İlgili Yazılar

VDSL ve ADSL Nedir? VDSL ve ADSL Arasındaki Farklar

VDSL ve ADSL arasındaki farkları merak ediyorsanız cevabı bulmak için doğru adrese geldiniz.

spot_img

VDSL ve ADSL arasındaki farkları anlattığımız rehbere hoş geldiniz! Çoğu kişinin aklını karıştıran “VDSL nedir?” ve “ADSL nedir?” gibi soruların cevaplarını bu yazıda bulacaksınız.

ADSL nedir?

ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) veri, ses ve video gibi internet üzerinden indirdiğiniz tüm bilgileri bakır telefon kablolarını kullanarak tarafınıza ulaştırır. İnternet hızının yüksekliği ise ana ağ merkeziyle bina iç tesisatı arasında kullanılan kabloların uzunluğuna göre değişiklik gösterir. Eğer ana merkezle bina arasındaki mesafe ile bina arası kısa ise daha yüksek hızda internete bağlanabilirsiniz.

ADSL teknolojisi en fazla 24 Mbps’e kadar hız destekler.

VDSL’in ADSL’den farkı nedir?

VDSL (Very high bit rate digital subscriber line) ise çok daha yeni bir teknolojidir. Yine ADSL’de olduğu gibi bakır kablolar aracılığıyla internet tarafınıza ulaşır, ancak daha yüksek hızdadır. Öyle ki standart bir VDSL bağlantısı ADSL’in en az iki katı daha yüksek hıza çıkar.

Tıpkı ADSL gibi VDSL’de de ana ağ merkeziyle evinizin arası ne kadar yakınsa internet hızınız o kadar artacaktır. Fakat VDSL, ADSL’in aksine yüksek çözünürlüklü TV, medya yayıncılığı ve VoIP bağlantıları gibi yüksek trafik gereksinimlerini kesintisiz karşılamak üzere geliştirilmiştir.

VDSL ve ADSL arasındaki farklar kısaca bu şekilde özetlenebilir.

Hangi firmalarda VDSL var?

Türk Telekom ve TürkNet başta olmak üzere ülkemizin önde gelen hemen her internet servis sağlayıcısı bölgesel altyapı imkân verdiği müddetçe müşterilerine VDSL internet paketi satabilmektedir. Siz de servis sağlayıcınızın müşteri hizmetleriyle konuşarak altyapınız uygunsa ADSL’den VDSL’e terfi etmek için talep oluşturabilirsiniz.

VDSL’e yükseltme yaptığınız zaman modeminizi değişmeniz gerekebilir, bilginiz olsun.

Kullandığınız modemin arayüzüne girmeyi bilmiyorsanız bu adresteki yazımıza göz atmanızda da fayda olacaktır.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
264TakipçilerTakip Et
3,100AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox