İlgili Yazılar

Telefon Neden Brick Olur?

Ne yaparsanız telefonunuz brick olur? Hard brick ve soft brick nedir? Bu soruların cevapları haberimizde...

spot_img

Telefon neden brick olur veya hangi işlemleri yaparsanız telefonu fiziksel müdahale gerektirecek seviyede bozabilirsiniz? Haberimizi okumaya devam ettikçe bu soruların cevabını bulacaksınız. Böylece telefona root atarken, recovery kurarken veya özel bir ROM yüklerken tuğlaya dönme ihtimalini ortadan kaldırabilmeniz mümkün olacaktır.

Fakat öncesinde “Brick ne demek Android?” sorusunun cevabını vererek başlayalım.

Telefon neden ve nasıl brick haline geçer?

Soft brick ve hard brick olmak üzere iki farklı brick durumu vardır. Kelime anlamıyla “Tuğla” anlamına gelen brick durumu meydana geldiğinde telefon yazılımsal veya fiziksel müdahale gerektirecek şekilde kapanmış demektir. Soft brick, yani hafif brick genelde yazılımsal müdahale ile giderilebilir. Kaba hatlarıyla “Soft brick nedir?” sorusuna bu şekilde cevap verilebilir.

Ancak hard brick durumunda ses kısma veya açma tuşuyla birlikte power düğmesine bastığınızda bile ne recovery, ne de fastboot moduna girmez. Şarja bağladığınızda ışığı yanmaz. Telefon hiç açılmaz ve tam anlamıyla ölü hale gelir.

Hard brick moduna giren telefonu kurtarmak için çoğu zaman kasasını açıp cımbız gibi bir alet yardımıyla kısa devre yaptırmak gerekir. 

Her modele özel dosyaları yüklemek çok önemli

Bir telefonun brick olmasının en büyük sebebi, genelde başka bir modele ait yazılımların yüklenmeye çalışılmasıdır.

Örnek vererek anlatmak gerekirse Xiaomi Redmi Note 8 için olan MIUI yazılımını Redmi Note 7’ye kurarsanız, kurulum gerçekleşmez ve kuvvetle muhtemel telefon brick haline gelir. Aynı şey TWRP sürümü için de geçerli. 

Bir diğer sorun ise işletim sistemi güncellemesi geldiğinde telefonun şarjının bitmesidir. Hayli can sıkıcı olabilen, önlem alması da çok basit olan bu sorun meydana geldiğinde telefonun işletim sistemi tamamen silinir.

Eğer fabrika moduna giren telefonunuzu nasıl açacağınızı bilmiyorsanız, bu bağlantıyı takip ederek bilgi alabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,090AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox