Sosyal İçerik

III. Dünya Savaşı`nda Teknoloji: Dot 4.Bölüm

III. Dünya Savaşı`nda Teknoloji: Dot 4.Bölüm

Disadvantages of Technology – 4.Bölüm – DoT 4. Bölüm uzun bir aradan sonra nihayet geldi, bu bölümde 3. dünya savaşında kullanımı muhtemel teknolojilerden bahsedeceğiz. III. Dünya Savaşı`nda Kullanılması Muhtemel Teknolojiler, Aslında bu teknolojiler görsel olarak günümüzden çokta uzak teknolojiler değil, geliştirilen video oyunlardaki teknolojiler, bu savaştaki teknolojilere yakın bir teknoloji (Call of Duty vb.) zaten bu oyunlar yapılırken, gelecek baz alınarak yapılmakta.
Robotlar, Gelişen yapay zeka teknolojisi, kendi başlarına rahatlıkla karar verebilecek, metal yığınlarını ardından getireceğe benziyor. Yapay zeka geliştirilirken, insanların düşünme yöntemleri ve olaylar karşısında verdikleri tepkiler, analiz ediliyor, bu doğrultuda sistemler geliştiriliyor. Aslına bakılırsa yapay zekanın tarihi, II. Dünya Savaşına kadar dayanmaktadır, II. dünya savaşında üretilen elektromekanik cihazlar, bilgisayar sistemlerinin doğmasında öncü rol oynamıştır. Yapay zekalar hakkında, biraz beyin fırtınası yapmaya ne dersiniz? Kendi başına karar verebilen bir yapay zeka düşünelim, bir metal yığını, ancak olaylar karşısında, gözlem yaparak tepkiler veriyor buna göre hareket ediyor, sokaklarda gezebilen, insanlarla tartışabilen ve kendine bilgi katmaya devam eden, örneğin “kaçmak” eylemini üretilirken bilmeyen, ancak sokaklarda bunu öğrenen bir yapay zeka düşünün, korkunç geldi mi gözünüze?, gelmediyse birde şu açıdan bakalım o zaman, yukarıda bu yapay zekanın sürekli öğrenimde olduğunu söylemiştim, insan öldürmeyi (sıcaklık ve hareket üreten cisimleri parçalama eğilimi) kaçmayı (bir şekilde gerilimin arttığı, ve sensörlerine darbe geldiği anda) öğrenmiş bir yapay zeka düşünüldüğünde, katil metal yığınlarını görebilmemiz mümkün.
Nükleer Silahlar, Bunu birçoğumuz tahmin etmiştir. 2. Dünya savaşından sonra olması muhtemel bir savaşta kesinlikle kullanılacak bir teknoloji, ancak bu konuda, oradan buradan duyduğunuz argümanlar yetersiz ve fazla gerçekçi olmayabilir, zira bir nükleer savaş ihtimali, insanlığı gerçekten yok edebilecek kabiliyete sahip. Günümüzdeki nükleer silahlar, Hiroşima`ya atılanlar kadar masum değil ne yazik ki, bakın Hiroşima`ya atılan Atom Bombasının masum olmadığını biliyorum ancak, günümüzdekilerin yanında ister istemez, masum kalıyor.

DoT 1. Bölümünde değindiğim şu cümleye dikkat çekerim ” Günümüzde Atom bombası bulunduran ülkelerdeki bombaların gücü Hiroşima`ya atılan atom bombasının 500.000 katı daha büyüktür, yeni bir nükleer savaş ihtimalini düşünecek olursak insanlığın sonunu yine insanlık getirecek gibi görünüyor.” ancak şunuda hatırlatalım 5 Mart 1970`de imzalanan Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesine İlişkin Antlaşma olan Treaty on the Non-proliferation of Nuclear Weapons – NPT, 189 ülkenin onayladığı bir antlaşma, ancak, İsrail, Pakistan, Hindistan ve Kuzey Kore bu antlaşmayı onaylamıyor, öte yandan bu antlaşma, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya, Birleşik Krallık, Fransa ve Çin’e nükleer silah bulundurma hakkı tanıyor.

Şimdiye kadar anlattıklarımız, her yaştan ve seviyeden insanın hemen hemen tahmin edebileceği konulardı, buradan sonra anlatacaklarımız ise biraz daha teknik konular ve makinalar ile ilgili olacak, ilk önce I. Dünya savaşında geliştirilen tanklardan bahsetmek istiyorum, bu tanklar ilk örneklerdi ve savaşta o kadarda etkin rol oynamamışlardı, aynı şekilde I. Dünya savaşındaki uçaklarda ilk örneklerdi ve yine etkin rolleri pek bulunmuyordu, ancak bu onların önemli olduğu gerçeğini değiştirmedi ve II. Dünya savaşında karşımıza daha gelişmiş tanklar, uçaklar, uzay araçları ve uydular çıktı, 2. dünya savaşında Almanya teknolojik olarak çok üstün bir yapıda değildi ancak menzilindeki tank ve uçaklar ile çok iyi stratejiler izleyerek şok edici bir üstünlük sağladı. Ancak günümüzde donanımsal gelişmelerden üstün olan yazılımsal gelişmeler, savaşlarda çok daha üstün roller oynayacak desem ne derdiniz?

Siber Savaş, bu sizin bildiğiniz siber savaş değil baylar, yok gideyim siteye ddos atayım, yok index basayım, yok sql açığı bulayım gibi basit konular değil, savaştan bahsediyoruz burada! hani yukarıda işte gelişen uçak, uzay araçları uydular diye bahsettimya, ha işte bu araçlar nereye bağlı? kendilerine ait olan özel ağlara bağlı, bu ağlara herkes giremiyor ancak sanal bir ağa bağlı olan araçlardan bahsediyoruz, bu araçların yazılımlarıda çok değerli, oluşabilecek yeni bir dünya savaşında birinci etkeni yapay zekalar veya nükleer silahlar değil İnternet belirleyecek gibi, çünkü iletişim en önemli faktör.

Bir insansız bombardıman uçağı düşünelim, bağlı olduğu ülkenin siber savunma ordusu tarafından yönetiliyor, hedef ülkenin siber ordusu tarafından bu bombardıman uçağının hacklendiğini ve yönetildiğini düşünün şimdi. Bu örnek sadece bir dünya savaşının etkilenme durumunu anlatıyor, aslında siber savaşın birinci darbe vuracağı yer ülke ekonomisidir, çünkü İnternet Bankacılığı günümüzde hızlı bir gelişme kaydetmiştir, ve geçtiğimiz günlerde Türkiye`ninde maruz kaldığı büyük siber savaşta önemli ekonomik darbeler aldık, bunun birçok şeyi açıkladığını düşünüyorum. Bu savaşın ciddi bir şekilde sürmesi ekonomi faaliyetlerini durdurabilir.

Denizaltı Sistemleri, I. Dünya savaşında Singer ve Cole Alman denizaltıları, Amerika`nın yolcu gemisi Lusitania`yı batırdıklarında, bu sistemlerin ne kadar önemli olduğunu göstermişlerdi, Günümüzde birçok devlet bu konuda gizli çalışmalar ve sistemler geliştirmekte, yazımı bitirmeden size Lusitania`nın hikayesini anlatmak istiyorum. Muhtemelen bugüne dek duymadığınız bir hikaye, çünkü ölenler ne kadar fazla olursa olsun bir aşk bir dramatik romantik sahne yoksa bilinmez bu tür hikayeler, Almanya`nın ne kadar vahşi ve barbar olduğunu gösteren bir hikaye…
Lusitania 1 Mayıs 1915 günü New York`tan Atlantik okyanusuna açılmıştı, kendisinden bahsedecek olursak 240 metre uzunluk, 30 bin 396 ton ağırlığa sahipti, yolcu kapasitesi 2,198`di devasa bir gemiydi diyebiliriz, Lüks ve zamanının en hızlı gemisi olma özelliklerinin yanında, yaklaştığı limanların telefon hatlarına bağlanabilen, çağının modern özellkiler ile donatılmıştı.

Denize açıldığı gün, New York yolcu ruhtımında mahşeri bir kalabalık vardı, bu kalabalığın başlıca sebebi Alman uyarılarıydı, Avrupa`da süren savaş neticesinde Almanya kaynaklı gazetelerde yayınlanan ilanda, İngiltere bandıralı gemilere binilmemesi yönünde uyarılarda bulunulmuştu, “Yolcular Dikkat -Avrupa savaş bölgesine girecek İngiliz ve Amerikan yolcu gemileri saldırıya uğrayabilir”. şeklinde, Ancak yolcular tarafından pek kimse Lusitania`nın saldırıya uğrayacağına ihtimal vermek istemiyordu, gözlerinde biraz büyütmüşlerdi Lusitania`yı, Dönemde büyük bir denizaltı ordusuna sahip olan Almanya`nın denizlerde korku salması başarılı olmuştu, gazeteciler bunu çok iyi biliyordu, çünkü daha önce küçük çaplı birçok gemi okyanusun dibini boylamıştı, Almanya`nın izlediği barbar politikası denizlerde hiçbir merhamet tesiri göstermiyordu, Önemli işadamları ve yazarlarda aynı gemiye binince pek kuşkulara yer kalmadı, Ancak yolcuların bilmediği birşey vardı ki oda Lusitania`nın ambarlarında cephane taşıdığıydı, belki bunu bilmeleri hayatlarını kurtarabilirdi, ancak istihbarat gereği saklanmıştı bu bilgi. Lusitania ambarlarında 4200 kasa mermi bulunmaktaydı, Almanlar İngiltere ve İrlanda yakınlarında bulunacak kaçak malzeme taşıyan tüm gemileri denizaltıları aracılığı ile imha edecekti.

Lusitania yola çıktığı gün, Amerikan tankerleri Alman denizaltıları tarafından batırıldı, ancak hiçbir şey Lusitania`nın kalkışını engelleyemedi. 6 Mayıs 1915 akşamı Lusitania`ya İrlanda kıyılarında denizaltı çalışmaları olduğuna dair İngiliz Komutanlığından bir mesaj geldi, Radyodan verilen bu mesajda kıyılara yakın gemilerin temkinli olmaları, olabildiğince kıyılardan kaçınmaları ve limanlar boyunca durmadan yol katetmelerini söylüyordu, bu mesaj tüm gece tekrarlanıp durdu, “esen soğuk bir rüzgar, ölüm sessizliği, hafif tedirginlik, buhar sesleri, sis, garip ve sanki bir felaketin yaklaştığını bildiren tüm ip uçları eksiksiz bir şekilde hissediliyordu” burayı bizzat sizin için yazdım durumu hissedin, yaşayın diye.

7 Mayıs 1915 günü öğleye doğru İrlanda kıyıları göründü, ne bir devriye gemisi nede herhangi bir gemi görünmüyordu etrafta, Lusitania kaptanı kuşkulanmıştı ancak yapacak birşey yoktu, SM  U-20 sınıfı denizaltının periskopu çoktan Lusitania`yı görmüştü, 14:10`da ilk torpil fırlatıldı, Kaptan beyaz bir köpük oluşturan cismin gelişini gördü, Kaçma manevrası yapsada iyice torpil tarlasına daldı Lusitania, İnsanlar koşuşturmaya ve canlarının derdine düşmeye başladı, Lüks transatlantik Lusitania sadece 18 dakika içerisinde okyanusa gömüldü. 761 kazazede kurtarıldı, 125`i ABD vatandaşı olmak üzere toplam 1198 kişi hayatını kaybetti. Bu olay Denizaltıların ne kadar önemli olduğunu tüm dünya`ya göstermişti.

Birdahaki DoT bölümünün konusunu belirlemek ister misin? Makale altına incelememizi istediğin konuyu yorum olarak belirt, birdahaki bölümü senin için yazalım.
Dizimizi bitirmeden önce, Tüm makalelerimiz dahil DoT dizilerininde tamamen TCybers.Net tarafından özgün olarak üretildiğini hatırlatalım, yani bu yazılar biryerden alınmadan emek verilerek yazılmıştır, Kopyala/Yapıştır yapanların www.tcybers.net`e kaynak vermesi rica olunur.
vtcybers@gmail.com
İlginize:  Aggregator Siteler ve Çalışma Mantıkları
Mobil cihazlar, yazılımlar, android, iphone, windows konusunda geliştirilen teknolojiler hakkında bilgilendirme ve haber içerikleri üreten, özgün içerik portalı.
E
Bravo kardeşim eline sağlık çok güzel olmuş. Devamını bekliyorum
M
İşte emek.
Y
  • Y
  • Mayıs 19, 2017
ey Ertuğrul kardeşim gelicek tabiki
Y
  • Y
  • Mayıs 19, 2017
Sağolasın Mehmet kardeşim
B
"esen soğuk bir rüzgar, ölüm sessizliği, hafif tedirginlik, buhar sesleri, sis, garip ve sanki bir felaketin yaklaştığını bildiren tüm ip uçları eksiksiz bir şekilde hissediliyordu" Bir an korku romanı okuyormuş gibi hissettim. Sanki gözümün önünde canlandı. Tebrikler makale efsane olmuş
Y
  • Y
  • Mayıs 20, 2017
İşte buna çok sevindim Bünyamin iyiki yazdın yorumun için teşekkürler
B
Rica ederim Yavuz. Bu arada kolay gelsin
Y
  • Y
  • Mayıs 28, 2017
Saolasın
Y