İlgili Yazılar

Instagram’ın Otomatik Olarak Yakınlaştırılmasını Durdurma

Çektiğiniz fotoğrafları Instagram size sormadan, otomatik olarak yakınlaştırıyor mu? Çözümünü bu yazıda anlatıyoruz!

spot_img

Instagram’ın otomatik yakınlaştırmasını durdurmak isteyen sessiz kalabalığa siz de mi dahil oldunuz? Merak etmeyin, yalnız değilsiniz. Günümüzde birçok Instagram kullanıcısı uygulamanın kendisine sorulmadan yüklenen fotoğrafları yakınlaştırmaya çalışmasından şikayetçi.

Sorunun çözümüne gelmeden önce bu hatanın neden kaynaklandığından kısaca bahsedelim. Instagram’ın fotoğrafları otomatik yakınlaştırmasının sebebi, uygulamanın yalnızca kare şeklinde içerik yüklenmesine izin veriyor oluşu. 1200 x 1200 ölçülerinde çekilen fotoğrafları paylaşabileceğiniz Instagram’a dikdörtgen, panoramik veya başka ölçülerde bir içerik yüklemeye çalıştığınızda Instagram bunu otomatik olarak yakınlaştıracaktır.

Haliyle bu durum can sıkıcı olabiliyor. İnsanlar fotoğraf yakınlaştırması yapılacaksa bile en azından hangi kısmın yakınlaştırılacağına karar vermek isteyebiliyorlar. Eğer siz de bu durumdan şikayetçiyseniz, Instagram’ın fotoğrafları otomatik yakınlaştırmasını engelleme yöntemini anlatacağımız bir sonraki paragrafı okumaya buyrun.

Instagram’ın otomatik olarak yakınlaştırmasını nasıl durdurabilirim?

Çok basit. Bunun için yapmanız gereken şey, fotoğraf editörü uygulamalarını kullanmak. Eğer bilgisayardaysanız basit kesme biçme işlemleri için Paint bile yeterli olacaktır. Daha üst düzey işlemler için Adobe Photoshop’u da tercih edebilirsiniz.

“Peki ya akıllı telefon kullanıcıları?” dediğinizi duyar gibiyiz. iOS veya Android işletim sistemine sahip cihazlarda kullanabileceğiniz birçok farklı fotoğraf editörü uygulaması mevcut. Bunların başlıcalarının ismi şu şekilde sıralanabilir:

  • Canva
  • Snapseed
  • VSCO
  • Storeo
  • Avatan
  • Adobe Lightroom

Yukarıda ismi geçen fotoğraf düzenleme uygulamalarının en büyük ortak noktası, bazı özellikleri sınırlı olsa da ücretsiz olmaları. Instagram’ın otomatik olarak yakınlaştırmasından sıkıldıysanız, fotoğraf veya hikaye paylaşmadan önce bu düzenleme uygulamalarını kullanmaya başlayabilirsiniz. Düzenleme işlemi bittikten sonra “Paylaş”a basıp Instagram veya herhangi bir başka platformda fotoğrafınızı yayınlayabilmeniz mümkündür.

Bu arada beğendiğiniz Instagram Reels videolarını telefonunuza veya bilgisayarınıza indirebileceğinizi biliyor muydunuz? Halihazırda Instagram’da var olmayan bu özelliği kullanmak için hazırladığımız rehbere bu bağlantıyı takip ederek ulaşabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox