İlgili Yazılar

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Nasıl İptal Edilir?

spot_img

WhatsApp gizlilik sözleşmesi 10 Ocak 2021 tarihinde, yani bu ayın ilk haftasında kullanıcılara zorla dayatıldı. Kişisel verilerin artık WhatsApp’ın sahibi olan Facebook’la doğrudan paylaşılmasını içeren bu sözleşme hemen herkesin tepkisini çekti. Daha kötü olan ise şuydu: WhatsApp zorla dayatılan bu sözleşmeyi kabul etmeyenlerin popüler mesajlaşma uygulamasını kullanmasına artık izin vermeyecekti!

Hal böyle olunca çoğu kişi farkında bilen olmadan WhatsApp sözleşmesini kabul etti. 8 Şubat 2021’e kadar sözleşmeyi kabul etmeyenlerin WhatsApp’ı silmeleri isteniyordu. Gerek iş, gerekse kişisel yazışmaları için WhatsApp’ı kullanan yüzbinler mecburen bu sözleşmeyi imzaladı. Ancak bir süre sonra bazı insanlar WhatsApp gizlilik sözleşmesini iptal etmenin yollarını aramaya başladı.

Bu yazıda da bir kere imzalanan sözleşmenin iptal edilip edilemeyeceği sorusunu cevaplayacağız. Eğer siz de WhatsApp yeni gizlilik sözleşmesini kabul ettiyseniz, kişisel verilerinizi güvence altına almak için sözleşmeyi iptal etmek istiyor olabilirsiniz.

WhatsApp gizlilik sözleşmesi sonradan iptal edilebilir mi?

En sonda söylenecek şeyi başta söyleyelim: Eğer WhatsApp’ın dayattığı sözleşmeyi okumadan veya farkına varmadan kabul ettiyseniz, geçmiş olsun. Artık bu saatten sonra sözleşmeyi geri iptal edebilmeniz teknik olarak mümkün değil.

WhatsApp burada kurnazca davranarak “Sözleşmeyi iptal et” gibi bir butona uygulamasında yer vermemiş. Daha sonra geri adım atamıyorsunuz. Bu yüzden eğer henüz imzalamadıysanız ve kişisel verilerinizi Facebook’a kaptırmak istemiyorsanız, WhatsApp’a girip çıkarken dikkatli olun. Bir anda karşınıza çıkan sözleşmeyi yanlışlıkla da olsa kabul ederseniz, bu işlemin geri dönüşü olmayacaktır.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
264TakipçilerTakip Et
3,100AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox