işletim sistemlerindekine göre daha güvenlidir, Apple bu işletim sistemini yeni modellerinde kullanmaya devam etmektedir. Apple işletim sistemini tek bir cümle ile özetlemek gerekirse, 2011 yılında çıkardığı 4s markalı cihazların hala günümüzde iyi bir fiyata satılıyor olmasıdır.

İOS`un işletim sistemi bazındaki en büyük rakibi olan, Android de ios kadar tercih edilebilir bir sistemdir, İOS güvenlik konusunda bir adım öndeyken, özgürlüğüne düşkün olanlar için Android cihazı önermek zorundayım, Android açık kaynak kodlu bir sistem olduğu için kullanıcılarına daha fazla hakimiyet imkanı vermektedir, ancak tercih durumu yine kullanıcı da dır, özgürlük mü? güvenlik mi?

Bu konu da siz ne düşünüyorsunuz yorum bölümünden bize yazın.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,090AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox