İlgili Yazılar

Photoshop’da İstenmeyen Öğeleri Kaldırma

Binbir emek vererek çektiğiniz fotoğrafların ahengini bozan istenmeyen öğeleri Photoshop marifetiyle kaldırabilmeniz pekala mümkün.

spot_img

Fotoğraftan istenmeyen nesneyi silmek istiyorsanız, Adobe Photoshop bunun için biçilmiş kaftandır. Sahip olduğu birbirinden kullanışlı düzenleme araçları sayesinde Photoshop’da sizler de fotoğraftan istenmeyen bölümleri silme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

“İyi de nasıl?” dediğinizi duyar gibiyiz. Hiç merak etmeyin. Yazının devamında Photoshop marifetiyle fotoğrafta istenmeyen nesneleri kaldırma yöntemini öğrenmiş olacaksınız.

Hazırsanız başlayalım!

Photoshop’da istenmeyen nesneler nasıl silinir?

Öncelikle kullanacağınız araçla tanışmanızda fayda var: Clone Stamp Tool. İsminden de anlaşılacağı üzere bu araç, fotoğraftan kaldırmak istediğiniz bölüm veya nesnenin etrafındaki temiz dokuyu klonlamanızı sağlıyor. 

Kullanmaya başlamak içinse sol tarafta yer alan araç listesinde “Damga” simgesini bulmanız yeterli. Klavyede “S” harfine basarak hemen bu aracı seçebilmeniz de mümkün. 

Örnek olarak bu fotoğrafı ele alalım mesela. Sarı renkli halka içinde gösterilen terliği silmek istediğimizi varsayalım.

Fotoğrafın orijinalini saklamak ve gerektiğinde ona geri dönebilmek için sağ taraftaki “Layers” bölümünden fotoğrafımızı seçelim ve “Duplicate Layer” diyelim.

Clone Stamp Tool’u kullanmaya başlamadan önce yumuşak bir fırça seçmeniz gerekiyor. Hardness değerini yüzde 38’e getirip 44 px büyüklüğünde bir fırça seçelim. Daha sonra fareyi klonlamak istediğiniz alanın üzerine getirmeniz gerekiyor.

Bu örnekte terliğin yerine kum olsun istediğimiz için temiz bir kum bölgesi üzerine fareyi getirelim ve ALT tuşuna basarak tıklayalım. Böylece Clone Stamp Tool kumun olduğu bölgedeki pikselleri hafızasına alacaktır.

Ardından fotoğraftan kaldırmak istediğimiz öğenin üzerine geliyor ve sol tıklayarak fareyi gezindiriyoruz. Böylece terlik ortadan kayboluyor ve yerini hafızaya aldığımız kum kaplıyor.

Sonuç olarak ortaya bu şekilde gayet güzel bir fotoğraf çıkıyor. Dikkatli bakmayan hiç kimse terliğin sonradan silindiğini fark edemez bile.

Şayet tüm bunlarla hiç uğraşmak istemiyorsanız, arka plan veya istenmeyen nesneleri silmek için kullanabileceğiniz online siteler listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox