İlgili Yazılar

Macbook Air ile Pro karşı karşıya, hangisi mantıklı?

Macbook Air ve Macbook Pro arasında kalanlar için bir rehber hazırlandı.

spot_img

Macbook Air ve Pro arasında kalanlar için 2 cihazı karşı karşıya getirildi ve seçim için bir rehber oluşturuldu. Apple’ın dizüstü bilgisayar serisi olan MacBook; Air 13″, Air 16″, Pro 13″, Pro 16″ modelleriyle birlikte 4 farklı seçenekle geliyor. Fakat bu 4 seçenek arasında hem özellik hem de fiyat bakımından ciddi farkların olması karar vermeyi zor bir hale getirebiliyor.

MacBook Air ile MacBook Pro kılavuzu ise tam da bu anlamda devreye giriyor. Öneriler sıralanmadan önce cihazlar arasındaki teknik özellikler şu şekilde öne çıkıyor.

Öğrenciler için MacBook Tavsiyesi

Öğrenciler için en iyi MacBook, 13 inç ekran boyutu bulunan Air modeli oluyor. Bir dizüstü bilgisayardan beklenen her şeyi fazlasıyla sunan MacBook Air 2020; önceki modellere kıyasla baskın bir şekilde değişmese de; hala oldukça hafif ve ince. Ayrıca ekran çerçeveleri ise oldukça ilgi çekici. MacBook Air 2020, 2560 x 1600 px ekran çözünürlüğü ve ortama göre otomatik ayarlanan sıcaklık değeriyle hem oyun oynarken, hem de dizi – film izlerken maksimum verimlilik sağlamaktadır.

10. Nesil Intel Core i3, 8 GB RAM ve 256 GB SSD’si bulunan bu ürün, özellikle öğrencilerin sıklıkla ihtiyaç duyduğu ofis programları gibi bilgi işlem konuları için bire bir. i5’e göre bir tık geride kalan i3; 10.nesil olması sebebiyle hemen hemen aynı performansı sergiliyor. Ayrıca MacBook Air’in sürekli kullanımda pil ömrü 9.30 saat olarak öne çıkıyor.

Hem fiyat açısından hem de iş görme açısından gayet makul olan MacBook Air 13″, ekran yönünden eğer büyük boyutlu monitörlere alışılmışsa küçük gelecektir. Fakat alışıldığı takdirde, kullanıcıyı minimal tasarımıyla oldukça hoş bir görüntüyle karşı karşıya bırakacaktır. Eğer 13″ ‘in küçük olacağını düşünüyorsanız, bu anlamda 16″ MacBook Air modeline de yönelebilirsiniz.

Genel MacBook Tavsiyesi

Çoğu insan için MacBook Pro 13″ modeli öneriliyor. İnce ve hafif, 3 kg ağırlığa sahip kasasıyla devrim niteliğinde olan bu ürün; Air’e kıyasla bir tık daha ağır olsa da özellik bakımından bu ağırlığı dengeliyor. İçerisinde 8.nesil Intel Core i5 işlemci bulunuyor. Aynız amanda Touch ID gibi güvenlik önlemleri de yer alıyor.

Eksileri ise 256 GB depolama alanı için fazladan 200 $ ödenmesi oluyor. Aynı zamanda ThunderBolt bağlantı noktası normalde 4 iken; MacBook Pro 13″ için bu sayı 3’e indirilmiş durumda.

MacBook Pro için 13″ ekran boyutuna sahip modelin dahi fiyatı oldukça yüksekken, 16″‘e bu denli yüksek bir ücret vermek mantıksız gibi duruyor. Eğer ekran boyutu yüksek bir MacBook sahibi olmak istiyorsanız bu anlamda MacBook Air 16 çok daha uygun fiyatla geliyor. Hem performans, hem görüntü kalitesi, hem de ekran boyutu istiyorsanız 3.000 $ gibi tutarları gözden geçirip full özellikli MacBook Pro almanız gerekiyor.

Yapılan testlere göre MacBook Pro; After Effects, Premiere, Photoshop, Illustrator gibi grafik ve RAM gerektiren tüm uygulamalarda üstün başarı gösterdi. MacBook Air’de Pro’ya kıyasla bir tık düşük olsa da yine performans anlamında sınıfta kalmadı. Bunun için ihtiyacınıza uygun bir şekilde Air’e yönelmeniz daha mantıklı olabilir.

KaynakLaptopmag

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox