PhilZ Touch Recovery Kurulumu

philz-touch-recovery-nasil-yuklenir
PhilZ Touch Recovery Kurulumu, Android cihazlardaki kurtarma modlarından biris olan PhilZ Touch Recovery türkiyedeki rom yükleyici anlatımlarında pek tercih edilen bir recovery sistemi değildir, ancak yurt dışında oldukça sık bir kullanıma sahiptir, diğer recovery sistemlerinin yaptığı birçok işlemi PhilZ Touch Recovery de yapmaktadır, bizde bu yazımızda android cihazlara PhilZ Touch Recovery Kurulumu nasıl yapılır bundan bahsedeceğiz.
Öncelikle bilmeyenler ve merak edenler için, yükleme işlemine başlamadan önce, şöyle recovery sistemleri hakkında biraz bilgili olmak için, Recovery Nedir bundan bahsedelim.
Birçoğumuz Android Rom , Root konusunda yazılar okurken recovery , cwm , twrp, philz gibi terimlerle karşılaşıyor ve ne olduklarını bilmeyen arkadaşlar işlemde yapamıyor haliyle (Root , Rom vb.) Masaüstü sistemlerdeki BİOS menüsünü bilirsiniz gerekli Donanım ayarları yada format gibi işlemlerde kullanılan yetkili sistem birimidir. 

Bilgisayar açılırken Ana Sisteme geçmeden kısayol tuşuna basılarak bu menüye geçilir. İşte Android’de bu sistemin adı Recovery’dir Android sistemleri açık kaynak kodlu oldukları için üzerlerinde değişiklik yapmanızda herhangi bir kısıtlama yoktur , bu sadece cihazın rootlu olmasına bağlıdır. Cihaz markasının yazılımından memnun değilseniz , cihazınıza bazı uygulamaları kuramıyorsanız sisteme yetkili sahip olarak bunu başarabilirsiniz. Recovery Android’den farklı olarak çalışan küçük bir sistemdir Android sistemini buradan yönetirsiniz.

Recovery Türleri; Recoveryleri Tür olarak ikiye ayırırız aynı romlarda olduğu gibi Custom Recovery ve Stock Recovery , Stock Recoveryler genellikle cihaz firmasının ürettiği Recovery olarak bilinir , çoğunlukla Samsung , HTC , Motorola gibi markalar Stock Recovery yükler , Custom Recovery ise bağımsız Geliştiricilerin üretmiş olduğu Recoverylerdir bir stock Recovery ile ancak format atarsınız, ancak Custom Recovery ile yukarıda saydıklarımın hepsini yapabilirsiniz

Kurulum işlemine başlamadan Android En İyi Custom Recovery Türleri başlıklı yazımızdan diğer recovery türleri hakkında da bilgi alabilirsiniz.

PhilZ Touch Recovery Kurulumu

PhilZ Touch Recovery sistemine kurabilmeniz için cihazınızın root yetkisine sahip olması gerekmektedir, eğer root yetkisine sahip değilse Android Cihaz Rootlama Rehberi başlıklı yazımızı okuyarak hemen android cihazınızı rootlayabilirsiniz.
philz-touch-recovery-nasil-yuklenir
Rootlama işlemini de hallettikten sonra, Recovery yönetim aracı olan Flashify programını aşağıdan verdiğimiz linkden indirin ve android cihazınıza yükleyin, Flashify ne işe yarar derseniz, kısaca bilgi vereyim; Flasify ile mevcut recoveryinizi yedekleyebilir veya cihaza açık ota ağı ile, cihazınıza uygun bir özel (custom) recovery bulup yüklemenizi sağlar, ancak bazı cihazlar Flashify kullanımı sonucu Soft-Brick olabilirler, bu yüzden yaptığınız işlemlerin sorumlusunun siz olduğunu unutmayın.
Cihazı soft brick olanlar veya bundan şüphe duyanlar Android: Soft-Brick Kurtarma (Veriler Silinmez) başlıklı yazımızdan yardım alabilirler.
Flashify cihazınıza yükledikten sonra içerisine girin, karşınıza bir kullanım koşulları sayfası gelecek, ingilizce olarak bu ekrandaki ACCEPT tuşuna basın, ardından sizden root izni isteyecektir, root sağlayıcı uygulamanızın izin penceresinde İzin Ver (Allow) tuşuna basın, sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir, burada resimdeki gibi Recovery image başlığına tıklayın.
philz-touch-recovery-nasil-yuklenir
Gelen bu yeni ekranda ise yine resimdeki gibi Download PhilZ başlığına tıklayın, ardından cihazınıza uygun PhilZ Touch recovery türlerini tarayacaktır, eğer cihazınıza uygun bir philz recovery sürümü varsa bunu size gösterecektir, üzerine tıklayarak recovery sistemini indirin ve kurulum işlemlerini gerçekleştirin, sadece PhilZ Touch Recovery değil diğer özel recovery türlerini de (CWM,TWRP) bu uygulama ile yükleyebilirsiniz, ayrıca Flashify ota ağından bağımsız olarak, internet üzerinden indirdiğiniz bir özel recovery sistemini de bilgisayara ihtiyaç duymadan Flashify ile yükleyebilirsiniz, bunun için yapmanız gereken, .img formatlı indirdiğiniz recovery dosyasını, resimdeki Choose a file başlığına tıklayıp konumu göstererek yükleme işlemi yapabilirsiniz.
philz-touch-recovery-nasil-yuklenir
Bu yazımızda android cihazlar için PhilZ Touch Recovery Kurulumu hakkında bilgiler verdik, yaşadığınız sorunları bize yorum bölümünden yazabilirsiniz.
vtcybers@gmail.com
İlginize:  İPhone Yavaşlama Sorunu ve Çözümü

Leave a Reply