AndroıdİPhone

İOS ve Android Karşılaştırması

İos ve android karşılaştırması

İos ve android karşılaştırması, Son yıllarda teknoloji dünyasında rekabet içine girin Apple ve Google, özellikle cep telefon dünyasın da karşı karşıya kalmaktadır. Bu rekabetin önemli sebeplerinden bir tanesi Apple tarafından tasarlanan İos işletim sistemidir. Rakibi olan ve Google tarafından tasarlanan Android, teknolojik gelişimlere bağlı değişik fonksiyonlar göstermektedir. Her iki işletim sisteminin ortak özelliği, hem telefonlarda hem de tabletlerde kullanılmasıdır.

Ayrıca her iki işletim sistemi de düzenli zaman dilimlerinde güncellenmektedir. Birbiri ile kıyaslandığında, her iki işletim sisteminin de kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. İos işletim sistemi bir eko donanımına sahipken, Android daha özgür ve açık bir sisteme sahiptir.

Yani kullanım yönünden Android işletim sisteminde sınırlamalar oldukça azdır. İşletim sistemlerinin açık ve kapalı olmasının avantajları ve dezavantajları vardır. Apple tarafından geliştirilen ios, kapalı bir sistem olduğu için dışarıdan gelecek tehditlere karşı Android`e göre daha güvenli bir yapıya sahiptir. Fakat kapalı bir sisteme sahip olmasının dezavantajı ise, dışarıdan edilecek müdahaleyi zorlaştırmaktadır.

İos ve android karşılaştırması

Bu sebeple Apple cihazlarına bilgisayar üzerinden resim veya müzik yüklemeleri, özel bir yazılım, yani İtunes ile gerçekleştirilmektedir. Her iki işletim sisteminin de kendine has uygulama ekosistemi bulunmaktadır. Bu ekosistemler, Apple için Appstore, Android içinse, Play Store adını tercih etmektedir. İOS ve Andorid kıyaslamalarında, her zaman bir adım öne çıkan İos işletim sistemi olmuştur.

Apple ürünlerinin kullanımı ve arayüzü, Andorid işletim sistemine göre daha kolaydır. Ayrıca cihazlarda yavaşlama sorunun en az yaşandığı işletim sistemi, ios olarak karşımıza çıkmaktadır, ama yine de tercih kullanıcıda olduğu için biz iyi veya kötü kararını siz okuyucularımıza bırakmak istiyoruz.

vtcybers@gmail.com
İlginize:  Unutulan Android Ekran Kilidini Açmak
Mobil cihazlar, yazılımlar, android, iphone, windows konusunda geliştirilen teknolojiler hakkında bilgilendirme ve haber içerikleri üreten, özgün içerik portalı.
B
Apple başlı başına bir sorun gibi görünse de en iyisi apple bana göre ;)
Y
Güvenlik konusunda gerçekten çok ileri seviye bir sistem hocam
Y