İlgili Yazılar

İPhone Ne Kadar Güvenli?

spot_img

İphone yazılım güvenliği, İphone mühendisleri tarafından geliştirilen İos yazılımı güvenlik açısından düşünüldüğü zaman oldukça başarılı bir sistem olarak değerlendirilebilir. Apple ürünlerinde kullanılan İos yazılımı, kapalı bir eko sisteme sahiptir.

Dışardan gelen tehditlere karşı önlem alınmış ve kullanıcının müdahale yelpazesi bile daraltılmıştır. Diğer işletim sistemleri gibi, her istenilen kolay bir şekilde gerçekleştirilememektedir. 

İPhone güvenli mi?

Örneğin Apple cihazınıza müzik indirmek için bile, yine İphone mühendisleri tarafından geliştirilen İtunes yazılımı kullanılmaktadır. İos işletim sistemi kademeli programlardan üretilmektedir. Tasarlanış biçiminden fazla uzaklaşamamakla beraber, her ne kadar kapalı bir eko sistemi olsa da kullanıcıya konforlu bir hizmet sunmaktadır.

Apple ürünlerinde gerçekleştirilen yazılım güncellemelerinde de güvenlik ön planda tutulmaktadır. Apple güvenlik politikası, İtunes programı içerisinde yer almaktadır. Müşterilerini korumayı hedefleyen Apple, tam denetim gerçekleştirene kadar ve gerekli sürümlerin kullanımına izin verilene kadar, yaşanabilecek güvenlik sorunları açıklanmaz.

Apple kullanıcı adı ve şifresi 3. Tekil bir kişi tarafından öğrenilmemesi için güvenlik politikasını biraz daha arttırmıştır. Özellikle İtunes programında saklanan dosyalarının başka bir kişi tarafından erişimi mümkün değildir. 

İphone’ın kendi içerisinde oluşturduğu güvenlik ağı, neredeyse tüm ürünlerinde kullanılmaktadır. Tabi bu güvenlik ağı yeni ürünlerinde biraz daha geliştirilmiştir.

Apple tarafından yapılan tüm güncellemeler, bünyesinde çalışan mühendislerin bilgisi dahilindedir. Bu güncellemeler sırasında hiçbir Apple kullanıcısının kişisel bilgileri ortaya çıkmaz.  Apple uzun yıllardır güvenlik politikasından ödün vermemektedir.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox