İlgili Yazılar

WhatsApp’ın Gizlilik Politikasını Kabul Etmeyenlere Ne Olacak?

WhatsApp tepki çeken gizlilik sözleşmesi kararından geri adım attı mı? Merak edilen bu sorunun cevabı yazımızda.

spot_img

WhatsApp’ın gizlilik politikası devam ediyor mu? Şu sıralar insanların aklını kurcalayan bu sorunun cevabı ne yazık ki değişmedi: Evet, WhatsApp gizlilik sözleşmesi halen daha yürürlükte.

Çok değil, 4 Ocak 2021 tarihinde yeni sözleşmeyi kabul etmek tüm kullanıcılar için zorunlu tutuldu. Kişisel verilerini Facebook ile paylaşmayı kabul etmeyen WhatsApp kullanıcıları ise günün birinde uygulamaya giriş yapamaz hale geleceklerdi.

Tepkiler üzerine insanların BiP ve Telegram gibi alternatiflere yönelmesi sadece Türkiye ile sınırlı kalmadı. Malum, WhatsApp kullanıcıların rızasını almak yerine dayatma yaparak sözleşmeyi kabul ettirmeye çalışmıştı. Buna tepki gösteren insanlar farklı mesajlaşma uygulamalarını indirince bu sefer gruplarda WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesini iptal etmesine dair haberler paylaşılmaya başlandı.

WhatsApp’ın Gizlilik politikası iptal mi?

Fakat bu haberler de doğru değil. WhatsApp’ın geri adım attığı falan yok. Sadece kısa bir süreliğine erteleme söz konusu.

Peki, WhatsApp gizlilik politikasını kabul etmeyenlere ne olacak? Normalde takvim yaprakları 8 Şubat’ı gösterdiğinde artık WhatsApp’ı kullanamaz hale gelmeleri planlanıyordu. Fakat bu tarih yapılan son açıklama ile ileri bir tarihe ertelendi: 15 Mayıs. “WhatsApp gizlilik sözleşmesi ne zaman uygulanacak?” sorusunun cevabı bu şekilde verilebilir.

15 Mayıs’a gelindiğinde insanlar halen daha WhatsApp yeni gizlilik sözleşmesini onaylamamışlarsa ne yazık ki WhatsApp’ı kullanamayacaklar. Eğer siz de ısrarla yeni sözleşmeyi kabul etmekten kaçınacaksanız, mesaj ve fotoğraflarınızı yedeklemeye başlamanız iyi olur. Aksi takdirde WhatsApp uygulamaya erişiminizi kalıcı olarak kısıtlayacaktır.

Bu arada belirtmekte fayda var: WhatsApp gizlilik sözleşmesi sonradan iptal etmek teknik olarak mümkün değil. Yani bir kez karşınıza çıkan sözleşmeyi kabul ettiğinizde her şey geri dönüşü olmayacak şekilde bitiyor.

Ek olarak “WhatsApp grubu nasıl kapatılır?” başlıklı yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
264TakipçilerTakip Et
3,100AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox