İlgili Yazılar

Growth Hacking Nedir?

Bu yazıda "Growth hacking nedir?" sorusunun cevabını bulacaksınız.

spot_img

Growth hacking nedir, ne anlama gelir ve nasıl yapılır? Satış ve dijital pazarlama ile ilgilenenlerin adını sıkça duymaya başladığı bu terim yazımızın konusu olacak.

Öncelikle İngilizce’de “Growth” kelimesinin “Büyüme” anlamına geldiğini belirterek başlayabiliriz. “Growth hacking” de dilimize “Büyüme taktikleri” olarak çevrilebilir. Bu yöntemleri uygulayan kişilere ise “Growth hacker” denir.

Growth hacking isminden de anlaşılacağı üzere büyüme odaklı geliştirilen stratejilerin tümü için kullanılabilen bir çatı terimidir. Genellikle henüz çiçeği burnundaki işletme ve girişimler tarafından uygulanan growth hacking yöntemleri sayesinde kısa sürede, ufak bütçelerle verimli sonuçlar elde edebilmek mümkündür.

Growth hacking nedir? Ne işe yarar?

Growth hacking’in amacı mümkün mertebe az para harcayarak en çok miktarda kullanıcı veya müşteri kazanmaktır. GrowthHackers sitesini 2010’da kuran Sean Ellis literatüre bu kelimeyi kazandırmıştır.

Growth Hacker kimdir?

Düşük maliyetli ve kreatif stratejiler geliştirerek işletmelerin yeni müşteriler kazanarak büyümesine yardımcı olan kişilere growth hacker denir. Bir ürün veya hizmetin daha geniş kitlelere duyurulması için akılcı strateji ve adımlar planlayabilen herhangi birisi kendine “growth hacker” diyebilir yani.

  • Growth hackerlar analitik düşünerek işletmelerin daha fazla müşteriye ulaşmasına odaklanırlar.
  • Analiz ve test çalışmaları yürüterek müşterilerin ihtiyaçlarını belirlerler. Teoride büyüme stratejisi geliştirdikten sonra bunu pratiğe dökerler.

Growth hacking nasıl çalışır?

Örnek verirsek daha iyi anlaşılabilir. Bir e-ticaret siteniz olduğunu varsayalım. Müşterilerinizin sepeti terk etme oranı çok yüksekse, son aşamada bu oranı aşağıya çekmek için onlara yüzde 10 indirim kuponu tanımladınız diyelim. İşte yaptığınız bu işlem growth hacking olarak adlandırılabilir.

Bunun dışında ziyaretçileri üyelere, üyeleri de mutlu müşterilere dönüştürmek için yapılan tüm işlemlere kısaca growth hacking denilebilir.

Konuyla ilgili merak ettiğiniz başka sorular varsa bize sormaktan çekinmeyin.

Hotspot Shield VPN kullanımını öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox