Telefondan Root Atma Nasıl Yapılır? – Rehber

Android telefona root atmak

Android telefona root atmak – En Kararlı Yöntemler – Bu yazımız Androıd cihazını rootlamak isteyip bir türlü rootlamayı başarmayanlar yahut ilk defa rootlayacaklar için bir rehber niteliği taşımaktadır.

Android nasıl rootlanır

Bilindiği üzere bundan 3-4 yıl önce Android telefona root atmak için genelde Masaüstü sistemleri kullanıyorduk, günümüzde ise mobil root aplikasyonları sayesinde root erişimi için bilgisayarlara olan ihtiyaç birazda olsa azaldı, Android tablet ya da telefona root atmak sanıldığı kadar zor değil artık, ancak genede bazı firmalar boot kilitlerini çok iyi kodladıkları için bilgisayarlara ihtiyaç duyulabiliyor, bu yazımızda telefon rootlama bilgisayarsız yöntemleri anlatacağız bilgisayardan rootlama yöntemlerine yer vermeyeceğiz, onları aynı bu şekilde başka büyük bir makalenin içinde anlatacağız, diğer yöntemler yine mobil aplikasyonlar şeklinde olacak, eminiz bu yazımızdaki birkaç yöntemide ilk defa duyacaksınız, kısacası bu yazımızda Rooting işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

Bilgi: Paylaştığımız tüm android root programı indirme linkleri, makalenin en altındaki İndirmeler başlığındadır.

Bilmeniz Gerekenler: 
Android root nasıl yapılır sorusundan önce şunu bilmeniz gerekiyor; Android root işlemi cihazınızın garanti dışına çıkmasını sağlayabilir, burada anlattığımız tüm yöntemleri nasıl yapılır kurallarımız dahilinde anlatacağımızı, oluşabilecek herhangi bir sorun dahilinde sorumluluk almayacağımızı siz değerli takipçilerimize hatırlatmak isteriz. (bu ihtimal çok düşüktür endişelenmeyin)

Telefon rootlama nedir

Android Telefonlara Root Atmanın Faydaları Nelerdir?: Tıkla

Android Cihazlarda Root Nasıl Atılır?


1) Super Su:

Android telefona root atmak, cihazlardaki farklılıklar nedeniyle SuperSu ile iki çeşit rootlama yöntemimiz var birincisi direk apk formatlı uygulamayı yükleyerek diğeri ise cihaza yükleyeceğiniz özel recovery modundan (CWM,TWRP) zip formatlı bir dosyayı flashlayarak.

Apk Yükleme İlk önce aşağıdan verdiğimiz linklerden normal SuperSu versiyonunu indirip kurun ardından 56KB lik Kilit açan versiyon olan SuperSu Pro paketini indirip üstüne kurun ardından zaten Pro olacaktır sonra uygulamaya girip yönergeleri uygulayın zaten dili türkçe olduğu için problem yaşamazsınız en sonunda rootlar eğer rootlamazsa recovery den rootlayacağınızı söyleyen mesajı gösterir bu durumda birşey yapmadan direk ikinci adıma geçin

  Android telefona root atmak

  Özel Recovery ile Zip Flashlama Bunun için cihazınıza özel recovery kurmanız gerekecek bunun için internetten cihaz marka ve modelinize uygun recovery dosyalarını bulup anlatılan yönergeleri uygulayarak kurulumu gerçekleştirmeniz gerekiyor eğer özel recovery de kurduysak 2 Adımımızı uyguluyoruz ilk önce zip formatlı SuperSu Versiyonunu buradan İndir , indirip sdkartımıza atıyoruz ardından recovery (kurarken açmasını öğrenmiş olmanız gerekiyor) recovery açıyoruz ana menüden install zip seçeneğine tıklıyoruz ardından choose/from/sdcard1 veya 2 şeklinde isim farklılıkları olabilir genellikle baştan üçüncü seçenektir bu  seçeneğe basıyoruz bu bize sdkartımızın içindeki dosyaları gösterecek SuperSu Uptade.zip dosyasını nereye indirdiysek buluyor ve üstüne tıklıyoruz açılan seçeneklerden Yes İnstall SuperSu Uptade.zip yazana basıyoruz ve kurulumu bekliyoruz kurulum bittikten sonra reboot system now a basarak sistemin başlamasını bekliyoruz açıldığında cihazımız rootlanmış olacak.

   2) iRoot:

   Android telefon nasıl rootlanır dediğimizde yardıma koşan ikinci uygulama, iROOT Türkiye de pek bilinmese de dünya genelinde belirli bir popüleritesi olan bir uygulama, Apk formatlı dosyasının verdiğimiz linkden indirin ve cihazınıza yükledikten sonra açın sizi aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacaktır.

   Android telefona root atmak

   Burada yer alan Get Root access butonuna basarak rootlama işlemini başlatmış olacaksınız, bu işlemin bekleme süresi cihazdan cihaza farklılık göstereceği için biraz sabırlı olmanız gerekiyor, işlem sonunda rootlamış olacaksınınız, olurda bir ihtimal rootlamazsa, üçüncü adıma geçebilirsiniz.

   3-) KingoRoot:

   Kingo Root , KingRoot`un trendliğinden faydalanan bir uygulama, isim benzerliği yüzünden, internet üzerinde KingRoot`u arayanlar onunla karşılaşabiliyor, başarısız bir uygulama değil sadece biraz özenti olmuş diyebiliriz, kullanmak için verdiğimiz linkden apk formatlı dosyayı indirip Android cihazınıza kurun, açtıktan sonra gelen bu menüde:
   android-root-atma
   One Click Root butonuna basarak rootlama işlemini başlatın, başladıktan sonra aynen burda olduğu gibi saymaya başlayacak ve %100 olduktan sonra rootlama işlemi gerçekleşecektir. Gerçekleşmez ise 4. adıma geçebilirsiniz.

   4-) KingRoot:

   Samsung “A” serisi, “G” serisi, “J” serisi gibi farklı markaların ve aynı markaların farklı modellerinin bulunduğu Android telefonları kapsayan yüzbini aşkın Android cihazını destekliyor, Ayrıca kendi kindini kaldırabilme özelliğide var. KingRoot`u bilmeyeniniz yoktur herhalde, muhtemelen bunu denediniz ancak ben ilk defa yapan arkadaşlar için bu listeye ekledim, verdiğimiz linkden indirin ve cihazınıza yükleyin gelen bu menüden;

   Android telefona root atmak
   İlk sayfadan TRY TO ROOT butonuna basarak rootlama işlemini başlatın sayac %100 olduğunda büyük ihtimal cihazınızı rootlayacaktır, rootladığında son sayfada gördüğünüz gibi bir Tick işareti ile, rootlama işleminin başarıyla yapıldığını bildiriyor. Yine küçük bir ihtimalde olsa rootlamaz ise 5. adıma geçebilirsiniz.

   5-) PingPong Root:

   İsmini bu listede duyacağınız, en pasif rootlama uygulamalarından biride şüphesiz PingPongdur, Samsung Galaxy serisinin en modern cihazlarını rootlayabilir ayrıca HTC One / M9 serilerinide desteklemektedir (Rootlama işleminden sonra SuperSu yazılım destek kitini indirir) kullanımı biraz risklidir dikkatli olun, verdiğimiz linkden PingPong`u indirin ve Androıd cihazınıza kurun gelen bu basit menüde;
   Android telefona root atmak
   Get Root butonuna basın ve cihaza göre değişiklik gösterecek zaman zarfında bekleyin, işlem bittikten sonra, sizden cihazı yeniden başlatmanızı isteyecektir, onaylayın, daha çok Samsung Galaxy S6 cihazlarda etkili olduğunu söyleyebiliriz, olduda cihazınızı rootlamadı, hemen 6. adıma geçebilirsiniz.

   6-)FramaRoot:

   Sağlayıcı ve Kod çözücü olarak alt yapısında SuperSu, SuperUser gibi yazılımların parmağını görüyoruz, KingRoot piyasada yokken alternatifler arasında FramaRoot belirli bir populariteye sahipti diyebiliriz, ancak geliştirilen root programları piyasayıda geliştirdiği için, mobil yazılım tarihinin tozlu sayfalarında kaybolmaya yaklaştı, yinede iş görüyor (FramaRoot`u root sağlayıcı programı değilde root sağlayıcı programı sağlayıcısı olarak görmek daha mantıklı) verdiğimiz linkden FramaRoot apk dosyasını indirin ve cihazınıza kurun, açtıktan sonra gelen bu menüde;
   Android telefona root atmak
   Superuser, SuperSu yazılımlarından birini seçerek hemen aşağıdaki Aragom tuşuna basın ve işlemin bitmesini bekleyin, bittikten sonra son sayfada gördüğünüz gibi bir bildirim alırsınız, ve cihazınızı yeniden başlattıktan sonra rootlama işlemini tamamlamış olursunuz, eğer rootu kaldırmak istiyorsanız, aynı seçenekler arasından Unroot seçeneğini seçerek aynı işlemleri yaparak rootu kaldırabilirsiniz. Eğer rootlama işlemi gerçekleşmediyse buyrunuz 7. Adıma.

   7-)TowelRoot:

   Arayüzü biraz eskide olsa etkili bir uygulamadır, rootladıktan sonra cihazınıza Superuser kurulumu yapar, SuperSu`nun bile kıramayacağı bir bootleader kilidini Towelroot kırabilir, alternatifler arasına koymak istedim, apk formatlı dosyasını indirdikten sonra açılan bu menüde;
   Android telefona root atmak
   Burada yer alan make itraln butonuna basarak rootlama işlemini başlatın, rootlama işlemi bittikten sonra cihaz kendini yeniden başlatır ve açıldıktan sonra büyük ihtimal rootlanmış olur. (Samsung ve HTC cihazlar için pek uygun olduğunu söyleyemeyeceğim). Bunuda yaptınız ve lanet olası cihazınız halen daha rootlanmadıysa 8. adıma geçin.

   8-)Root Master (Rootcu):

   Root Ustası adlı bu uygulama, 2015 de Rootcu adıyla ülkemizde bir ara populer olmuştu ancak uzun sürmeden türk sitelerinden kaldırıldı, başarısız bir uygulama değil rootladığı binlerce cihaz var, yapmanız gereken verdiğimiz linkden Root Master uygulamasını indirip cihazınıza kurduktan sonra açmak, açılan ilk sayfada;
   Android telefona root atmak
   Start butonuna bastıktan sonra rootlama işlemi başlayacaktır, büyük ihtimalle cihazınızı rootlayacaktır, daha çok 4.0 ve üzeri cihazlar da etkilidir diyebiliriz. bu işlemde başarısız olduysanız 9. adıma geçin derim.

   9-)Unıversal AndRoot:

   Yine eski arayüzlü etkili bir uygulamadır, ancak şunu söylemem gerekiyor ki, çağımızın gerisinde kalmış Androıd cihazların root sağlayıcısı değildir, istediğiniz cihaza yükleyebilirsiniz, yazılım olarak yüklendiği cihazlarda rootlama işlemi yapabilir, Superuser kurulumu yapan kurucu root programıdır, verdiğimiz linkden indirdikten sonra yükleyip açın sizi bu şekilde bir menü karşılayacaktır;
   Android telefona root atmak
   Burada gerekli, Superuser seçimlerini yaptıktan sonra Root 🙂 butonuna basın ve rootlama işleminin bitmesini bekleyin, bittikten sonra cihaza Superuser`i kuracak ve cihazınızı rootlamış olacaksınız, dediğim gibi daha çok eski cihazlar için.

   10-)Baıdu Root:

   Asya merkezli bir root sağlayıcı Baıdu batıda populer olmasada Asya bölgesinde birçok kullanıcısı var diyebiliriz, Aryüz olarak çince bir dile sahip, ancak rootlama işlemini yapmanıza engel değil, verdiğimiz linkden apk formatlı dosyasını indirip androıd cihazınıza yükleyin ve açın, Sakin olun çince bilmenize gerek yok, yukarıda gördüğünüz çince ibarelerin ortasına Root yazan tuşa basarak Rootlama işlemini başlatıyoruz, ve biraz bekledikten sonra cihazı rootlamış oluyoruz.
   android-root-atma


   Root Checker (Bonus):

   Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra, cihazınızın rootlanmadığından şüphe ediyorsanız root checker ile kontrol edebilirsiniz.
   Android telefona root atmak
   İndirmeler:
   İlginize:  XPosed Framework Nasıl Yüklenir?

   Küçük Notlar: 
   • Towel Rootun iki tane sürümü olmasının nedeni eskilik veya yenilikle ilgili değildir, iki sürümünde farklı algoritmaları kullanmasıdır, ikisinide deneyebilirsiniz. 
   • Bazı linkleri Yandex.Disk değilde Google Drıvedan verdik bunun sebebi ise Yandex`in onları virüs olarak görmesi, bu onların virüslü olduğundan değil saldırgan yazılım kullandıklarından kaynaklanır, her Root programı saldırgan yazılım kullanır, Bootleader kilidini çözmek için.
   • Yukardaki herhangi bir  programın root butonu cihazınızda gözükmüyorsa cihazınız o program tarafından desteklenmiyordur, ikinci bir adıma geçebilirsiniz.

   Android telefona nasıl rootlanır yazımızda, tüm anlattıklarımızı, yapmanıza rağmen cihazınız rootlanmadıysa, Bilgisayar sizin için şart demektir, şunu unutmayın cihazınız Androıd ve rootlanması %100 mümkün, yakında bu makalenin ikincisi geliyor, oda büyük bir yazı olacak orada Bilgisayardan Root Atma yöntemlerini işleyeceğiz.
   Android telefonu nasıl rootlanır konusunda soracağınız soruları ve sorunları lütfen yorum bölümünden bizimle paylaşın, Ayrıca yazımızı sosyal mecralarda paylaşarakta bize destek olabilirsiniz. Bu listede görmediğiniz ancak olması gerektiğini düşündüğünüz başka root sağlayıcı programlar var ise bizimle paylaşarak takipçilerimize cihazlarını rootlamak konusunda yardımcı olabilirsiniz.
   Dikkat: Eğer cihazınız rootlanmadıysa lütfen cihaz marka ve modelinizi yorum bölümüne yazın, ona göre yeni yazacağımız root yazılarında arşiv oluşturmamıza yardımcı olursunuz.
   vtcybers@gmail.com

   46 YORUMLAR

   1. Önceleri ne güzel paylaşımlar atıyorsunuz bedava internet gibi şimdi ise boş paylaşımlar atıyorsunuz böyle devam ederseniz siteniz büyümez eski dönemlere dönün lütfen bu benim kişisel fikrimdir

   2. Bu kadar emek verilmiş bir yazıya boş diyorsanız ben size birşey demiyorum, elimizden geldiğince paylaşmaya çalışıyoruz ancak bir takipçimiz olarak emek verdiğimiz diğer konular hakkında bu kadar kesin konuşmanız bizi üzdü, yinede ilginiz için Teşekkür ederiz elimizden geleni yapacağız.

   3. Ben boş paylaşımlar dediğim şu sıralar paylaştığınız rom robot gibi ben bu sitenin veya dizilerin kötülüğünüzü düşünmem eğer kırıcı yada üzücü birşey söylemiş isem şimdiden özür dilerim saygılarımla

   4. öncelikli yukarıdaki makaleniz icin cok teşekkürler… yukarıdaki tüm yazdiklarinizi yaptım , maalesef sonuç hüsran.Daha öncede TWRP, faktory reset vs tüm yolari denedim… Telefonum galaxy s7 930F 7.0 sürüm. Diger telefonlarima defalarca root ve rom atmama rağmen bu telefona root atamiyorum. sağlıcakla kalin…

   5. Bilgisayardan anlatacağımız makale belki işinizi görecektir, root atımlarını engellemek için bootleader algoritmalarını cihazlara göre her yıl güncelliyorlar, sizinkide nasibini almış belli ki. Dediğim gibi takipte kalın, İyi günler.

   6. Kardeş paylaşınca güzel oluyorda paylaşmayınca kötü mü oluyor yazık vallahi böyle düşünmeyin. Adamların her emeğine saygı duyun. Bedava internet olayı açık olduğu zaman zaten paylaşımlar oluyor. Buda benim kişisel fikrim.

   7. Liste derken durum şöyle, biz yorumlarda cihazını belirtip root atamadığını söyleyen okurlarımıza özel yeni bir yazı hazırlayacağız ve orada listeye eklediğimiz cihazların, root anlatımlarını yapacağız, o yüzden cihaz ismi belirtenlere, listemize ekledik diye yazıyorum, insanlar kendilerinden haberimiz olduğunu, bu şekilde görüyor.

   Yorum Yap

   Please enter your comment!
   Please enter your name here