İlgili Yazılar

Telefon Hoparlör Sesi Kendiliğinden Değişiyor

Hoparlörün sesi kendiliğinden artıp azalıyor mu? Sorunun çözümü bu yazıda yer alıyor olabilir!

spot_img

Telefonun hoparlör sesi kendiliğinden değişiyor diye şikayetçiyseniz, bu sorunu çözmek için tavsiyeleri sıraladığımız rehber size yol gösterebilir. Başa geldiği zaman hayli can sıkıcı olabilen hoparlör sesi artıp azalıyor sorunu çoğunlukla donanımsaldır. Yani telefonunuzun hoparlörü bozulmuş olabilir.

Peki bu sorunu nasıl çözebilirsiniz?

İlk tavsiyemiz eğer telefonun garantisi devam ediyorsa, sıvıyla temas etmemiş veya yüksekten düşmemiş ise en kısa sürede yetkili teknik servise göndermeniz yönünde. Şayet kullanıcı hatası yoksa servis garanti kapsamında hoparlörü yenileyecek ve sorununuz böylece çözülecektir.

Hoparlör sesi değişmesi sorunu nasıl giderilir?

Ancak eski ve garantisi sona ermiş bir telefon için hoparlörün sesi kendiliğinden değişiyor şikayetiniz varsa, aşağıdaki adımları denemek bir sonuç verebilir. 

  • Telefonunuzun “Ayarlar” uygulamasını açın ve fabrika ayarlarına geri döndürün. Eğer yazılımsal bir sorun söz konusu ise, telefonu ilk günkü haline döndürmek işe yarayabilir.
  • Dinlediğiniz müziğin sesi artıp azalıyor olabilir. Yani aslında telefonunuz hiç bozuk olmayabilir. Aynı müziği YouTube yerine Spotify’dan açtığınızda sorun devam ediyor mu, ona bir bakın.
  • Ek olarak müzik dinlediğiniz veya video izlediğiniz uygulamanın önbelleğini boşaltmak olumlu sonuç verebilir. Bunun için yine “Ayarlar” uygulamasını kullanıp “Uygulamalar” sekmesine girmeniz gerekiyor. Önbellek (cache) temizleme işleminin ardından hoparlör sesi artıp alçalıyor sorununun devam edip etmediğini kontrol edin.

Tüm denemelerinize rağmen bu yöntemler de sonuç vermeyebilir. Bunun sebebi başta da belirttiğimiz üzere sorunun çoğunlukla yazılımsal değil, donanımsal kaynaklı olmasıdır. Hoparlör telefonun toza ve darbeye en kolay maruz kalabilecek bölümünde yer aldığı için zaman zaman bu tür sorunlar yaşanabiliyor çünkü.

Şayet bu yazıyı beğendiyseniz ve işinize yaradığını düşünüyorsanız, yine sizler için hazırlamış olduğumuz telefonda slayt oluşturma programları listesine de göz atabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
264TakipçilerTakip Et
3,100AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox