İlgili Yazılar

Google Chrome Koyu Temayı Aktif Etmek

Yakın bir zamanda gittikçe popülerliği artan karanlık temalara bir yeni uygulama daha eklendi. Google karanlık temaya her uygulamasında yer vermeye çalışıyor, Android...

Telefon Numarasından İsim Sorgulama – Ücretsiz

Cep telefonlarımızı daha çok sosyal medya için kullansak da, yine ilkel amaçlarına ters olmayacak şekilde arama yapmak için de kullanmaktayız, bazı durumlarda...

IMEI Değiştirme (Root`suz – Rootlu)

İmei değiştirme – mobil cihazlarda IMEI, her cihaza farklı olarak verilen kimlik özelliği taşıyan bir numaradır, hane sayısı 14-16 arasında değişebilir, cihazınızın tuş takımı bölümüne girerek şu kodu yazmanız ile IMEI numaranıza ulaşabilirsiniz *#06# , “International Mobile Equipment Identity” yani türkçesi “Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği” IMEI olarak kısaltılır.

Ne İşe Yarar?

IMEI numaraları kimlik olmaktan ziyade cihazınızın bir çalışma ve güvenlik anahtarı olarak da görülebilir, IMEI numarası ile cihazlar GSM ağları sayesinde çalışmaya kapatılabilir, bu ülkeye göre değişen bir şeydir, yine istihbarat programları sayesinde çalıntı cihazların IMEI ile takibi de mümkündür, bu yüzden kesinlikle cihazlarınızın IMEI numaralarını not almanızı veya bir yere kaydetmenizi tavsiye ediyoruz. (Garanti Belgesinde veya Cihaz Kutusunda Yazılıdır)

Android imei değiştirme nasıl yapılır

Yurt dışından getirilen ve yurt içinde kullanılmak istenen cihazlara elinizdeki çalışan imei numarasını ekleyerek kullanmanız mümkündür, imei değiştirmek için bu yazımızda rootlu ve rootsuz cihazlar için imei değiştirme işlemlerinden bahsedeceğiz daha çok htc one imei değiştirme işlemi için aramalar olduğu için bu cihaza sahip arkadaşlarda bu yöntemleri deneyebilirler.

İmei değiştirme rootsuz

Rootsuz olarak anlatacağımız yöntem ile imei değiştirme işlemini yapabilirsiniz, ancak bu işlem sadece mediatek yonga seti bulunan stock romlarda geçerlidir, rootsuz imei değiştirme işlemi bazı cihazlarda işe yaramayabilmektedir, eğer işe yaramazsa ikinci ve rootlu olan yönteme geçebilirsiniz.

İlk önce verdiğimiz linkden MTK Engineering Mode uygulamasını indirip android cihazınıza yükledikten sonra içerisine girin, karşınıza resimdeki gibi 3 adet başlık gelecek bu başlıklardan MTK Settings seçeneğine tıklayın.

android-imei-değiştirme
android-imei-değiştirme

Gelen menüden Telephony menüsü altında yer alan GPRS seçeneğine girin, gelen ekranda normal imei adresiniz yazacaktır, bu imei adresini değiştirmek istediğiniz imei adresiyle değiştirin ardından Write IMEI tuşuna basın, işlemin gerçekleşmesini bekleyin, gerçekleştikten sonra OK yazısı gelecektir, ok yazısına bastıktan sonra son olarak Attached başlığına tıklayın, bu işlemde bittikten sonra tekrar OK diyecektir, ok tuşuna basın ve MTK uygulamasını kapatın, cihazınızı yeniden başlattıktan sonra yeni imei numaranız aktif olacaktır, arama ekranına *#06# kodunu yazarak kontrol edin, eğer değişmemişse sizin için ikinci yöntemimizi önereceğiz.

İmei değiştirme root

Bu işleme başlamadan önce cihazınızın rootlu olması gerekmektedir, eğer rootlu değilse sorun yapmayın, sizin için büyük bir rehber makalesi hazırladık buyurun: Android Cihaz Rootlama Rehberi rootlama işlemi de bittikten sonra cihazınıza XPosed Framework`u cihazınıza kurmanız ve gerekli olan modülü indirmeniz gerekmektedir, yine sizin için hazırladığımız XPosed Nedir? Nasıl Kurulur? makalemizden yardım alarak xposed hakkında bilgi sahibi olup ardından xposed`ı cihazınıza kurun, tüm bunları hallettikten sonra imei değiştirme işlemine başlayabilirsiniz.

IMEI numarasını değiştirme

Şimdi gelelim IMEI değiştirmeye android imei değiştirme programı olarak kullanacağımız XPosed modülünün adı IMIE Changer, aşağıdaki linkden IMEI Changer`i indirin (PRO linkini veriyoruz) ardından XPosed’a gelerek Moduller kısmından IMEI Changer‘i onaylayın.

android-imei-değiştirme
android-imei-değiştirme

Şimdi XPosed’dan çıkın ve IMEI Changer‘e girin aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız.

android-imei-değiştirme
android-imei-değiştirme

Şimdi dikkatli okuyun, burada ki;

1- Kısım yani Current IMEI No cihazın stock IMEI’si olur yani orjinal IMEI budur.

2- Kısım New IMEI No; ise sizin belirleyeceğiniz yeni IMEI numarasıdır, program tarafından otomatik olarak atanır. (Elinizdeki onaylı bir IMEI adresini kullanmanız gerekir) ancak isterseniz değiştirebilirsiniz.

3- Kısım yani Original yazan kısım cihazınızın, imei numarasıdır, orjinal telefon imei değiştirme işlemlerinde sizin kaybetmenize önlem amaçlı oraya kaydedilir

4- Kısım Apply onay tuşudur 2 kısımda yer alan, New IMEI Numarasını girdikten sonra değişimi onaylamak için Apply’ye basın ve cihazı yeniden başlatın kontrol etmek için tuş takımına giderek *#06#’yı tuşlayıp değişimi kontrol edin.

android-imei-değiştirme
android-imei-değiştirme

İmei değiştirme yazımızda android cihazlardaki imei numaraları hakkında bilgi verip rootlu ve rootsuz cihazlarda olmak üzere iki farklı imei değişim türünden bahsederek, bu değişim türlerini resimlerle destekleyerek detaylı bir şekilde anlattık, nasıl imei değiştirilir konusunda yaşadığınız problemleri, yorum bölümünden bize yazabilirsiniz, imei değiştirme iphone cihazlar için başka bir anlatım yapacağız.

İmei değiştirme programı indir

13 YORUMLAR

  1. Peki bir şey soracağım bu yöntemle mesela yurt dışından gelen tellerin 6 ay ya da 3 ay herhalde IMEI si açık şebeke aktif oluyor. IMEI sallayarak kullanabilir miyiz ?

  2. Sallamaktan kastınız eğer kafanıza göre girmekse bu pek sağlıklı bir yöntem olmayacaktır, bunun yerine Türkiye`de kullanılan eski java cihazların İMEİ numaralarını anlattığımız şekilde kullanabilirsiniz.

  3. imei sallamıycam zaten imei numaraları gizli bir şey değilki sadece son 4 hanesi değişik oluyor diğer sayılar telin modeli firma bilgilerini kapsıyor. Benim gıcık olduğum nokta iki telefon gözüküyorsa ilk hattı açık bırakıyorlar en azından millet kendine ait imei yazarsa başkalarının imeisini yazmazsa kimse mağdur olmaz. Ya da devletin farklı bir yoldan telefonları takip etmesi gerekiyor.

  4. Merhaba, yukarıda anlattığımız yöntemleri denediniz mi? eğer denediyseniz ve işe yaramadıysa yeni yöntemler sitemize eklenecektir. Takipte kalınız.

  5. Merhaba hüseyin cihazının işlemci modeli mediatek ise bu yazımızda açıkladığımız yöntemi kullanabilirsin, değil ise ne yazik ki rootsuz bir şekilde değiştirmen mümkün gözükmüyor, yine de araştırmalarımız sürüyor bir gelişme olursa sitemizde makale olarak paylaşılacaktır.

  6. Samsun S7 Edge için yöntem çalışıyor mu bilginiz var mı? Boşa ortalığı dağıtmayayım 🙂 Teşekkürler.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,793BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
490TakipçilerTakip Et
3,010AbonelerAbone

Stay on op - Ge the daily news in your inbox

Google Chrome Koyu Temayı Aktif Etmek

Yakın bir zamanda gittikçe popülerliği artan karanlık temalara bir yeni uygulama daha eklendi. Google karanlık temaya her uygulamasında yer vermeye çalışıyor, Android...

Telefon Numarasından İsim Sorgulama – Ücretsiz

Cep telefonlarımızı daha çok sosyal medya için kullansak da, yine ilkel amaçlarına ters olmayacak şekilde arama yapmak için de kullanmaktayız, bazı durumlarda...

Android Şebeke Sorunu Nasıl Çözülür?

Android cihazlarında içinde bulunduğu, mobil sistemler, artık hayatımızın ayrılmaz birer parçası oldular, bununla birlikte ara ara, çeşitli problemleri oluşabilmektedir, bunlardan biri de,...

Gizli Numaradan Arama Yapmak

Cep telefonunuzdan istediğiniz numarayı gizli olarak arayabilirsiniz, bunun için hattınızın sağlayıcısı fark etmemektedir. Turkcell, Turk Telekom veya Vodafone hatları üzerinden basit bir...