RomRoot

Recovery Nedir? Nasıl Kurulur?

Recovery Nedir? Nasıl Kurulur?

Recovery Nedir? Nasıl Kurulur? – Birçoğumuz Android Rom , Root konusunda yazılar okurken recovery , cwm , twrp gibi terimlerle karşılaşıyor ve ne olduklarını bilmeyen arkadaşlar işlemde yapamıyor haliyle (Root , Rom vb.) bu yazımızda Recovery kavramını tam olarak tanıma , ne işe yaradığı ve iki yollu kurulumu hakkında sizleri bilgi sahibi yapmayı amaçlıyorum Masaüstü sistemlerdeki BİOS menüsünü bilirsiniz gerekli Donanım ayarları yada format gibi işlemlerde kullanılan yetkili sistem birimidir. 

Bilgisayar açılırken Ana Sisteme geçmeden kısayol tuşuna basılarak bu menüye geçilir. İşte Android’de bu sistemin adı Recovery’dir Android sistemleri açık kaynak kodlu oldukları için üzerlerinde değişiklik yapmanızda herhangi bir kısıtlama yoktur , bu sadece cihazın rootlu olmasına bağlıdır. Cihaz markasının yazılımından memnun değilseniz , cihazınıza bazı uygulamaları kuramıyorsanız sisteme yetkili sahip olarak bunu başarabilirsiniz. Recovery Android’den farklı olarak çalışan küçük bir sistemdir Android sistemini buradan yönetirsiniz. 


Recovery Sistemi İle Yapabileceklerimiz Cihazınıza virus bulaştıysa eğer Format , Yazılımından memnun değilseniz Rom atabilirsiniz bu şekilde Android sistem sürümünüzü yükseltmiş olursunuz , yüklenmeyen uygulamayı zip formatına çevirerek Recovery den flashlayıp zorla sisteme gömülmesini sağlayabilirsiniz bunlar gibi tonla özellik. 

Recovery Türleri; Recoveryleri Tür olarak ikiye ayırırız aynı romlarda olduğu gibi Custom Recovery ve Stock Recovery , Stock Recoveryler genellikle cihaz firmasının ürettiği Recovery olarak bilinir , çoğunlukla Samsung , HTC , Motorola gibi markalar Stock Recovery yükler , Custom Recovery ise bağımsız Geliştiricilerin üretmiş olduğu Recoverylerdir bir stock Recovery ile ancak format atarsınız, ancak Custom Recovery ile yukarıda saydıklarımın hepsini yapabilirsiniz. 

Custom Recovery Grupları; Birkaç grup var ancak benim bahsetmek istediğim en çok bilinen iki grup CWM ve TWRP dir. CWM yani ClockWorkMod Recoveryleri aşağıda gördüğünüz gibidir ilk sürümleri dokunmatik değildir cihazınızdaki Home , Power , Ses Açma , Ses Kısma tuşları ile yönetirsiniz ancak yeni çıkan sürümleri dokunmatik olabiliyor.

Recovery Nedir? Nasıl Kurulur?

TWRP yani TeamWin Recovery Project görünümü biraz daha şık ve kullanışlıdır CWM ye göre daha fazla işlevi vardır hemen hemen görevleri aynıdır görünümü aşağıdaki gibidir.

Recovery Nedir? Nasıl Kurulur?


Gelelim her iki sistemide cihazımıza nasıl kuracağımıza PC’den ve Direk cihaz üzerinden olmak üzere iki kurulum şekli vardır PC konusuna pek girmeyeceğim sadece şu kadarını söyleyeyim Odin ve CMD üzerinden kurulum yapılır , Google’a cihaz marka ve modeli + pc’den Cwm , Twrp yükleme şeklinde arama yapabilirsiniz. Cihaz Üzerinden Custom Recovery Kurma; Flashify adında bir programımız var aşağıdaki linkden indirebilirsiniz kuruluma geçmeden önce hatırlatalım bu işlem cihazınızda root olduğu takdirde çalışır ayrıca bazı cihazlarda soft-brick olabilme ihtimali var sorumluluk size aittir.” İndirdikten sonra yükleyip Flashify‘yi açınız. Girişte aşağıdaki şekilde bir ekran gelir Accept tuşuna basın.

Recovery Nedir? Nasıl Kurulur?
Ardından root izni isteyecektir İzin Verin

Recovery Nedir? Nasıl Kurulur?
Bu işlemden sonra ana menü gelecektir

Recovery Nedir? Nasıl Kurulur?

Burada Recovery İmage‘ye basıyoruz , aşağıdaki gibi bir ekran gelecek

Recovery Nedir? Nasıl Kurulur?
Buradan kurmak İstediğiniz Recovery türüne tıklayın CWM , TWRP , Philz bunlar custom Recovery çeşitleri , diyelim CWM yi seçtiniz , Download CWM’ye basıyorsunuz ve cihazınıza uygun olan Cwm’leri bulmasını bekliyorsunuz bulduktan sonra üzerine tıklayarak indiriyorsunuz. Ardından kurulumu gerçekleştirebilirsiniz , kurulumda cihaz yeniden başlayabilir bu normaldir. Soru veya Görüşler İçin Yorum Bırakabilirsiniz.
vtcybers@gmail.com
İlginize:  En İyi Xposed Modülleri
Mobil cihazlar, yazılımlar, android, iphone, windows konusunda geliştirilen teknolojiler hakkında bilgilendirme ve haber içerikleri üreten, özgün içerik portalı.
A
  • A
    Adsız
  • Şubat 18, 2017
Bende nokia Xl bir cihaz var nasıl bir rom atabilirim
A