İlgili Yazılar

Eski Android Sürümleri

spot_img

Eski android sürümleri – Şüphesiz en populer işletim sistemlerinden biri Androıd işletim sistemidir, birçok cihaz firması tarafından da desteklenen bu sistem her geçen gün gelişmeye ve şöhretine şöhret katmaya devam ediyor, bu yazımızda bu kullanışlı ve büyük bir başarının meyvesi olan Androıd sisteminin tarihine gideceğiz.

Takvimler 5 Kasım 2007’yi gösterdiğinde Open Handset Alliance ve Google Androıd’i resmen duyurmuştu , aslında yazılım işlemleri 2 yıl önce başlamıştı ancak resmi olarak 2007’de Androıd Alpha 1.0 ile duyurulmuştu, günü gelince milyarlar tarafından kullanılacağını tahmin ettiler mi bilinmez, ancak bildikleri bir şey vardı ki oda bu gelişmenin beraberinde çok şey getireceğiydi.

Eski android sürümleri

Androıd Linux çekirdeği üzerine kurulmasıyla aslında birçok önemli şeyide getirmekteydi , API C yazılım diliyle kodlanan Androıd açık kaynak kodlu olmasına rağmen bazı betikleri saklanmaktadır.

Androıd’in stabil ve resmi olan ilk sürümü 30 Nisan 2009’da Androıd 1.5 CupCake ismiyle tanıtılmıştır. Aşağıdaki resimde gördüğünüz ekran Androıd CupCake’ye aittir, Cupcake’nin anlamı Kek’tir bu sürümden sonra çıkacak her sürüm ismini şekerimsi tatlı şeylerden alacaktır.

eski android surumleri
eski android surumleri

Aslına bakılırsa, Google gibi şirketin desteğini alması Androıd’in büyümesi ve milyonlara ulaşması açısından önemli bir gelişmeydi, açık kaynak kodlu olması, günümüzde her donanım şirketinin Cep Telefonu üretmesini sağlayan tek şeydi, çünkü her şirket yazılımını kendi istediği gibi şekillendirip kullanıcı ile buluşturuyordu.

Ancak çıkışındaki asıl anahtar soru Linux çekirdekli bir mobil işletim sistemi yapabilir miyiz? sorusuydu, Başarılı bir çıkış yapan, Androıd`in pek bilinmeyen sürümleri ise şöyle;

Androıd 1.6 Donut (Tatlı Çörek)

eski android surumleri
eski android surumleri

Androıd 2.1 Eclair (Fransız Mutfağında Çörek Tarzı Birşey)

eski android surumleri
eski android surumleri

Androıd 2.2 Froyo (Donmuş Yoğurt)

eski android surumleri
eski android surumleri

Androıd 2.3 GingerBread (Zencefilli Çörek)

eski android surumleri
eski android surumleri

Bu sürümden sonra çıkan sürümler ise (Ice Cream Sandwich, Jell Bean, Kitkat, Lollipop, Marshmallow, Nougat, Androıd O, Android Pie, Android Q) Androıd’in kitlelere ulaşmasının ardından sıklıkla takip edildiği için bilinmektedir.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox