Sosyal İçerik

Salgın Hastalıklar ile İnsanlığın Sonunun Gelmesi: Dot 3.Bölüm

Salgın Hastalıklar ile İnsanlığın Sonunun Gelmesi: Dot 3.Bölüm

Disadvantages of Technology – 3. BölümSalgın Hastalık İhtimali ile İnsanlığın Sonunun Gelmesi Belki bu DoT bölümümüzün konusu size biraz garip gelebilir ancak bilinmelidir ki sağlık alanının ilerlemesini sağlayan en önemli etken yine teknolojidir bu bölümde sağlık alanında teknolojinin yanlış kullanımı sonucu ortaya çıkabileceği muhtemel olan Salgın Hastalık ihtimalini en ince ayrıntısına kadar inceleyeceğiz.

Bu konu ele alınarak yapılan bilim kurgu filmleri ne kadar gerçeklikten uzak olsada aslında Biyolojik Teknoloji alanında pek imkansız gibi duran konular değil. Dünya geçmişine bakıldığında aslında salgın hastalıkların beraberinde milyonlarca insanı öldürdüğüde görülmektedir , buna en kanıtlı örnek olarak Kara Ölüm denilen 1347-1351 yıllarında ortaya çıkan ve 75 Milyondan fazla insanın ölümüne sebep olduğu söylenen Büyük Veba Hastalığı verilebilir , dönemin önde gelen alimleri bu hastalığın Avrupa kıtasının 3/1 ini yok ettiğini ileri sürmektedir. Hastalığın Avrupa`ya taşınmasını sağlayan en önemli olay; 1341 yılında Kırım`da bir merkezi kuşatan Moğol ordusu salgın hastalıklı cesetleri kentin içine mancınıklar aracılığı ile fırlatmıştır ve bu şekilde hastalık tüm Avrupa`yı sarmıştır.

BiyoTeknoloji Mikrobiyoloji , Fizyoloji , Moleküler Biyoloji , Biyokimya , Genetik , Makine Mühendisliği , Bilgisayar Mühendisliği
( Hepsini sıralayıp kafanızı karıştırmak istemem yanlış anlamayın ben burada entelektüel olmaya çalışmıyorum sizleri bilgilendirmeyi amaçlıyorum ) gibi dallardan oluşan , tahmin edeceğiniz gibi Teknolojiyi Biyolojik alanda en verimli şekilde kullanmayı amaçlayan bir bilim dalı , DNA teknolojisi kullanılarak bitki , hayvan ve mikroorganizmaları geliştirmeye çalışıyor bunu insanlık adına en doğru şekilde kullanmak için çabalıyorlar. ( ? )

BiyoTeknoloji teknolojisi tam olarak ne yapıyor ? , diyelim ki yeraltı su kaynaklarında yüksek sıcaklığa dayanıklı bir bakteri bulundu , hemen yeni bir proje hazırlanıp konu incelemeye alınıyor , bu bakteriyi kendi yararımıza kullanabilmek için araştırmalar ve deneyler yapılıyor , deneyler hayvanlar ve elektronik cihazlar aracılığı ile yapılıyor ve bu şekilde BiyoTeknolojiyle bilime katkı sunuluyor , verdiğim bu örneği kendi kafanızda genişletebilirsiniz , Bir hayvanda veya bitkide istenilen bir özelliği elde etmek veya yok etmek için kullanılan DNA teknolojisinin aslında şimdilerde hayatımızı nasılda tehlikeye attığını görüyoruz , DNA`sı ile oynanan Meyveler , hayvanlar diyerek örnekleri çoğaltabiliriz.

Kuduz Hastalığı Kuduz olan bir köpeğin ilk önce sinir sistemi etkilenir , tahta , taş gibi maddeleri kemirmeye , saldırmaya başlar , kuduz köpeklerde garip bir dalgınlık hali gözlenir , sürekli yanlız ortamlara çekildikleri , sudan uzak durdukları belirlenmiştir , genelde 4-5 gün içerisinde ölümle yüzleşirler. Kuduz hastalığı temelinde bilinç sistemini yok eden direk olarak sinir sistemine nüfus eden temas ile bulaşan bir hastalıktır , günümüzde kuduz hastalığının kesin çözümleri vardır ancak şuda bilinmelidir; virüsler gelişebilen organizmalardır ve bulunan aşıya bağışıklı bir şekilde mutasyona uğrayabilirler şimdilik kuduz ihtimali pek mümkün görünmüyor benim daha çok üstünde duracağım şey , tamamen insan eliyle incelenen organizmalardan yeni bir hastalık hücresinin ortaya çıkma ihtimali.

Zombi Kelimesinin Çıkış Hikayesi Öldükten sonra dirilen , ete karşı inanılmaz bir açlık duyan , bilinçsel olarak değilde tamamen içgüdüsel olarak hareket eden kuduz bir köpekten farksız cesetler ! bilim kurgu filmlerinden herkesin basitçe tanımlayacağı bu ismin hikayesi biraz farklı , Temelinde bir büyü yatmakta , ölmüş insanları geri getiren bir şamanizm inancı , Haiti`de yapılan ve adına Voodoo denilen bir büyü , bu büyüyü yapan büyücüler ölmüş cesetleri kontrol edebildiklerini söylerler en azından bu konuda güçlü bir inançları var , ancak bu zombiler bilim kurgu filmlerdeki rollerinin aksine sadece kendi açlıkları için koşturan varlıklar değil , Mitolojide Şamanların kontrolünde hareket eden varlıklar olarak geçiyor. Zombi ismi ise Kongo dilinden gelmektedir , Kongo dilinde Tanrıya Nzambi denmektedir ve zombileri ölümsüz olarak nitelendirdikleri için bu isim verilmiştir. Aslına bakılırsa Salgın Hastalık konusunu incelerken bu türde hastalığa yakalanan insanlara zombi ismini vermek bilim kurgu filmlerinden fırlamaya benzer , ben yazımın gerçekçi olmasını istediğim için sizleri hayali şeylerle meşgul etmeyeceğim.

Ebola Virüsü 1976 yılında Sudan`ın bir bölgesinde ortaya çıkan salgın hastalıktır , direk temas ile bulaşmaktadır , maymunlar ve bazı yarasa türleri virüsü kendilerine zarar vermeden taşıyabilmektedir , isminin Ebola olmasının sebebi ise Sudandaki Ebola Nehri yakınlarında ortaya çıkmasıdır , 2014 yılında görülen 2700 civarı vakadan 1427`si ölümle sonuçlanmıştır belirtileri ise sıtma , bazı kanamalar , kusma , kolera olarak görülmektedir. Yani kısacası Ebola virüsü bulaşan insanlar çevrelerine bu hastalığı yaymaktan başka zarar veremezler.

LQP-79 Söylentileri  ABD elindeki Biyoteknolojiyi , yaptığı gizli deneyleri ve bunları oldukça insanlıktan habersizce yapıyor olmasıyla diğer devletleri geride bırakan bir yapılanmaya sahip , LQP-79 diye internet aleminde efsaneleşen bir virüsü alt yapısındaki laboratuvarlarda geliştirdiği ve bunun için denek olarak hayvanları kullandığı ileri sürülmekte hatta virus hakkında kurulmuş bir internet sitesi dahi var , virüsün bulaştığı insanlar , bilinç kaybı yaşıyor aynı zamanda vücutlarındaki tuz oranı düşüyor , sinir sistemine etki ettiği için hareketlerde bilinçsizlik ,saldırganlık görülüyor , aynı zamanda içgüdüsel bir çiğ et yeme isteğinin olduğu belirtiliyor , ne kadar gerçektir bilemiyoruz ancak virüsün bulaştığı düşünülen birinin Miamide bir dilencinin yüzünü yediği haberleri Amerikan basınında yer almış hatta konuyla ilgili Miami resmi Youtube kanalına bir güvenlik kamerası videosu yüklenmiş ben izledim gerçekten çok garip.

Miami`de Yaşanan İlginç Vaka Tıkla Saldırgana atılan ilk kurşunların hiçbir etki yaratmadığı arka arkaya sıkılan kurşunların ancak etkisiz hale getirdiği de yer alan bilgiler arasında , dediğim gibi gerçeklik durumunu tabiki bilemeyiz bana pek şehir efsanesi gibi geldi , zaten anlatmak istediğim , Biyoteknoloji`nin ne kadar gelişebileceği ? insanlara veya diğer canlılara ne kazandırıp ne kaybettireceği? konusunda düşüncesel olarak ön muhasebe yapmak DoT dizisinin amacıda bu.

Eskisi kadar yavaş olan bir dünya da yaşamıyoruz zaman o kadar hızlı akıyor ki , bir ara durup nefeslenirken dönüp geriye baktığımızda zamanın akışına hayret ediyoruz, gittikçe tembelleşen insanlar teknolojiyi kullanarak zamandan kar ettiğini düşünüyor ancak zamanı hızlandırmaktan başka hiçbirşeye yaramıyor teknoloji aslında.  Daha hızlı iletişim , daha hızlı hareket , daha hızlı savaşlar , daha hızlı zaman ve daha hızlı bir ömür geçiriyoruz , doğayla iç içe yaşayan insanların zamanını daha verimli , daha mutlu olarak geçirdiği kanıtlanmıştır , gelecek kaygısıyla yetiştirildiğimiz , bir iş , bir aile diyerek doldurulduğumuz şu hayatımızda aslında stresten başka birşey yok  , yanlış anlaşılmak istemem ben bunlara karşı değilim ancak eski insanların bizden daha sağlıklı yaşamları olduğu kesin bir gerçek , kıtlık , yoksulluk belki hat safadaydı ancak bunlar beraberinde , birlik olmayı , paylaşmayı , en önemlisi insanlara değer vermeyi getiriyordu, ilerleyen , gelişen dünya kim bilir bizleri nereye ulaştırır? , küresel ısınma konusunda su kaynaklarının tükenmesi insanoğlunu kıtlık günlerine geri götürebilir , belki sonumuzu getirecek hastalık açlık olur , belki şu anda çok bollukta yaşıyor olabiliriz , şükretmiyor evimizde yediğimiz yemekleri beğenmiyor olabiliriz , hatta Afrika`da günde binlerce insanın açlıktan öldüğünü bilmiyor olabiliriz , ama bu tüm bunları yaşamayacağımız anlamına gelmez , biz görmeyiz bizden sonrakiler görür kim bilir?
Umarım bu bölümümüzde vermek istediğim mesaj en iyi şekilde anlaşılmıştır , Galeri konusuna gelince bu bölüm inceleme içerkli olduğu için galeri yapmadık. Konu hakkındaki düşüncelerinizi yorum kısmından bizimle paylaşın.

vtcybers@gmail.com
İlginize:  Android Oyun Önerisi: Top Speed
Mobil cihazlar, yazılımlar, android, iphone, windows konusunda geliştirilen teknolojiler hakkında bilgilendirme ve haber içerikleri üreten, özgün içerik portalı.