Sosyal İçerik

Hiroşima`ya Atılan Atom Bombası: Dot 1.Bölüm

Hiroşima`ya Atılan Atom Bombası: Dot 1.Bölüm – Değerli TCybers takipçileri merakla beklenen Disadvantages of Technology (DoT) makale dizisinin 1. Bölümüne hoş geldiniz. Hiroşima`ya Atılan Atom Bombası 2. Dünya savaşının son safhalarıydı 1945 Ağustos ayının 6 sı pazartesi günü saat 8 civarları  ABD `nin nükleer çalışmalarını denemesi için bir fırsattı Japonya. Uranyum-235 kod adlı Little Boy (Küçük Oğlan) bir sabah vakti düşmüştü , binlerce insanı adeta yakıp kavurmuştu. Bugün ki dizimizde bu saldırıyı en ince ayrıntılarına kadar inceleyeceğiz Atom Bombası Nedir ve Kim Bulmuştur Karasız atomların çekirdeğindeki zincirleme bölünme reaksiyonunun patlama ve enerjiye dönüşme seneryosudur. 2. Dünya savaşı daha başlamadan Almanya`da nükleer çalışmalara başlanmıştı bunu anlayan ABD nükleer enerjiden faydalanarak bomba yapma işlemine Almanlardan önce başlamak istiyordu. İlk adımlar New Maxico`nun Los Alamos eyaletinde Atom bombası yapım merkezi kurularak atıldı , projenin gizliliği açısından bu bölge haritadan silinmiş ve askeri yasak bölge ilan edilmiştir , atom fizikçisi Prof. Dr. Oppeheimer başkanlığında 5000`den fazla bilim insanı ile kurulan bilim ordusu çalışmalarına başladı. Bu merkezde 1945 yılında bombanın ham maddesi olan saf Uranyum elde edildi ve aynı yıl Temmuz ayında Dünya`nın ilk Atom bombası hazırlandı.
Bu yukarıda gördüğünüz Atom Bombası varya işte bu saniyenin milyonda birinde bir milyon kere , milyon kilo enerji açığa çıkartıyor , nasıl bir güç olduğunu aklımız bile alamıyor Bu enerjinin oluşturduğu rüzgar binalar evler yakıyor. İlk atom bombası New Maxico çöllerinde denendi. Bu dönemde Japonlar barışa yanaşsada ABD koşulsuz teslim olmalarını istediği için barış müzakerelerine yanaşmıyordu , Atom bombası hayalleride buna izin vermiyordu. Bomba atılacağına dair Japonya uyarılmadı ve ilk bomba olan Lıttle Boy Hiroşima`dan 500-600 metre yüksekte patlatıldı 80 bin kişi anında öldü.

70 bin insan sakat kaldı veya ağır yaralandı 9 Ağustos günü ikinci bombayla sarsıldı Japonya bu kez hedef  Nagasaki olmuştu ve burada da 45bine yakın insan hayatını kaybetti 30 bine yakını ise yaralandı yahut sakat kaldı , böyle bir tahribatla karşılaşan Japonya ne yapacağını bilemiyordu ve şaşkınlık içerisindeydi , 10 Ağustos günü teslim olmayı kabul etti. 
Atom Bombasının Zayiatı 

Atom bombası patladığı ilk 5-6 saniyede etrafa bir rüzgar yayılır ne kadar şiddetli olsada ikinci gelen rüzgar kadar yıkıcı değildir bu 5 saniyeden sonra gelen ikinci rüzgar patlama merkezinden 3 km uzaklığa kadar ciddi zararlar verir , binaları yıkar insanları yakarak öldürür , patlama merkezinden uzaklaştıkça zarar azalır , yine patlamada ortaya çıkan gama ışınları insan öldürücü etkiye sahiptir Hiroşima saldırısında 10.000 kişinin bu yüzden öldüğü kayıtlara geçilmiştir. Atom bombası düştüğü anda 1 milyon derecelik bir ateş topu oluşuyor bu duruma nükleer şimşek adı veriliyor oluşan dairenin yarıçapı 200 metre olsada bombanın ağırlığına göre değişmektedir , bombanın yayılma hızı sesin yayılma hızıyla hemen hemen aynı , patlama etkisiyle atmosfere kül ve tonlarca radyoaktif madde yayıldığı saptanıyor , oluşan ateş topunun yüksekliği yine bombanın miktarına göre 10-12 km kadar yükseliyor , dağılan raydoaktif maddelerin etkisi haftalarca sürüyor ve bu süre zarfında insan ölümlerine kadar bir çok zararın baş rolünde yer alıyor. ( Işık , Isı , Ani Radyasyon , Basınç ) bombanın zayiat verici özellikleridir , Nükleer Şimşek adındaki Alev topunun ürettiği ışık 15-20 dakikalık geçici bir körlüğe neden olabileceği gibi ciddi etkileride vardır , Oluşan Isı en çok zarar veren etkenler arasındadır , aniden yükselen sıcaklık ciddi derecede yanmalara ( Bir binanın 5 saniye içinde kül olduğunu düşünün ) neden olur. Oluşan basınç ilk rüzgarda yıkılmayan ancak sonradan yıkılan betonarme yapıların yıkılma sebebidir. 

Hiroşima Galerimiz

Hiroşima`ya Atılan Atom Bombası: Dot 1.Bölüm
Hiroşima`ya Atılan Atom Bombası: Dot 1.Bölüm
Hiroşima`ya Atılan Atom Bombası: Dot 1.Bölüm
Hiroşima`ya Atılan Atom Bombası: Dot 1.Bölüm
Hiroşima`ya Atılan Atom Bombası: Dot 1.Bölüm
Hiroşima`ya Atılan Atom Bombası: Dot 1.Bölüm
Hiroşima`ya Atılan Atom Bombası: Dot 1.Bölüm
Hiroşima`ya Atılan Atom Bombası: Dot 1.Bölüm

Şimdilerde Hiroşima

Hiroşima`ya Atılan Atom Bombası: Dot 1.Bölüm
Hiroşima`ya Atılan Atom Bombası: Dot 1.Bölüm
Hiroşima`ya Atılan Atom Bombası: Dot 1.Bölüm
Bir insanlık ayıbı , en büyük soykırımlardan biridir Hiroşima ve Nagazaki , günümüzde halen daha etkileri süren böyle nükleer bir güç adaletli ve dürüst bir düşmanın yapacağı bir saldırı değildir , tamamıyla bencil bir milletin yapacağı cinsten bir saldırıdır , Günümüzde Atom bombası bulunduran ülkelerdeki bombaların gücü Hiroşima`ya atılan atom bombasının 500.000 katı daha büyüktür , yeni bir nükleer savaş ihtimalini düşünecek olursak insanlığın sonunu yine insanlık getirecek gibi görünüyor. Unutmamak gerekiyor ki teknoloji bizler için ne kadar yararlıysa bir o kadarda zararlı DoT 1. Bölümünün sonuna geldik bir daha ki bölümde görüşmek dileğiyle.
vtcybers@gmail.com
İlginize:  Salgın Hastalıklar ile İnsanlığın Sonunun Gelmesi: Dot 3.Bölüm
Mobil cihazlar, yazılımlar, android, iphone, windows konusunda geliştirilen teknolojiler hakkında bilgilendirme ve haber içerikleri üreten, özgün içerik portalı.