İlgili Yazılar

Türk oyun stüdyosu Peak, Zynga tarafından rekor fiyata satın alındı

Önde gelen oyun stüdyolarından Zynga, Türk mobil oyun geliştiricisi Peak'i bünyesine kattı.

spot_img

Dünyanın en büyük mobil oyun stüdyolarından Zynga ülkemizde daha çok Farmville ve Zynga Poker oyunlarıyla biliniyor. Bu dev şirket şimdilerde Türkiye’nin önde gelen mobil oyun geliştiricilerinden Peak stüdyosunu satın almasıyla gündeme geldi.

Peak için tam 1.8 milyar dolar ödeme yapıldığını duyuran Zynga CEO’su Frank Gibeau, böylelikle bu zamana kadarki en büyük satın almayı gerçekleştirmiş olduklarını belirtti. Haber bundan bir süre önce Webrazzi’de “duyum” olarak gündeme getirilmişti. Şimdi ise resmen kamuoyuna açıklanmış oldu.

Bahsi geçen 1.8 milyar doların tamamı Peak’in sahiplerine nakit olarak ödenmeyecek. Miktarın 900 milyon dolarlık yarısı nakit olarak ödenecek, kalan 900 milyon dolar ise Zynga hissesi olarak verilecek. 2020 yılının üçüncü çeyreğine doğru satın alım ve şirketlerin birbirine entegrasyonu tam manasıyla gerçekleşmiş olacak.

Zynga hisseleri yüzde 50 prim yaptı

Peak ile varılan bu anlaşma sayesinde Zynga, Toon Blast ve Toy Blast isimli popüler yapboz oyunlarını da bünyesine katmış olacak. Öte yandan analistler anlaşma için bundan daha ideal bir zamanın olamayacağını belirtiyorlar. Malum, Koronavirüs salgını nedeniyle herkes evinde ve telefonun başında oyun oynayarak vakit geçiriyor. 

Zaten sırf bu nedenle Zynga hisseleri bu sene yüzde 50 prim yaptı. Cuma günü de borsada 9.15 dolardan kapanış yapmıştı.

Peak sahipleri 114 milyon Zynga hissesi alacak

Zynga ilk etapta Peak’in sahiplerine son 30 günlük ortalaması 7.92 dolar üzerinden hesaplanmış 114 milyon adet hisse verecek. 

Bu zamana kadar Türkiye’den çıkıp yabancılar tarafından satın alınan en büyük girişim Alibaba tarafından satın alınan Trendyol idi. Şimdilerde Peak 1.8 milyar dolarlık bu “çıkış” ile listenin başına oturmuş oldu.

Günlük oyuncu sayısı artacak

Satın alma ile birlikte Zynga oyunlarını günlük bazda oynayan toplam oyuncu sayısının yüzde 60 civarında artması bekleniyor. Peak için çalışan tasarımcı ve oyun geliştiricileri de artık Zynga personeli haline geldiler.

ABD menşeli Zynga en son 2018 yılında Finlandiya menşeli Small Giant Games isimli stüdyoyu 560 milyon dolara satın almıştı.

Peak Games ise 2010 yılında İstanbul’da kurulmuş, sonrasında ismini Peak olarak değiştirmişti. Stüdyonun yatırımcıları arasında Endeavor Catalyst, Earlybird Venture Capital ve Hummingbird Ventures yer alıyor.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
264TakipçilerTakip Et
3,100AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox