İlgili Yazılar

Telefonda Unbrick İşlemi Nasıl Yapılır?

Brick olan, yani tuğla gibi tepkisiz hale gelen Android telefonlarınızı tekrar hayata döndürmek için yapmanız gerekenleri bu yazıda bulacaksınız.

spot_img

Akıllı telefon kullanıcılarının başına gelebilecek en tatsız olaylardan biri, cihazın brick olmasıdır. Genelde yazılım güncellemesi veya özel ROM kurulumu devam ederken şarjın bitmesi veya yanlış ROM’un kurulması sonucu meydana gelen bu hata garanti kapsamı dışındadır. Bu sebeple kullanıcılar kendi başlarına unbrick işlemi yöntemlerini bulmak zorunda kalabiliyorlar.

Peki Android telefon nasıl unbrick edilir? Bu soruya cevap vermeden önce unbrick işlemleriyle ilgili merak edilenleri cevaplamakta fayda var.

Unbrick ne demek?

Unbrick, İngilizce’de “Tuğla” anlamına gelen “Brick” kelimesinden türemiştir. Ekranına görüntü gelmeyen, şarja takıldığında hiçbir tepki vermeyen, ışığı dahi yanmayan yani “tuğla” haline gelen telefonu geri açmak için yapılan işlemlere unbrick denir. 

Gelelim çokça merak edilen “Brick olan telefon nasıl kurtarılır?” sorusunun cevabına.

Unbrick işlemi ise telefondan telefona değişiklik gösterse de temelde mantık hep aynıdır. Telefonun güç tuşuna ses açma veya kısma tuşlarıyla birlikte basıldığında cihaz herhangi bir tepki vermiyorsa fiziksel müdahale gerekebilir. Bu aşamaya geçmeden önce deneyebileceğiniz unbrick işlemi önerileri ise aşağıdaki gibidir.

  • Güç ve ses kısma tuşlarına birlikte basarak recovery, yani kurtarma moduna girin.
  • TWRP, RedWolf ve OrangeFox gibi herhangi bir özel recovery kullanıyorsanız ekrana dokunarak veya ses kısma / açma tuşlarını kullanarak karşınıza çıkan menüde hareket edebilirsiniz.
  • Wipe Dalvik Cache ve Wipe Data / Factory Reset işlemlerini yaparak hem önbelleği temizleyebilir, hem de telefondaki tüm verileri silerek fabrika ayarlarına geri döndürebilirsiniz.

Bu işlemin ardından kullandığınız ROM telefonda kalmaya devam eder, ancak tüm uygulama ve veriler silinmiş olur. Şayet bu yöntem de çare olmuyorsa, telefon sürekli kendini yeniden başlatıyorsa bir sonraki unbrick işlemi olarak recovery modu aracılığıyla farklı herhangi bir ROM kurmayı deneyebilirsiniz.

Bu arada şunu belirtmekte fayda var: Soft brick olan telefonu kurtarmak için yapacağınız işlemler, hard brick olan telefonu kurtarmak için yapılanlara kıyasla daha kolaydır. Hard brick telefon kurtarmak için fiziksel müdahale kaçınılmaz olabilir çünkü.

Unbrick işlemi yapılmasına rağmen telefon hiç açılmıyorsa?

Bu durumlarda üretici firma tarafından geliştirilen özel yazılımları kullanarak stok ROM flaşlamak çözüm olabilir. Mesela Xiaomi marka telefonları örnek gösterecek olursak Mi Flash Tool aracılığıyla https://c.mi.com/miuidownload/index adresinden indireceğiniz stok ROM dosyasını kurabilirsiniz.

Aynı şekilde Samsung için Odin programı kullanılabiliyor. Unbrick işlemi için yapmanız gereken kullandığınız telefona özel şirket tarafından üretilen yazılımları yüklemek ve orijinal ROM dosyasını bulmak.

Eğer telefonunuzda şebeke sorunu varsa bu rehberi okuyarak hatayı giderebilmeniz de mümkün.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,090AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox