Mobil Donanım

Her Cihaza OTG (Flash Bellek, Oyun Kolu) Bağlanabilir Mi?

Her Cihaza OTG (Flash Bellek, Oyun Kolu) Bağlanabilir Mi?
Her Cihaza OTG (Flash Bellek, Oyun Kolu) Bağlanabilir Mi? – OTG (On-To-Go) Androıd cihazlarınıza usb yardımıyla aksesuar veya diğer cihazları (Oyun Kolu , Klavye , Fare , Flash Bellek) bağlayabileceğiniz bir sistemdir. Bu konuda birçok kişi OTG sisteminin bir yazılımsal özellik olduğunu savunur ama savunma çok mantıksız ve uydurma bir savunmadır çünkü OTG sistemi yazılımsal olduğu kadar donanımsal da bir özelliktir bunun en büyük kanıtı ise bilgisayarınıza bağladığınız cihazın bilgisayar tarafından bir flash bellek gibi görünmesidir. (Yazılımsal bir durumda söz konusudur.)
Bu donanımsal özellik her cihaza kazandırılabilir mi? Donanımsal bu özellik her cihaza kazandırılabilir basit bir devreyle bu devreyi bir sonraki makalemizde anlatarak kendi OTG kablomuzu yapacağız ama öncelikle bu özelliği fabrika çıkışı taşıyan cihazların nasıl desteklediğine değineyim arkadaşlar fabrika çıkışı OTG desteği olan tüm cihazlarda hem donanımsal hemde yazılımsal sistemi vardır ama önemli olan donanım kısmıdır peki ne alakası var diyeceksiniz , çok alakası var, şimdi şöyle düşünün, bir flash bellek içerisinde ne vardır? elektronik bir devre, peki elektronik bir devre elektrik olmadan çalışır mı ? tabiki çalışmaz bilgisayarınızdaki usb portlardan 5v enerji alınır ve bu 5v enerji flash bellek devresinin çalışmasını ve bilgisayara veri göndermesini sağlar işte OTG desteği olan cihazlarda flash belleğe yeteri kadar enerji gönderdiği için flash bellekten veri almaktadır. Ancak sadece bu değil aynı zamanda gelen veriyi yorumlamak içinde özel yazılımlar kullanılmaktadır bunlarıda anlatacağız.
USB’lerin içerisinde 4 renkde kablo vardır siyah , kırmızı , yeşil , beyaz , bu siyah ve kırmızı kablolar elektrik taşıyan kablolardır yeşil ve beyaz olan kablolar ise veri taşıyıcılardır OTG desteği olmayan cihazar flash belleğe elektrik göndermediği için veri gelmez, dolayısıyla eleman çalışmaz, yani OTG desteği olmayan cihazlar flash belleğe enerji göndermedikleri için veride alamazlar bu yüzden OTG sistemi çalışmaz. Ama bu sorun aşılmaz bir sorun değildir , dışardan yapacağımız küçük bir devre ve enerji desteği ile bu işi çözeceğiz bunu bir sonraki makalede anlatacağım soru veya kafanıza takılan birşeyler olursa yorum kısmından bizimle paylaşın. Y-OTG Kablosu Ne İşe Yarar ? – Mobil Donanım
vtcybers@gmail.com
İlginize:  Akıllı Telefonlar İçin Joystick
Mobil cihazlar, yazılımlar, android, iphone, windows konusunda geliştirilen teknolojiler hakkında bilgilendirme ve haber içerikleri üreten, özgün içerik portalı.
B
Harika işler çıkarıyorsunuz
Y
Sağolun Hocam, Teşekkürler
Y