İlgili Yazılar

Türkler, Akıllı Telefonu En Çok Kullananlar Liginde Zirveyi Zorluyor

spot_img

Türkler, akıllı telefon ve internet kullanımında, Dünya’nın birçok gelişen ülkesini geride bırakmayı başardı. Akıllı telefon kullanımı ile birlikte internette sörf ve sosyal ağlarda zaman geçirmede de bir o kadar “iddialı” noktaya gelinmiş durumda. Peki Türkiye, akıllı telefon kullanımında yüzde kaç ile kaçıncı sırada ve Türkler en çok hangi marka cihazı kullanıyor? İnternet kullanımı ne düzeyde? İşte tüm ayrıntılar…

Sürdürülebilir Kalkınma Göstergeleri (SKG) Raporu Baz Alındı

Her yıl düzenlenen ve ülkelerdeki kalkınma göstegelerinden biri olarak kabul edilen araştırma konsorsiyumu (SKG) verilerine göre, 2010 ve 2018 yıllarının bütünü için de ayrıca genel bir değerlendirme yapıldı. Bu değerlendirmeye göre, Türkiye’de cep telefonu kullanma sıklığı %92.7 düzeyinde. İnternet kullananlar ise 2010 yılında %37.6 iken, 2018 itibari ile 2 kata kadar bir yükseliş katederek tam %71’e yükseldi.

İnternette En Çok Aranan Kelimelerden Biri: Cep Telefonu

Türkler sadece cep telefonu kullanmakla yetinmiyor! Aynı zamanda internette bu kelimeyi en çok arayan ülkelerin başında da geliyor. Medya Ajans Press ve PRNet ortaklığında yapılan araştırmaya göre, 41.290 dolaylarında günlük olarak bu kelime aranıyor.

Türkler Telefon Kullanımında İlk 5’te

Bu sonuçlara göre ülkemiz, telefon kullanımında ilk 5’te yer alıyor ve internet kullanımında da ilk 10’da. Listede Çin, ABD, Hindistan ve Rusya’nın ardından en fazla telefon kullanan ülkelerden biriyiz. Aynı zamanda yine yukarıdaki ülkelere ek olarak Fransa, İngiltere, Hollanda, Almanya, Tayvan ve İspanya’dan sonra da en fazla internet kullanan ülke konumundayız.

Erkekler Cep Telefonunu Daha Fazla Kullanıyor

Yapılan araştırmalar sadece ülke sıralamasını değil, aynı zamanda cinsiyetler arasında yaygınlık düzeylerini de inceliyor. Buna göre, Erkeklerin %96’sı, kadınların %90’ına yakını cep telefonu kullanıcısı. Erkeklerde %78.2’lik internet kullanımına karşılık, bu oran kadınlarda yüzde 70 dolaylarında.

Raporun en dikkat çeken yanı ise, akıllı telefon kullanımının artmasına rağmen, yüzdesel olarak düşüş göstermesi. 2010 yılında akıllı telefona geçiş oranı %60’larda iken, bu oran günümüzde %32.6’ya kadar düştü. Yani, artık akıllı telefon kullanıcıları, tuşlu telefon olarak tabir edilen normal telefonlara eğilim göstermeye başladı.

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox