İlgili Yazılar

Virüs İçin En Büyük Tehlike Elimizde! Cep Telefonu Temizliği Nasıl Olmalı?

spot_img

Koronavirüs, her geçen gün etkilerini artırarak tüm insanlığı tehdit altına almaya devam ediyor. Dünya genelinde 700.000’den fazla kişiye bulaşan virüs sonucunda toplam ölü sayısı güncel olarak 30.000’in üzerine çıktı.

Türkiye’de de 7.000 kişiyi etki altına alan bu virüs sebebiyle yaklaşık 2 haftalık sürede 100’den fazla kişi hayatını kaybetti.

Virüsün yayılmasını engellemek için herkesin #evindekal çağrılarına kulak vermesi ve bu çağrılarla birlikte evden ayrılmaması gerekiyor. Çünkü bir kişi minimum 50 kişiye virüs bulaştırabiliyor.

Evde kalınan süre zarfında kişiler, film ve dizi izleme gibi sosyal aktiviteler yapmanın yanı sıra; gününün büyük bölümünü telefonlarıyla sosyal medyada geçiriyor.

Peki, telefonların koronavirüs için en büyük tehdit olduğunu söylesek; hala aynı ihmalkarlıkla bu devam eder mi?

Telefonlar sürekli olarak masa üzerinde, elimizde, cebimizde, markete gidildiğinde bazen kasaya, bazen rafa temas ediyor. Bu vesileyle yüzeye tutunma yoluyla bulaşan koronavirüsü (Covid-19) üzerine alıyor. Telefon temizliği aklımıza gelmediği için, telefonu tuttuğumuzda virüs bu kez de bize bulaşıyor. Peki, bunun önüne nasıl geçeceğiz? İşte cep telefonunu dezenfekte etmenin püf noktaları:

Cep Telefonu Nasıl Temizlenir?

  • Cep telefonu dezenfektesi için ekstra bir alkol içerikli “dezenfekten” adı altında satılan ürüne gerek bulunmuyor.
  • Kolonya veya ıslak mendil ile hem telefonu kullanmadan önce, hem de kullandıktan sonra tek bir noktası boş kalmadan temizlemek gerekiyor.
  • Temizledikten sonra ise mendille kurulama yapmamanız, kendi kendine birkaç dakika içerisinde kurumasını beklemeniz; alkolün daha verimli etki göstermesini sağlıyor.

Cep telefonunu günde en az 5 kez bu yöntemlerle dezenfekte etmeniz, sağlık açısından faydanıza olacaktır.

Eğer cep telefonunun yanı sıra bilgisayarda çok vakit geçiriyor ve klavyeyle sürekli uğraşıyorsanız aynı işlemi klavyeye ve fareye de uygulamanız gerekiyor. Böylelikle, bu nesnelerin üzerine yerleşen virüsler de ortadan kalkıyor.

4 Saatte Bir Temizlik!

Koronavirüsün insan vücudu üzerinde kalma süresi 4 saat. Bu 4 saatin ardından hücreye geçiş yapıyor. Eğer bu 4 saatte dezenfekte edilirse, ölüyor ve herhangi bir zarar veremiyor. Fakat edilmezse; çok büyük sonuçlar doğurabiliyor.

Bunun için dışarı çıkmanız ya da çıkmamanız önemli olmaksızın en az her 4 saatte bir ellerinizi 20 saniye boyunca yıkayıp; yıkadıktan sonra ağız ve burnunuzu suyla çalkalamalısınız.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox