İlgili Yazılar

PhilZ Touch Recovery Kurulumu

spot_img

PhilZ touch recovery kurulumu – Android cihazlardaki kurtarma modlarından birisi olan PhilZ Touch Recovery Türkiye`deki rom yükleyici anlatımlarında pek tercih edilen bir recovery sistemi değildir, ancak yurt dışında oldukça sık bir kullanıma sahiptir, diğer recovery sistemlerinin yaptığı birçok işlemi PhilZ Touch Recovery de yapmaktadır, bizde bu yazımızda android cihazlara Philz touch recovery kurulumu nasıl yapılır bundan bahsedeceğiz.

Öncelikle bilmeyenler ve merak edenler için, yükleme işlemine başlamadan önce, şöyle recovery sistemleri hakkında biraz bilgili olmak için, Recovery Nedir bundan bahsedelim.

Birçoğumuz Android Rom , Root konusunda yazılar okurken recovery , cwm , twrp, philz gibi terimlerle karşılaşıyor ve ne olduklarını bilmeyen arkadaşlar işlemde yapamıyor haliyle (Root , Rom vb.) masaüstü sistemlerdeki BİOS menüsünü bilirsiniz, gerekli donanım ayarları yada format gibi işlemlerde kullanılan yetkili sistem birimidir. 

Bilgisayar açılırken ana sisteme geçmeden kısayol tuşuna basılarak bu menüye geçilir. Android’de bu sistemin adı recovery’dir, Android sistemleri açık kaynak kodlu oldukları için üzerlerinde değişiklik yapmanızda herhangi bir kısıtlama yoktur, bu sadece cihazın rootlu olmasına bağlıdır.

Cihaz markasının yazılımından memnun değilseniz, cihazınıza bazı uygulamaları kuramıyorsanız, sisteme yetkili sahip olarak bunu başarabilirsiniz. Recovery Android’den farklı olarak çalışan küçük bir sistemdir, Android sistemini buradan yönetirsiniz.

Recovery türleri

Recoveryleri tür olarak ikiye ayırırız aynı romlarda olduğu gibi Custom Recovery ve Stock Recovery, Stock recoveryler genellikle cihaz firmasının ürettiği recovery olarak bilinir, çoğunlukla Samsung, HTC, Motorola gibi markalar Stock Recovery yükler, Custom Recovery ise bağımsız geliştiricilerin üretmiş olduğu recoverylerdir, bir stock recovery ile ancak format atarsınız, ancak Custom Recovery ile yukarıda saydıklarımın hepsini yapabilirsiniz

KaynakRecovery Nedir? Nasıl Kurulur?

Kurulum işlemine başlamadan Android En İyi Custom Recovery Türleri başlıklı yazımızdan diğer recovery türleri hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

PhilZ Touch Recovery Kurulumu

PhilZ Touch Recovery sistemine kurabilmeniz için cihazınızın root yetkisine sahip olması gerekmektedir, eğer root yetkisine sahip değilse Android Cihaz Rootlama Rehberi başlıklı yazımızı okuyarak hemen android cihazınızı rootlayabilirsiniz.

philz-touch-recovery-nasil-yuklenir
philz-touch-recovery-nasil-yuklenir

Rootlama işlemini de hallettikten sonra, recovery yönetim aracı olan Flashify programını aşağıdan verdiğimiz linke tıklayarak, TCybers Market üzerinden indirin ve android cihazınıza yükleyin, Flashify ne işe yarar derseniz, kısaca bilgi vereyim; Flasify ile mevcut recoveryinizi yedekleyebilir veya cihaza açık ota ağı ile, cihazınıza uygun bir özel (custom) recovery bulup yükleyebilirsiniz, ancak bazı cihazlar Flashify kullanımı sonucu Soft-Brick olabilirler, bu yüzden yaptığınız işlemlerin sorumlusunun siz olduğunu unutmayın.

Bakınız: TCybers.Net Kullanım Koşulları

Cihazı soft brick olanlar veya bundan şüphe duyanlar Android: Soft-Brick Kurtarma (Veriler Silinmez) başlıklı yazımızdan yardım alabilirler. Flashify cihazınıza yükledikten sonra içerisine girin, karşınıza bir kullanım koşulları sayfası gelecek, bu ekrandaki ACCEPT tuşuna basın, ardından sizden root izni isteyecektir, root sağlayıcı uygulamanızın izin penceresinde İzin Ver (Allow) tuşuna basın, sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir, burada resimdeki gibi Recovery image başlığına tıklayın.

philz-touch-recovery-kurulumu
philz-touch-recovery-kurulumu

Gelen bu yeni ekranda ise yine resimdeki gibi Download PhilZ başlığına tıklayın, ardından cihazınıza uygun PhilZ Touch recovery türlerini tarayacaktır, eğer cihazınıza uygun bir philz recovery sürümü varsa bunu size gösterecektir, üzerine tıklayarak recovery sistemini indirin ve kurulum işlemlerini gerçekleştirin.

Sadece PhilZ Touch Recovery değil, diğer özel recovery türlerini de (CWM,TWRP) bu uygulama ile yükleyebilirsiniz, ayrıca Flashify ota ağından bağımsız olarak, internet üzerinden indirdiğiniz bir özel recovery sistemini de bilgisayara ihtiyaç duymadan Flashify ile yükleyebilirsiniz, bunun için yapmanız gereken, .img formatlı indirdiğiniz recovery dosyasını, resimdeki Choose a file başlığına tıklayıp konumu göstererek yükleme işlemi yapabilirsiniz.

philz-touch-recovery-kurulumu
philz-touch-recovery-kurulumu

Bu yazımızda, android cihazlar için PhilZ Touch Recovery Kurulumu hakkında bilgiler verdik, yaşadığınız sorunları bize yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Flashify Flasher apk uygulamasını indirmek için tıklayın.

1 Yorum

  1. Mesele cihazı rootlu yapmakta. Rootlu olduktan sonra istediğin şeyi zaten kolaylıkla yüklüyorsun..

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
264TakipçilerTakip Et
3,100AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox