İlgili Yazılar

Telefonumda Nasıl Ekran Videosu Çekebilirim?

Mobil cihazlarda ekran kaydı nasıl alınır? Detaylar yazımızda...

spot_img

Ekranınızın videosunu hızlı bir şekilde çekmek mi istiyorsunuz? İster arkadaşlarınız için bir kayıt yapın, ister profesyonel amaçlarla bir video oluşturun, ekran kaydı alabilmenin birçok yolu vardır.

Bilgisayarınızın ekranını kaydetmeniz gerekiyorsa, Windows’ta Oyun Çubuğu ve macOS’ta ekran görüntüsü aracı vardır. Peki telefonlarda nasıl ekran videosu çekilir?

iPhone Telefonla Ekran Kaydetme

Ekran kaydı seçeneği iPhone’larda halihazırda yerleşiktir, ancak onu kullanmak için önce ekran kayıt düğmesinin Denetim Merkezinizde olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Denetim Merkezini açmak için, iPhone X veya sonraki sürümleri kullanıyorsanız sağ üst köşeden aşağı kaydırın veya iPhone 8 veya önceki bir modeline sahipseniz yukarı kaydırın. Çevresinde daire bulunan bir noktaya benzeyen, simge şeklinde ekran kayıt düğmenizin olup olmadığını kontrol edin. Eğer bu simgeyi göremediyseniz, işte yapmanız gerekenler:

 1. Ayarları açın
 2. Denetim Merkezine tıklayın
 3. Daha fazla denetim kısmından “Ekran Kaydı” seçeneğini bulunca, solunda bulunan “+” işaretine tıklayın

Ekranını Kaydet

Artık ekranınızı kaydetmeye hazırsınız. Başlamak için:

 1. Kaydetmek istediğiniz uygulamayı veya web sitesini açın
 2. Denetim Merkezi menüsünü (iPhone 8 veya öncesi) yukarı çekmek veya sağ üst köşeden menüyü aşağı çekmek için (iPhone X veya daha yenisi) yukarı kaydırın
 3. Aramaları ve bildirimleri geçici olarak duraklatacak Rahatsız Etmeyin modunu açmak için hilal ay düğmesine dokunun. Bu kullanışlıdır çünkü ekranınızı kaydettiğinizde, bildirimler de dahil olmak üzere görünen her şeyi kaydedersiniz. Rahatsız Etmeyin seçeneğini etkinleştirirseniz, bildirimler ekranda görünmeyecektir.
 4. Hâlâ Kontrol Merkezindeyken, kaydı başlatmak için ekran kayıt düğmesine dokunun. Ekran kayıt düğmesine bastığınızda, bir zamanlayıcı başlayacak ve bu size kayda başlamadan önce üç saniye süre verecektir.

Artık telefonunuzda izlediğiniz veya dinlediğiniz her şeyin hem videosunu hem de sesini kaydetmeye hazırsınız, ancak telefonunuzdan üretilmeyen hiçbir sesi kaydetmeyeceksiniz. Telefonunuzda çalmakta olduğunuz sesi kaydetmenin yanı sıra konuşurken kendinizi (veya başka herhangi bir harici sesi) kaydetmek istiyorsanız, mikrofonunuzu açmanız gerekir. Bunun yapabilmek için:

 • Kayda başlamadan önce ekran kayıt düğmesini basılı tutun. Mikrofonu açmak için açılır ekrandaki mikrofon düğmesine dokunun. Ardından “Kaydı Başlat” a dokunun. Geri sayım bu pencerede başlayacaktır.
 • Mikrofonu bir kez açtığınızda, tekrar içeri girip kapatmadığınız sürece ekranınızı bir dahaki sefere kaydettiğinizde açık kalacağını unutmayın.

Kaydı durdurmak için yukarı (veya aşağı) kaydırarak Denetim Merkezine tekrar erişin ve kayıt düğmesine tekrar dokunun.

 • Açık medyanız yoksa (örneğin bir YouTube videosu veya Instagram hikayesi izlemiyorsunuz), ekranınızın üst kısmında kaydettiğinizi gösteren (veya daha yeni bir iPhone’unuz varsa sol üstte) kırmızı bir çubuk göreceksiniz. O çubuğa dokunursanız, kaydı durdurmak isteyip istemediğinizi soran bir açılır pencere açılır. “Durdur” a dokunun.
 • Video, diğer fotoğraf ve videolarınızla birlikte Fotoğraflar uygulamanızda depolanacaktır.

Android Telefonla Ekran Kaydetme

Ekran görüntüsü almak kolaydır, peki telefonunuzda olup bitenlerin video kaydını almaya ne dersiniz? Günümüzde insanlar daha çok oyun oynarken ekran videolarını çekiyorlar, özellikle Minecraft oyuncuları bu konuda oldukça fazla araştırma yapmaktadır. Ekran kaydını nasıl alabileceğinizi anlattıktan sonra, Minecraft oynamak isteyen okurlarımızı, Minecraft indirme konusunda eksiksiz bir kılavuz için bu sayfaya davet ediyoruz.

Tam olarak ihtiyacınız olan şey buysa, bir uygulamayı indirerek, Android 11’de yerleşik ekran kaydediciyi kullanarak yada bazı Android 10 cihazlarda bulunan yerleşik araçları kullanarak bir Android cihazda ekranı nasıl kaydedeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Android 11 ve Android 10 ile Ekran Kaydetme

Ekran kaydı özelliği, Android 10 beta sürümüne büyük bir ilaveydi, ancak Google, son sürümden önce bu özelliği kaldırdı. Neyse ki, LG, OnePlus ve Samsung’un kullanıcı arayüzü (UI) özelliği geri koydu.

Android’in önceki sürümlerinde bu seçeneği tanıtan Google, sonunda Android 11 için telefonunuzun ekranını kaydetmede kullanabileceğiniz ve telefonla birlikte gelen özelliği ekledi. Böylece artık ekranınızı herhangi bir Android 11 telefona kaydedebilirsiniz.

Kayıt işlevini kullanmak için, bunu telefonunuzun Hızlı Ayarlar menüsüne eklemeniz gerekir. Bunu yapmak için, Hızlı Ayarlar menüsüne bir seçenek eklemek için bildirim alanını sonuna kadar çekin. Düzenleme moduna girmek için kullanıcı simgesinin yanındaki kurşun kalem formunda olan düzenle düğmesine dokunun. Hızlı Ayarlar menüsü iki bölüme ayrılmakta. Drag to add tiles bölümünde, bir uygulama aracılığıyla yeni yüklediğiniz seçeneği/kutucuğu arayın. Sürükleyin ve eklenen seçeneklerin paneline bırakın. Ekledikten sonra çalıştırmak için Hızlı Ayarlar panelindeki simgeye dokunun.

Artık Ekran Kaydediciyi gerçekten kullanmak için Hızlı Ayarlar panelini tekrar açabilirsiniz. İlk kez kullanırken, ekranda ses kaydetmek ve dokunuşları göstermek isteyip istemediğiniz sorulacaktır. İstediğiniz seçimleri yapın ve ardından kayda başlamak için Başlat’a dokunun. Telefonunuz her kayıt yaptığında bildirim gölgesinde kırmızı bir kayıt simgesi görünecektir. Kaydı bitirmek için gölgeyi aşağı çekebilir veya kırmızı simgeye dokunabilirsiniz.

Ekran Kaydı İçin Kullanılabilen Ücretsiz Uygulmalar

Eğer LG, OnePlus veya Samsung’tan bir Android 10 yada daha üst model bir telefonunuz veya iPhone’unuz yoksa, endişelenmeyin, sadece ekranınızı kaydetmek için yeni bir telefon satın almanıza gerek yok – sadece zorlu işlerin üstesinden gelecek bir uygulama indirin. İşte birkaç harika ekran kayıt uygulaması.

ScreenCam Screen Recorder

Uygulama sade bir arayüze sahip ve çok yüksek boyutta olmayan bir yapıda ve uygulamanın reklamı olmaması da en güzel özelliklerinden sadece biri.

Screen Recorder – No Ads

Basit bir ekran kaydı uygulması ve yine bu uygulamanında reklamı olmaması seçilme nedenlerinden biri.

Mobizen Ekran Kaydedici

Uygulama en popüler ekran kaydı uygulamalarından ve bunu hakeden bir çok özelliği var. Bu özelliklerden biri ekran kaydederken kendi videonuzu da çekebiliyor olmanız ve bunun yanında arka plana müzik ekleyebilmeniz bile mümkün.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,090AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox