İlgili Yazılar

MTK USB Driver Nasıl Kurulur? – Windows

spot_img

MTK USB Driver Nasıl Kurulur? – Tayvan`da üretim yapan işlemci markası Mediatek, en ekonomik işlemcileri üreten, piyasa da önemli bir paya sahiptir, mobil işlemcilerde hayata geçirdiği ilklerle dikkat çekmektedir, ilk 8, 10, 12 çekirdekli mobil işlemcileri MediaTek yapmıştır.

MediaTek işlemcileri diğer işlemci firmalarına göre daha ucuzdur, o yüzden gerek ülkemizde gerekse Asya menşeli mobil cihaz üreticilerinde sıklıkla kullanılmaktadır, ülkemizde Casper, Kaan, Reeder, Vestel gibi firmalar sıklıkla MediaTek işlemci kullanırken, dünya genelinde  Lenovo, Alcatel, Meizu, Elephone, TPLİNK, Quatro, HTC gibi firmalar Mediatek işlemcili cihazlar üretebilmektedir.

Mediatek işlemcili cihazların bilgisayarlar tarafından tanınması için bilgisayarlarda MTK USB Driverlarının kurulu olması gerekmektedir, ancak MTK driverlarını kurmak diğer markalardaki gibi, setup dosyasına iki kez tıklayıp oyun kurar gibi kurarak devam etmiyor ne yazık ki, endişelenmeyin yine basit, sadece anlatacaklarımızı dikkatli bir biçimde okuyun.

Mtk USB Driver Kurulumu

MTK USB Driverlarını kurmak için ilk önce verdiğimiz linke tıklayarak gerekli dosyaları indirip, zip içerisinden bilgisayarınızın masaüstüne çıkartın, ardından Mediatek işlemcili cihazınızın Usb hata ayıklama modunu açın, bunun için cihaz ayarlarından Cihaz Hakkında/Derleme Numarası alanına gelerek derleme numarasına ard arda 5-6 kez tıklayın, bu şekilde cihaz geliştirici seçeneklerini açmış olacaksınız, açtıktan sonra Ayarlar/Geliştirici seçenekleri alanına giderek USB Hata Ayıklama Modunu aktif hale getirin ve usb kablosu yardımıyla cihazınızı bilgisayara bağlayın.

(Geliştirici seçeneklerini açamadıysanız forum sitemizdeki bu konuya bakabilirsiniz.)

Şimdi Başlat/Denetim Masası/Donanım ve Ses alanına giderek burada Aygıtlar ve Yazıcılar başlığı altından Aygıt Yöneticisine tıklayın. (Windows 7`ye göre anlatıyoruz, Windows 8 ve 10 için benzer seçenekler geçerli olmayabilir, Aygıt Yöneticisini arama yaparak bulabilirsiniz.) aygıt yöneticisini açtığınızda karşınıza resimdeki gibi bir ekran gelecektir, burada Driver yüklü olmayan cihazınızı göreceksiniz.

mtk-usb-driver-kurulumu
mtk-usb-driver-kurulumu

Gördüğünüz hatalı aygıta fareniz ile gelip, farenin sağ tuşuna basın, açılan seçeneklerden, Sürücü Yazılımını Güncelleştir seçeneğine tıklayın, gelen bu ekrandan Sürücü yazılımı için bilgisayarımı tara seçeneğine tıklayın.

mtk-usb-driver-kurulumu
mtk-usb-driver-kurulumu

Gelen ekranda dosya seçmek için Gözat tuşuna basın

mtk-usb-driver-kurulumu
mtk-usb-driver-kurulumu

Aşağıda bağlantısını vermiş olduğumuz MTK USB Driver dosyasının, zipten çıkmış halini bulup gösterin, resimdeki gibi

mtk-usb-driver-kurulumu
mtk-usb-driver-kurulumu

Cihaz işlemcisine uygun olan dosyayı seçip Tamam butonuna basın, ardından program taramasını yapacak ve size aşağıdaki ekranı açacaktır.

mtk-usb-driver-kurulumu
mtk-usb-driver-kurulumu

Bu ekranda .inf veya .dll formatlı driver dosyasını seçin, Bilgisayarınız bu driver uyumlu değil, bu cihazınız ile uyumlu değil tarzında bir uyarı verirse yine de yükle seçeneğiyle yükleme işlemini devam ettirin resimdeki gibi Aç (Open) butonuna tıklayın, gelen bu ekranda gördüğünüz seçenekleri sırayla yükleyin, başlığı seçtikten sonra İleri (Next) diyerek devam edin.

mtk-usb-driver-kurulumu
mtk-usb-driver-kurulumu

Tüm bu işlemleri bitirdikten sonra Mediatek işlemcili cihazınız için Driver kurulum işlemini bitirmiş olacaksınız, bu konu da herhangi bir sorun yaşarsanız bize yorum bölümünden yazabilir yahut iletişim bölümünden posta gönderebilirsiniz.

MTK USB Driver MT/MTK65XX İndirmek İçin Tıklayın

8 YORUMLAR

  1. Benim cihazım brick oldugu icin bagladıgımda gormuyor ama fastboot menusunu actıgımda goruyor oradan yukleme yapılabilirmi ?

  2. Cihazın fastboot yazılımları tarafından gözüküyorsa, driver yüklü veya gerek yok demektir, rom kurulumu yapılabilir.

  3. Cihazimi yanlışlıkla spft üzerinden formatladim şimdi flash yapmaya çalışınca ön yükleyici invalid hatası veriyor. Buna ne yapılabilir

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,090AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox