Sanal Dünya Haberler

Kod Yazma Programı – Windows

Kod Yazma Programı - Windows

Herkes Kod Yazabilir! – PC – PyCharm nedir? Jetbrains’in yapmış olduğu profesyonel kod yazma platformudur. Bu uygulama her geçen gün gelişmektedir ve kullanımı oldukça basittir. PyCharm da python ile kod yazma, hataları giderme, geliştirme ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Pycharm aynı zamanda html ve javascripti de destekler.

Bir yandan html kod yazarken bir yandan javascript ve python benzeri kodlarda yapabilirsiniz. Pycharm ile kod yazarken yorulmazsınız. yazdığınız kodları hızlı bir şekilde kontrol edebilirsiniz ve çalıştırabilirsiniz. Kurulumu oldukça kolaydır aşağıdaki indirme linkinde bulunan ücretli ve ücretsiz sürümlerden istediğinizi seçiniz. Stabil şekilde next diyerek kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Ücretli sürümü ile ücretsiz sürüm arasında pek fark yok direkt olarak ücretsiz sürüm ile başlayabilirsiniz.Kurulum işlemini anlatmaya gerek duymadan direk olarak programı anlatmaya başlıyorum, tek dikkat etmeniz gereken şey;  PyCharm’ı kurmadan önce Python yüklü değilse yüklemeniz, yüklüyse silmemenizdir. PyCharm kurulduktan sonra önümüze seçenekler çıkacaktır bu seçeneklerden istediğiniz seçeneği seçerek görünümü güzelleştirebilirsiniz.

İlk projemizi tasarlamaya başlayalım. Proje nasıl oluşturulur? İlk kurulduğunda projenizi yapacağınız zaman New Project’e tıklıyınız gelen pencereden projenizin  adını girerek ilerleyin ve ardından tekrar sağ üst köşeden oluşturduğumuz projenin üstüne gelip sağ tıklayınız. New basıp python file seçiyoruz. Name kısmına istediğiniz adı oluşturduktan sonra OK’a basıp kod yazma arayüzünü açıyoruz. Projeniz varsa ve tekrar yeni bir proje açmak istiyorsanız:

Kod Yazma Programı - Windows
New Project’e tıklayınız.

Kod Yazma Programı - Windows

Gelen bu ekranda sağdaki panelden istediğiniz kodlama dilini seçiniz. Üst kısımdan dosyanın yolunu ve adını ayarladıktan sonra sağ alttan Creat’e tıklayıp geçiniz.

Kod Yazma Programı - Windows

Bu kısımda ayarları resimdeki gibi yaparak yeni ortam çalışabilirsiniz.
Bu uyarı mesajı karşımıza çıkacaktır Yes’e basıp geçiniz.
Kod Yazma Programı - Windows
Karşımıza gelen boş ekrandan sağ üstte New seçeneğinden yeni dosya oluşturabilirsiniz.
Kod Yazma Programı - Windows
Buradaki kısa yolları kullanarak  istediğinize hızlı ulaşabilirsiniz.

Kod Yazma Programı - Windows

Buradan oluşturacağınız dosyaya isim koyunuz ve OK’a basıp dosyamızı oluşturalım.

Kod Yazma Programı - Windows

Örnek olması açısından bu şekilde bir kod yazdık. Yazdığımız kodu çalıştırmak için kodun olduğu yerde sağ tık yapıp Run diyerek çalıştırabilirsiniz veya CTRL+SHIFT+F10 kombinasyonları ile çalıştırabilirsiniz
Kod Yazma Programı - Windows
vtcybers@gmail.com
İlginize:  Psp Oyunlarını Androıd`de Oynama - PPSSPP Gold
Mobil cihazlar, yazılımlar, android, iphone, windows konusunda geliştirilen teknolojiler hakkında bilgilendirme ve haber içerikleri üreten, özgün içerik portalı.