IMEI Değiştirme (Root`suz – Rootlu)

imei-degistirme
IMEI değiştirme – mobil cihazlarda IMEI, her cihaza farklı olarak verilen kimlik özelliği taşıyan bir numaradır, hane sayısı 14-16 arasında değişebilir, cihazınızın tuş takımı bölümüne girerek şu kodu yazmanız ile IMEI numaranıza ulaşabilirsiniz *#06# , “International Mobile Equipment Identity” yani türkçesi “Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği” IMEI olarak kısaltılır.
Ne İşe Yarar?
IMEI numaraları kimlik olmaktan ziyade cihazınızın bir çalışma ve güvenlik anahtarı olarak da görülebilir, IMEI numarası ile cihazlar GSM ağları sayesinde çalışmaya kapatılabilir, bu ülkeye göre değişen bir şeydir, yine istihbarat programları sayesinde çalıntı cihazların IMEI ile takibi de mümkündür, bu yüzden kesinlikle cihazlarınızın IMEI numaralarını not almanızı veya bir yere kaydetmenizi tavsiye ediyoruz. (Garanti Belgesinde veya Cihaz Kutusunda Yazılıdır)
 
Android imei değiştirme nasıl yapılır
Yurt dışından getirilen ve yurt içinde kullanılmak istenen cihazlara elinizdeki çalışan imei numarasını ekleyerek kullanmanız mümkündür, imei değiştirmek için bu yazımızda rootlu ve rootsuz cihazlar için imei değiştirme işlemlerinden bahsedeceğiz daha çok htc one imei değiştirme işlemi için aramalar olduğu için bu cihaza sahip arkadaşlarda bu yöntemleri deneyebilirler.
İmei değiştirme rootsuz
 
Rootsuz olarak anlatacağımız yöntem ile imei değiştirme işlemini yapabilirsiniz, ancak bu işlem sadece mediatek yonga seti bulunan stock romlarda geçerlidir, rootsuz imei değiştirme işlemi bazı cihazlarda işe yaramayabilmektedir, eğer işe yaramazsa ikinci ve rootlu olan yönteme geçebilirsiniz.
İlk önce verdiğimiz linkden MTK Engineering Mode uygulamasını indirip android cihazınıza yükledikten sonra içerisine girin, karşınıza resimdeki gibi 3 adet başlık gelecek bu başlıklardan MTK Settings seçeneğine tıklayın.
imei-degistirme
Gelen menüden Telephony menüsü altında yer alan GPRS seçeneğine girin, gelen ekranda normal imei adresiniz yazacaktır, bu imei adresini değiştirmek istediğiniz imei adresiyle değiştirin ardından Write IMEI tuşuna basın, işlemin gerçekleşmesini bekleyin, gerçekleştikten sonra OK yazısı gelecektir, ok yazısına bastıktan sonra son olarak Attached başlığına tıklayın, bu işlemde bittikten sonra tekrar OK diyecektir, ok tuşuna basın ve MTK uygulamasını kapatın, cihazınızı yeniden başlattıktan sonra yeni imei numaranız aktif olacaktır, arama ekranına *#06# kodunu yazarak kontrol edin, eğer değişmemişse sizin için ikinci yöntemimizi önereceğiz.
İmei değiştirme root
Bu işleme başlamadan önce cihazınızın rootlu olması gerekmektedir, eğer rootlu değilse sorun yapmayın, sizin için büyük bir rehber makalesi hazırladık buyurun: Android Cihaz Rootlama Rehberi rootlama işlemi de bittikten sonra cihazınıza XPosed Framework`u cihazınıza kurmanız ve gerekli olan modülü indirmeniz gerekmektedir, yine sizin için hazırladığımız XPosed Nedir? Nasıl Kurulur? makalemizden yardım alarak xposed hakkında bilgi sahibi olup ardından xposed`ı cihazınıza kurun, tüm bunları hallettikten sonra imei değiştirme işlemine başlayabilirsiniz.
IMEI numarasını değiştirme
Şimdi gelelim IMEI değiştirmeye android imei değiştirme programı olarak kullanacağımız XPosed modülünün adı IMIE Changer, aşağıdaki linkden IMEI Changer`i indirin (PRO linkini veriyoruz) ardından XPosed’a gelerek Moduller kısmından IMEI Changer‘i onaylayın.
imei-degistirme
Şimdi XPosed’dan çıkın ve IMEI Changer‘e girin aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız.
imei-degistirme
Android İMEİ Değiştirme
Şimdi dikkatli okuyun, burada ki
1- Kısım yani Current IMEI No cihazın stock IMEI’si olur yani orjinal IMEI budur.
2- Kısım New IMEI No; ise sizin belirleyeceğiniz yeni IMEI numarasıdır, program tarafından otomatik olarak atanır. (Elinizdeki onaylı bir IMEI adresini kullanmanız gerekir) ancak isterseniz değiştirebilirsiniz.
3- Kısım yani Original yazan kısım cihazınızın, imei numarasıdır, orjinal telefon imei değiştirme işlemlerinde sizin kaybetmenize önlem amaçlı oraya kaydedilir
4- Kısım Apply onay tuşudur 2 kısımda yer alan, New IMEI Numarasını girdikten sonra değişimi onaylamak için Apply’ye basın ve cihazı yeniden başlatın kontrol etmek için tuş takımına giderek *#06#’yı tuşlayıp değişimi kontrol edin.
imei-degistirme
İmei değiştirme 2018 yazımızda android cihazlardaki imei numaraları hakkında bilgi verip rootlu ve rootsuz cihazlarda olmak üzere iki farklı imei değişim türünden bahsederek, bu değişim türlerini resimlerle destekleyerek detaylı bir şekilde anlattık, nasıl imei değiştirilir konusunda yaşadığınız problemleri, yorum bölümünden bize yazabilirsiniz, imei değiştirme iphone cihazlar için başka bir anlatım yapacağız.
 
İmei değiştirme programı indir
İlginize:  Android: XPosed Nasıl Kurulur? - 2018

9 YORUMLAR

  1. Peki bir şey soracağım bu yöntemle mesela yurt dışından gelen tellerin 6 ay ya da 3 ay herhalde IMEI si açık şebeke aktif oluyor. IMEI sallayarak kullanabilir miyiz ?

  2. Sallamaktan kastınız eğer kafanıza göre girmekse bu pek sağlıklı bir yöntem olmayacaktır, bunun yerine Türkiye`de kullanılan eski java cihazların İMEİ numaralarını anlattığımız şekilde kullanabilirsiniz.

  3. imei sallamıycam zaten imei numaraları gizli bir şey değilki sadece son 4 hanesi değişik oluyor diğer sayılar telin modeli firma bilgilerini kapsıyor. Benim gıcık olduğum nokta iki telefon gözüküyorsa ilk hattı açık bırakıyorlar en azından millet kendine ait imei yazarsa başkalarının imeisini yazmazsa kimse mağdur olmaz. Ya da devletin farklı bir yoldan telefonları takip etmesi gerekiyor.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here