İlgili Yazılar

Fotoğraf Boyutu Küçültme İşlemi

Bilgisayar ve telefonunuzdaki fotoğrafların boyutunu küçültmek için kullanabileceğiniz ücretsiz web siteleri bu yazıda listeleniyor.

spot_img

Fotoğraf boyutu küçültme işlemi özellikle 48 MP ve üzeri, yüksek çözünürlüklü fotoğrafları internete yüklerken uzun süre beklemek istemeyenler tarafından gerçekleştiriliyor.

Ayrıca malum olduğu üzere bazı sitelere fotoğraf yüklemek için maksimum çözünürlük veya dosya boyutu sınırı mevcut. Fotoğrafınız bu sınırları aşıyorsa mecburen fotoğraf küçültme işlemi yapmanız gerekecektir.

Fotoğraf boyutu nasıl küçültülür?

Örnek vermek gerekirse elinizde fotoğraf 5 MB boyutunda. Yükleyeceğiniz site ise en fazla 1 MB boyutunda fotoğraf kabul ediyor. 

Böyle bir durum başınıza gelirse endişe etmenize hiç gerek yok. Hiçbir program yüklemeden fotoğraf boyutu küçültme programsız sitelerini ziyaret edebilir, fotoğrafı yükleyip yeniden ölçekleyebilirsiniz.

Programsız fotoğraf küçültme yöntemi

Evet, hazırsanız gelelim program yüklemeden fotoğraf küçültme yöntemine. Bunun için cep telefonu veya bilgisayarınız üzerinden tarayıcıyı açıp bazı siteleri ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

Ücretsiz fotoğraf küçültme sitelerinin başında resizeimage.net adresi geliyor. İlk aşamada küçültmek istediğiniz fotoğrafı seçip yüklenmesini bekliyorsunuz. Daha sonra ölçü verip fotoğrafı küçültebiliyorsunuz. Saniyeler içerisinde küçültülmüş ve haliyle boyutu da azalmış fotoğrafınız indirilmeye hazır hale gelecektir.

Kullanabileceğiniz tek fotoğraf küçültme sitesi bu değil elbette. Photo Resizer sitesi hem fotoğrafı küçültmeye, hem de istediğiniz şekilde kesip biçmeye imkân tanıyor. 

Siteye girdikten sonra File > Open bölümünden işlem yapmak istediğiniz fotoğrafı seçiyorsunuz. Daha sonra kesme, biçme, küçültme ve görselin yönünü değiştirme gibi işlemleri yapmaya başlayabilmeniz mümkün.

Son alternatif ise Simple Image Resizer isimli site. Bu site isminden de anlaşılacağı üzere son derece basit. Fotoğrafı seçip yüzde kaç oranında küçülmesini istediğinizi işaretliyorsunuz, o kadar. Gerisi saniyeler içerisinde halloluyor.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz yine sizler için hazırlamış olduğumuz “iPhone fotoğrafları PC’de görünmüyor” hatasının çözüm rehberine göz atmanızda fayda olacaktır.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox