İlgili Yazılar

Modem Arayüzüne Nasıl Girilir?

spot_img

Modemler, en basit tabirleriyle günümüzde, bilgisayarların veya diğer internet kullanabilen mobil cihazların kablolu veya kablosuz şekilde internet sistemiyle bağlantı kurmasını sağlayan araçlardır.

Bu araçlar sayesinde, tüm internet ile entegreli çalışan cihazlar, geniş bir network ağına katılırlar, bu yüzden kullanım alanları oldukça geniştir. Bu yazımızda ise, Modemlerin kullanımını kolaylaştıran yazılım arayüzü menüsüne nasıl girilir ve ayarlamalar nasıl yapılır detaylı şekilde anlatacağız.

Modem arayüzüne nasıl girilir?

Modem arayüzüne girmek, aslında oldukça basit bir işlemdir, yapmanız gereken burada anlattığımız adımları düzgün bir şekilde yerine getirmektir.

Modemlerin çeşitliliği, modem arayüzüne girme işlemini de farklılaştırmıştır, her modem de bu işlem farklıdır, ancak mantık hemen hemen aynıdır, modemlerin internet sağlayıcıları tarafından sağlanan, birer IP adresleri bulunmaktadır, modem arayüzüne girmek için bu adresi bilmek durumundayız, öğrenmenin çok basit bir yolu bulunuyor.

Başlat arama ekranına “cmd” yazıyoruz ve gelen Compant Promp (CMD) uygulamasına tıklayarak, komut satırını açıyoruz.

modem-arayuzune-girme
modem-arayuzune-girme

Açılan komut satırına “ipconfig” komutunu yazıp Enter tuşuna basıyoruz ve karşımıza sistem ağ bilgileri çıkıyor.

modem-arayuzune-girme-2
modem-arayuzune-girme-2

Bu adımdan sonra sayfayı aşağı doğru kaydırın, bize gerekli olan bilgi, Modem arayüzüne girmemizi sağlayacak olan IP adresidir, bunun için “Gateway” veya “Varsayılan Ağ Geçidi” başlıklarının karşısındaki IP adresini kopyalayıp, Google Chorme veya kullandığınız internet tarayıcısı hangisi ise onun adres satırına yapıştırın ve adrese gidin, karşınıza, modem arayüzüne giriş yapmanızı sağlayacak olan, Şifre ve Kullanıcı adı sayfası gelecektir.

Burada önemli olan doğru giriş bilgilerini doldurup, modem arayüzüne ulaşmaktır.

modem-arayuzune-girme-3
modem-arayuzune-girme-3

Modem arayüzüne girmek

Burada girmeniz gereken bilgiler birçok modemde aynıdır, eğer kendiniz daha önce girip modem arayüzünden şifrenizi değiştirmediyseniz, k.adı: adminşifre: admin şeklinde giriş yapabilirsiniz, ancak bazı İnternet sağlayıcı firmalar bu konuda farklılık sağlayabilir, bunun için de eğer giriş yapamazsanız aşağıdaki giriş bilgilerini de kullanabilirsiniz.

Vodafone sağlayıcısı için

Kullanıcı adı: vodafone Şifre: vodafone

Türk Telekom sağlayıcısı için

Kullanıcı adı: ttnet Şifre: ttnet

Turkcell sağlayıcısı için

Kullanıcı adı: admin Şifre: superonline

modem-arayuzune-girme-4
modem-arayuzune-girme-4

Bu bilgiler, işinize yaramazsa, çoğunlukla modeminizin kullanma klavuzunda, giriş bilgileri kesin olarak yazmaktadır, klavuzdan yardım alarak, doğru bilgilere ulaşıp, modeminizin arayüzüne girebilirsiniz.

Modem arayüzüne girme konusunda, verdiğimiz bilgiler, sizin için yeterli değilse veya bu konuda sorun yaşıyorsanız, forum sitemizde konu açarak uzman kişilerden yardım alabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox