İlgili Yazılar

Instagram Lite Dönemi Yeniden Başladı: Boyutu Sadece 2 MB!

Instagram sadece 2 MB boyutundaki yeni "Instagram Lite" uygulamasını Hindistan'daki kullanıcıların beğenisine sundu.

spot_img

Sosyal medya devi Facebook bir dönem hayata geçirdiği Instagram Lite uygulamasının fişini aylar önce çekmişti. Şimdilerde ise bu kararın hatalı olduğunu fark etmiş olacaklar ki, sevilen fotoğraf paylaşım platformu uygulamasının “Lite” yani hafifleştirilmiş versiyonu yeniden görücüye çıktı.

Geçtiğimiz Çarşamba günü yapılan açıklamada Instagram Lite uygulamasının şimdilik Hindistan’daki kullanıcıların beğenisine sunulduğu belirtildi. İlk başta Hintli kullanıcıların geri dönüşleri toplanacak, daha sonra gerekli düzenlemelerin yapılmasıyla Instagram Lite’ın tüm dünyadaki uygulama mağazalarında listelenmesine şahit olacağız.

Instagram Lite boyutu 2 MB’dan az

İşin güzel tarafı şu: Facebook Lite örneğinde olduğu gibi Instagram Lite’ın da uygulama boyutu inanılmaz küçük. Hızlı, kesintisiz ve akıcı bir uygulama deneyimi sunan Instagram Lite’ın sadece 2 MB boyutunda olduğunu öğrenince şaşırabilirsiniz.

Tabii Lite sürümde normal Instagram’da olan bazı özellikler mevcut değil. Reels, IGTV ve Alışveriş sekmeleri Lite’de yok. Eğer bu özellikleri çok kullanmıyorsanız eksikliğini de pek aramazsınız zaten.

Sorunlar nedeniyle uygulama yayından kaldırılmıştı

Hatırlanacağı üzere Facebook bu yılın başlarında Instagram Lite’ı tüm uygulama mağazalarından kaldırmıştı. Sessiz sedasız alınan bu karara gerekçe olarak uygulamadaki hatalar gerekçe gösterilmişti.

Görünen o ki şimdilerde bu hatalar düzeltildi ve Instagram’ın Lite versiyonu yayına alınmaya hazır hale getirildi.

Malum olduğu üzere “Lite” uygulamalar genelde gelişmekte olan pazarlarda çok tutuluyor. İnsanların orta ve üst segment akıllı telefonları satın alamadığı, hızlı ve ucuz internetin olmadığı pazarlarda mecburen Lite versiyonlar tercih ediliyor. 

Örnek vermek gerekirse Facebook Lite’ın geçen ay Hindistan’da 40 milyon aktif kullanıcısı vardı. App Annie’nin paylaştığı istatistiklere göre Messenger Lite ise tam 13 milyon Hintli tarafından aktif olarak kullanılıyor.

Hindistan’dan sonra aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok pazarda Instagram Lite’ın yayına alınması bekleniyor.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox