İlgili Yazılar

Mi 11 Lite NFC Çalışmıyor Hatası Çözümü

Yeni aldığımız Mi 11 Lite'ın NFC'si çalışmıyor mu? Sorun değil!

spot_img

Mi 11 Lite NFC çalışmıyor” diyorsanız kesinlikle yalnız değilsiniz. Bugün Xiaomi’nin amiral gemisi modellerinden Mi 11’in Lite sürümünü satın alan birçok kullanıcı NFC özelliğinin çalışmamasından mustarip.

Peki bunun sebebi ne? Neden fabrika çıkışı NFC’li olan bu telefonun özelliğinden mahrum kalınıyor?

Mi 11 Lite NFC neden çalışmıyor?

Courbet kod adlı Mi 11 Lite’lerde NFC’nin çalışmaması sorunu MIUI 13 güncellemesinden sonra baş göstermeye başladı. Mi 11 Lite NFC çalışmama hatasının başlıca sebepleri ise şu şekilde:

  • Ayarlar > Bölge kısmında Hindistan seçiliyse veya kullandığınız ROM, Global yerine Hint veya Endonezya sürümüyse NFC çalışmayabilir.
  • Telefonunuzun bootloader kilidi açıksa veya rootlanmışsa NFC özelliği güvenlik gerekçesiyle iptal edilebilir.

“İyi de tüm bunların hiçbiri bende yok” diyorsanız, çözüm yolunu biraz aşağıdan öğrenebilirsiniz.

Mi 11 Lite’de NFC çalışmama sorunu nasıl çözülür?

Ayarları alt üst etmenize rağmen bir türlü NFC menüsü açılmıyorsa çözüm için size uygulamanızı önerdiğimiz bazı adımlar şu şekildedir.

  • Uygulama mağazası Google Play Store’a gidip arama kutucuğuna “device health services” yazın. Çıkan uygulamayı güncelleyin, telefonu yeniden başlatın. NFC menüsünün geri geldiğini fark edeceksiniz.
  • Mi Flash Tools ile temiz bir kurulum yapın. Bunun için mifirm.net adresinden Mi 11 Lite’ın global fastboot romunu indirmeniz ve programa klasör dizinini göstermeniz yeterli olacaktır.
  • MIUI 13’ten 12.5’a düşmeyi (rollback) deneyebilirsiniz.

Malum henüz çiçeği burnunda bir işletim sistemi olduğu için MIUI 13’te bu tür hatalarla sık karşılaşılıyor. Telefonda standart yüklü olan Mi uygulaması üzerinden geri dönüş yaparak hataların giderilmesi sürecine katkıda bulunabilirsiniz.

Bu arada eğer telefonunuzda sürekli olarak “SIM etkinleştirme durduruldu” hatası alıyorsanız sizin için hazırladığımız çözüm rehberine bu bağlantıyı takip ederek ulaşabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,090AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox