İlgili Yazılar

Whatsapp Duyurdu! Mesajlar Artık Otomatik Silinecek

spot_img

Birkaç ay önce aktif kullanımı 2 milyar kullanıcıyı geçen Dünya üzerinde yer alan en çok kullanım oranına sahip mesajlaşma uygulaması Whatsapp, yeni bir duyuru yayınladı. Yayınlanan duyuruya göre; artık mesajlar otomatik olarak silinebilecek.

WhatsApp tasarımcılarının bulunduğu resmi bir site üzerinden yapılan açıklamada; artık Whatsapp’ta mesajların otomatik olarak silineceği ifade edildi. Kullanıcıların yeni gelen bu özellik sayesinde mesajları uygulamada saklama sürelerini kendilerinin belirleyebileceği söylenirken, söz konusu saklama süresinin 1 saatten başlayarak 1 yıla kadar uzanan oldukça geniş zaman diliminde belirlenebileceğinin altı çizildi.

Mesajlarının herhangi bir şekilde otomatik olarak kaldırılmasını istemeyen Whatsapp kullanıcıları ise bu konuda “ayarlar” bölümüne eklenen özelliği devre dışı bırakarak kullanmayabilecek. Ayrıca, otomatik silme işlemleri sadece kişisel sohbetler için değil; aynı zamanda grup sohbetleri için de geçerli.

Whatsapp tarafından yapılan bu resmi duyuruya göre mesaj silme özelliği aktif hale getirildiğinde; mesajın ne zaman gönderildiğinin bildirildiği göstergenin hemen yanında “saat” şekli bulunan bir ikon yer alacak.

Yenilik Üstüne Yenilik Ekleniyor!

Whatsapp, özellikle son 1 yıldır birçok yeni özellikle kullanıcılarının karşısına çıktı. En son “karanlık tema özelliği” ile dikkatleri üzerine çeken ve oldukça beğenilen Whatsapp, şimdi yeni duyurduğu otomatik mesaj silme özelliğiyle; yeniliklerin ardının kesilmeyeceği mesajını vermiş oldu.

Anlık mesajlaşma uygulaması kategorisinde bulunan onlarca uygulama, zaten var olan otomatik mesaj silme özelliği sebebiyle sıklıkla tercih ediliyordu. Artık bu özelliğin Whatsapp’a da gelmesi; tercih noktasında onu bir tık daha öteye taşıyacak gibi duruyor.

2019 yılı içerisinde bir kez daha gündeme gelen söz konusu özelliğin, yalnızca grup sohbetlerini kapsaması planlanıyordu ve yapılan iddiaların tamamı bu yöndeydi. Fakat Whatsapp’ın son yayınlanan 2 beta sürümünde de; bu yeni özelliğin hem kişisel, hem grup sohbetleri için olduğu görüldü.

Şuanda beta sürümünde olan söz konusu özelliğin, testlere tabi tutularak tamamen kullanışlı bir hale getirilmesi 1.5 – 3 ay arası sürebilir.

Whatsapp Otomatik Mesaj Silme Özelliği

Whatsapp’ta beta sürümünde kullanıma açılan ve kısa süre sonra tüm sürümlerde kullanılacak olan otomatik mesaj silme özelliği, aşağıda yer alan sürelerde mesaj silme imkanı tanıyor:

  • 1 Saat
  • 1 Gün
  • 1 Hafta
  • 1 Ay
  • 1 Yıl

Seçeneklerinden herhangi birini seçtiğinizde, seçtiğiniz zaman dilimine göre mesajlar otomatik olarak siliniyor.

Ne Zaman Kullanılabilecek?

Yeni özelliğin ne zaman kullanıma açılacağıyla ilgili net bir bilgi bulunmuyor. Şuanda 2.20.83 ve 2.20.84 beta sürümlerinde kullanılabiliyor. Herhangi bir hatanın olmaması ve işlevsel olarak çalışması için yapılan testlerin 3 aya kadar uzayabileceği ve Yine Whatsapp’ın gelecek günlerde konuyla ilgili bir açıklama yapacağı iddia ediliyor. Bu açıklamayla özellik daha netlik kazanacaktır.

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,090AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox