İlgili Yazılar

Ekran Kartı Isınma Sorunu İçin Çözüm Önerileri

Ekran kartınız eskisi kadar verimli çalışmıyor mu? Çözümü bu rehberde olabilir.

spot_img

Ekran kartı ısınma sorunu özellikle kripto para birimleri için madencilik yapan kullanıcıların canını sıkıyor. Sürekli olarak yoğun şekilde çalışan ekran kartları zamanla ilk günkü performansını verememeye ve ısınmaya başlıyor. Bu rehberde de bizler “Ekran kartı ısınması nasıl engellenir?” sorusuna cevap arayanlara yol göstermeye çalışacağız.

Hazırsanız başlayalım!

Ekran kartı ısınma sorunu nasıl çözülür?

AMD Catalyst ve Nvidia Control Panel gibi programlar aracılığıyla ekran kartının sıcaklığını ölçtüğünüzde aşırı bir yükselme fark ediyorsanız, acil önlem almanın vakti gelmiş demektir. Fanı çalışmayan, çok fazla ısınan ve yoğun yük altında çalışan ekran kartının bozulması kaçınılmazdır çünkü.

Ekran kartı ısınıyorsa iki şeye bakmak gerekir: Sürücü güncellemeleri ve termal macun değişimi. Eğer kullandığınız sürücüler için yeni güncelleme çıktıysa bunu üreticinin web sitesi üzerinden kontrol etmeniz gerek. Aynı şekilde termal macun değişimi de ekran kartının daha soğuk çalışıp verimli hale gelmesini sağlayacaktır.

Bu noktada önerimiz Zalman, CoolerMaster ve Halnziye gibi rüştünü ispatlamış markalar tarafından üretilen termal macunları satın almanız yönünde. Konuya ilişkin yapacağınız basit bir YouTube araması “Ekran kartı macunu nasıl yenilenir?” sorusunun cevabını da bulmanızı sağlayacaktır.

‘Ekran kartı fan dönmüyor’ sorunu

Eğer ekran kartının garantisi devam ediyorsa fan dönmeme sorunu söz konusu olduğunda yetkili servise göndermeniz tavsiye edilir. Tabii bundan önce Power Supply Unit (güç kaynağı) değiştirip minik bir test yapmanızda fayda olacaktır. Sorun güç kaynağında da olabilir çünkü. Ekran kartı sürücülerini de kontrol ettikten sonra hala daha fan dönmüyorsa sorun ekran kartının güç devrelerinde olabilir.

En doğru cevabı ekran kartını inceledikten sonra yetkili servis verecektir.

Eğer “Ekran kartı güncelleme nasıl yapılır?” bilmiyorsanız sizi bu adrese alalım.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,090AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox