İlgili Yazılar

Ubisoft, Apple ve Google’a telif hakkı davası açtı

Fransız oyun stüdyosu Ubisoft, Alibaba'ya bağlı oyun stüdyosu Qookka Games tarafından geliştirilen Area F2 oyununu uygulama mağazalarında listeleyen Google ve Apple'a dava açtı.

spot_img

Önde gelen oyun stüdyolarından Ubisoft, ABD’nin Los Angeles şehrinde mahkemeye başvurarak Qookka Games tarafından geliştirilen “Area F2” isimli oyunun Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege’in birebir kopyası olduğunu öne sürdü. 

Mobil cihazlar için geliştirilen oyunun dağıtımını engellemek için Apple ve Google’a bildirimde bulunan şirket, Area F2’nin telif hakkı ihlali yaptığını öne sürdü. Ancak ilginç bir şekilde her iki teknoloji devi de şikayet edilen oyunu Google Play Store ve App Store’dan kaldırmayı reddetti. Neticesinde Ubisoft da soluğu mahkemede almış bulunuyor.

Ubisoft’un en çok satan oyun serilerinin başında gelen Rainbow Six: Siege dünya çapında 55 milyondan fazla kayıtlı oyuncuya ev sahipliği yapıyor. E-spor müsabakaları da düzenlenen oyun Ubisoft’un açıklamasına göre her gün 3 milyondan fazla oyuncu tarafından oynanıyor. Fransız oyun stüdyosu bu oyunun birebir Area F2 tarafından kopyalandığı iddiasında. İddiaya göre karakter seçim ekranından tutun, müsabaka sonunda puanların listelendiği bölüme kadar her şey Rainbow Six: Siege’den kopyalanmış.

Ubisoft davayı uluslararası boyuta taşıdı

İşin ilginç tarafı Ubisoft davayı oyunu geliştiren şirkete değil, Apple ve Google’a açmış durumda. Halbuki oyunu geliştiren Qookka Games doğrudan bu davanın muhatabı olması gerekirdi. Muhtemelen bunda oyunun Çin menşeli olması ve Alibaba’ya bağlı Ejoy bünyesindeki Qookka Games tarafından geliştirilmesinin payı büyük.

Şirket Çin’de dava açsa sonuç alamayacağını düşünüyor olabilir. Bunun yerine oyunun dağıtım kanallarını şikayet eden stüdyo bu yolla sonuç almayı hedefliyor. Ancak ilerleyen dönemde Qookka Games’e de dava açabilir.

Area F2 bir hayli popüler

Bu arada kopya olduğu öne sürülen Area F2’nin Google Play Store’da 75 binden fazla değerlendirmesi mevcut. Keza App Store’da da 2 binden fazla yorum almış durumda. Her iki mağazadaki yorumların büyük çoğunluğu oyunun Ubisoft’un RS6 Siege’sine benzediğine işaret ediyor.

KaynakMacRumors

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
264TakipçilerTakip Et
3,100AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox