İlgili Yazılar

Monster Laptop Modelleri Masaüstü Bilgisayarlara Meydan Okuyor

Monster, masaüstü sistemlere olan talebi azaltacak düzeyde laptop modelleri üretiyor.

spot_img

İşlemci dünyasında alevlenen “Çekirdek Savaşları” gaming laptop modellerinin konfigürasyonlarını da doğrudan etkiliyor. Kimi kullanıcılar tarafından atıl kalan teknoloji olarak görülse de çok çekirdekli ve güçlü işlemciler, başta oyunlar olmak üzere birçok alanda işe yarıyor. Hatta öyle ki en iyi laptop çözümleri bugün, masaüstü bilgisayarlara kafa tutabiliyor. Bu da özellikle oyun laptopu modellerinin, masaüstü bilgisayarların yerlerini almaya başlamasını sağlıyor. Peki, nasıl oluyor da incecik laptop çeşitleri, koskocaman kasalara sahip desktop bilgisayarlarla performans konusunda rekabete girebiliyor?

İşlemci Teknolojisi, Laptop Modellerinin Lehine İlerliyor

Masaüstü bilgisayarlar için üretilen işlemcilerin laptop modellerinde kullanılması, aslında pek yeni bir şey sayılmaz. Ancak üreticiler, genellikle çok enerji tüketip aşırı ısındığı için bu yola başvurmuyor, Intel’in geliştirdiği mobil işlemcileri ortaya koydukları laptop çeşitlerine yerleştiriyordu. Hem mimari düzeyindeki gelişmeler hem de güç tüketimi noktasındaki iyileştirmeler, mobil işlemcilerin masaüstü bilgisayarlara yönelik üretilen işlemciler karşısında güç kazanmasını sağladı. Aynı pozitif unsurlar, masaüstü bilgisayarlara özel üretilen işlemcilerin, laptop, bilhassa i7 laptop ve oyuncu laptop modellerinde değerlendirilebilmesine kapı araladı. Böylece dizüstü bilgisayarlarla masaüstü bilgisayarlar arasındaki işlemci performans açığı kapanmış oldu. Tabii bu sürecin sağlıklı devam etmesinde ve işlemcilerin stabil şekilde çalışmasında, laptop çözümlerinin etkin soğutma mekanizmalarının payı büyük.

NVIDIA’nın Grafik İşlemcileri, Oyuncuların İştahını Kabartıyor

Monster-GTX-16-1024x1024

İşlemcilerdekine benzer bir durum, NVIDIA tarafından geliştirilen grafik yongalarında da gözlemleniyor. Ekran kartlarında kendine yer bulan grafik işlemcileri, oyun bilgisayarı laptop çeşitlerinde de Max-Q ya da laptop sürüm olarak ikiye ayrılıyor. Genel itibarıyla ekran kartlarındakinden çekirdek saat hızı bakımından biraz daha düşük olan grafik yongaları, buna rağmen oldukça tatmin edici bir performans sergiliyor. Çalışma frekanslarının düşük olma nedeninin kullanıcıların sıcaklık temelli bir sorunla karşı karşıya kalmamaları olduğunu belirtelim. Tabii laptop, yeterince serin olursa, NVIDIA’nın yeni nesil mimarili grafik yongaları, kendilerini otomatik olarak boost hızlarının da üstüne taşıyıp daha performanslı çalışabiliyor. Bunların haricinde NVIDIA’nın sunduğu GeForce Experience gibi uygulamalar, kısıtlama olmaksızın kontrol edilebiliyor. Oyunlardan video kayıtları alınabiliyor ve hatta canlı yayınlar dahi gerçekleştirilebiliyor.

Monster-Abra-A7-1024x1024

Yüksek Kapasiteli RAM ve NVMe SSD’ler Hayal Değil

Bundan yıllar önce fiziksel ve teknolojik kısıtlamalar nedeniyle laptop modellerinde kısıtlı düzeyde bellek kullanılabilirken bugün, 32 GB RAM’li ve 64 GB RAM’li dizüstü bilgisayarlarına denk gelmek pek de zor değil. Yalnızca kapasiteleriyle değil frekanslarıyla da günceli yakalayan laptop RAM’leri, hız konusundaki beklentileri rahatlıkla karşılayabiliyor. Bu sayede en yeni oyunlar, takılma yaşanmaksızın deneyimlenebiliyor, aynı anda pek çok işlem, sorunsuz şekilde yapılabiliyor.

Yüksek hızlı veri okuma ve veri yazma imkânına sahip SSD’ler de modern laptop modellerinin olmazsa olmazlarından. Oyunlardaki yükleme sürelerini minimize eden, oyun videolarının render sürelerinin kısalmasını mümkün kılan, işletim sistemi açılış kapanış sürelerini görmezden gelinecek derecede azaltan SSD’ler, gerek yüksek kapasiteli olmalarıyla gerekse daha sonra upgrade edilebilir olmalarıyla öne çıkıyor. Elbette laptop fiyatları, SSD’lerin SATA ya da NVMe formunda olmasına göre değişiklik gösterebiliyor.

Çok Çeşitli Bağlantı Olanaklarıyla Gelen Konfor

Birçok masaüstü bilgisayarının kasasında çok sayıda USB, HDMI, DisplayPort, Ethernet yer alıyor ve güncel anakartlı bilgisayarlarda, Wi-Fi/Bluetooth bağlantıları tümleşik yapıda oluyor. Dizüstü bilgisayarlar da teknolojinin getirdiği imkânlardan eşit şekilde yararlanıyor ve hem fiziksel bağlantı noktalarıyla hem de kablosuz bağlantı becerileriyle teknoloji meraklılarının ve oyuncuların konforlu bir kullanıcı deneyimi yaşayabilmelerini sağlıyor. Oyun seanslarınızda sunduğu performansla size güç katacak bir laptop almayı planlıyorsanız, Monster’ın Abra ve Tulpar serisi oyuncu bilgisayarlarını inceleyebilir, masaüstü bilgisayarlara meydan okuyan modellerden dilediğinizi alabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox