İlgili Yazılar

iCloud Private Relay’i Belirli WiFi Ağlarında Kullanmak

iCloud Private Relay nedir? Ne işe yarar ve belirli Wi-Fi ağlarında nasıl devre dışı veya aktif hale getirilir? Merak edilen bu soruların cevabı rehberimizde.

spot_img

iCloud Private Relay’i daha önce hiç duymadıysanız, kesinlikle yalnız değilsiniz. Çiçeği burnundaki bu yeni teknoloji iOS 15 ile beraber hayatlarımıza girdi. Peki, VPN’le de çok karıştırılan iCloud Private Relay nedir? Ne işe yarar? Hazırsanız bu soruların cevaplarına geçelim. Daha sonra da sizlere belirli Wi-Fi ağlarında Private Relay’in nasıl açılıp kapatılabileceğinden bahsedeceğiz.

iCloud Private Relay nedir?

Türkçeye “Gizli aktarım” olarak çevirebileceğimiz Private Relay, Apple tarafından geliştirilen ve şuanda sadece iOS cihazlarda kullanılabilen gizlilik odaklı bir servis. Bu özellik açıkken Chrome yerine Safari ile internette gezinirseniz, girdiğiniz siteleri servis sağlayıcınız dahil hiç kimse takip edemiyor. Buna Apple da dahil tabii ki. Aynı zamanda IP adresiniz de maskeleniyor ve hangi ülkeden, hangi siteyi ziyaret ettiğinizi hiç kimse izleyemiyor.

Temelde VPN gibi çalışan ve tüm veri trafiğini şifreleyerek meraklı gözlerden uzak tutan iCloud Private Relay ücretli bir servis. Şuan için Türkiye fiyatı belli olmasa da ABD pazarında aylık 0,99 dolardan başlayan fiyatlarla müşterilerin beğenisine sunulacak.

iCloud Private Relay’i belirli Wi-Fi ağlarında nasıl aktif edebilirim?

Evet, gelelim iCloud Private Relay’i belirli Wi-Fi ağlarında kullanma hususuna. Normalde bu ayar açıkken tüm Wi-Fi ağlarında otomatik olarak devreye girecektir. Ancak teker teker Wi-Fi ağlarının ayarlarıyla oynayarak iCloud Private Relay özelliğini devre dışı bırakmanız mümkün.

  • Ayarlar > Wi-Fi bölümüne girin ve bağlı olduğunuz Wi-Fi ağının adına basın.
  • iCloud Private Relay özelliğinin açık olduğunu göreceksiniz. Dokunarak bu özelliği kapalı hale getirin.

Hepsi bu kadar. Gördüğünüz üzere Private Relay’i kapatmak gayet kolay.

Sistem genelinde Private Relay’i komple devre dışı bırakmak istiyorsanız, Ayarlar > iCloud bölümüne girmeniz yeterli. Private Relay’i bu menü altında görüntüleyebilirsiniz.

Fotoğraflarınızı iCloud’dan Google Fotoğraflar’a aktarmak istiyorsanız yapmanız gerekenlere bu rehberden ulaşabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox