İlgili Yazılar

İletişim`in Tarihi

spot_img

İletişimin tarihi – Duman, güvercin belki daha başka ilkel yöntemlerle ortaya çıkan haberleşme ihtiyacı günümüz teknolojisi ile birlikte inanılmaz derecede bir gelişim sergiledi , artık anlık olarak haberleşebiliyoruz.

Peki ilk iletişim araçlarını ne kadar tanıyoruz? gelişmişlik seviyemizi ne kadar biliyoruz? yazımızda tüm bunlara en mantıklı cevapları bulup çeşitli iletişim araçlarını inceleyeceğiz. Başlıklar bilinen iletişim yöntemlerinin kronolojik sıralaması şeklinde olacaktır.

Bilinen eski iletişim yöntemleri

Duman İle Haberleşme

İlk olarak Kızıldereli kabileler arasında görülsede Genel olarak örnekleri Çin tarihinde görülen bu haberleşme yöntemi sayesinde, düşmanın Çin seddini işgal ettiği haberi, kuleden kuleye aktarılır ve savunmaya geçilirdi.

Güvercin İle Haberleşme

Güvercinler çeşitli eğitimlerden geçirilerek haberleşme için kullanılıyordu, Posta güvercinlerinin M.Ö. 1200 yıllarına dayandığı düşünülmektedir. İlk örnekleri Mısır’da görülmüş, Türklerde ise Büyük Selçuklu döneminde rastlanmıştır.

Arada kaynatacağım birçok yöntem var bunları yazma gereği duymadım çünkü yazımın asıl önemli kısmı teknolojiyle birlikte gelişen iletişim araçları.

Telgraf

1791’li yıllarda ortaya çıkan bu sistemin ustası Claude Chappe`dir. İlk olarak birkaç tepecik üstüne kurulan telgraf hatları üzerinde deneme yapılmıştır , Tepeler üzerine dikilen kulelerden oluşturulan hatların her birinde 49 farklı konuma ayarlanabilen bir sistem vardı, her konum bir harfe veya bir rakama denk geliyordu. Sistemde öyle bir başarı yakalanmıştı ki 19. yüzyıl sonlarında Fransa’daki hat sayısı 4828 kilometreye ulaşmıştı.

Telefon

Ses dalgalarını önce elektrik sinyallerine, sonra tekrar ses sinyallerine dönüştürerek iletişimi sağlayan elektronik cihaz, İlk yıllarda şehir içlerinde kurulan telefon şebekeleri, daha sonra şehirler arası olarak kurulmaya başlandı, İlk ayrıntılı ses aktarımı yapan telefonun adı Radyofondur, Alexander Graham Bell ve Charles Sumner Tainter`ın eliyle, Şubat 1880`de hayata geçirilmiştir.

İlginç bir hikayesi vardır bugünün; Radyofonun vericisi Washington’da yer alan Franklin okulunun tepesine konulur, Tainter Radyofon`un başına geçerek konuşmaya başlar, “Bay Bell Beni duyuyorsanız pencerenin önüne çıkıp şapkanızı sallayın” biraz sonra Bell laboratuvarının penceresine çıkarak şapkasını eline alır, biraz duraksadıktan sonra, sallar.

E-Posta

Yanlış anlamayın internetli değil, e-postanın tarihi internetten daha eski, internet daha gün yüzünde yokken, E-posta sayesinde bilgisayarlar arasında iletişim sağlanıyordu, zaman içerisinde gelişerek internet ile entegreli bir sistem olmuştur. Şimdiler de sadece kuruluşlar ve iş yerleri e-postayı kullanmayı tercih ediyor.

İnternet

İletişim`in devrimi olan İnternet ile birlikte, iletişim hız konusunda doruk noktasına ulaşmıştır, günümüzde geliştirilmeye devam edilen İnternet uygulamaları, beraberinde birebir görüntülü olarak iletişim kurmakta dahil, birçok yenilik getirmeye devam ediyor.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox