İlgili Yazılar

Facebook, Shopify ve Spotify uzaktan çalışmaya devam edecek

Önde gelen teknoloji şirketleri, personellerini uzaktan çalışmaya teşvik ediyor. Facebok, Shopify ve Spotify ise yaptıkları son açıklamalarla bu şirketlerin başını çekmeye başladı.

spot_img

Önümüzdeki 10 yıl içerisinde sosyal medya devi Facebook, toplam iş gücünün en az yarısının uzaktan çalışmasını sağlayacak. Silikon Vadisi’nin bir diğer şirketi Shopify ve İsveç menşeli Spotify de aynı şekilde, uzaktan çalışma politikasını benimseyeceklerini duyurdular.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada Koronavirüs salgını sona erse dahi uzaktan çalışmayı teşvik edeceklerini belirtti. Hedef önümüzdeki 10 yıl içerisinde personelin en az yarısının evden çalışmasını sağlamak.

Spotify launches new ad technology that will help advertisers better track how well theirs ad are resonating with podcast listeners. (Dreamstime/TNS)

Aynı gün iki teknoloji şirketi daha uzaktan çalışma politikasını destekleyeceklerini açıkladılar. Popüler e-ticaret yazılımı Shopify’nin CEO’su Tobias Lütke “ofis merkezli” çalışma anlayışının sona erdiğini söyledi. Müzik dinleme uygulaması Spotify de isteyen personelin 2021 yılına kadar evden çalışmaya devam edebileceklerini duyurdu.

Tüm bu haberler popüler sosyal medya ağı Twitter’ın 5 bin çalışanına “ömür boyu” evden çalışabileceklerini söylemesinin ardından geldi. Tabii evden çalışacak kişilerin kendilerine verilen görevleri eksiksiz yerine getirmeleri bekleniyor.

Facebook uzaktan çalışacak personel alımı gerçekleştirecek

The Verge’e verdiği demeçte Zuckerberg, Facebook’un uzaktan çalışmayı en çok teşvik eden şirketler arasına girmeyi hedeflediğini söyledi. Öyle ki bu doğrultuda mevcut personele evden çalışmak isteyip istemediklerini sormanın yanı sıra doğrudan uzaktan çalışmak üzere personel alımı bile yapılacak. 

Global pandemi ilan edilen Koronavirüs salgını sona erdiğinde dahi Facebook ofislerinde en fazla 25 kişinin aynı anda çalışabileceğini de yine Zuckerberg’in açıklamasıyla öğrenmiş bulunuyoruz. Öte yandan kapanan ofislerin Temmuz ayında tekrar açılacağını da yine Zuckerberg duyurdu.

Shopify ve Spotify de aynı çizgide ilerliyor

Kanada menşeli e-ticaret yazılımı Shopify de 2021’e kadar tüm ofislerini kapatacak ve çoğu çalışanının uzaktan çalışmasına izin verecek.

Müzik yayıncılığı platformu Spotify ise tüm bölgelerdeki çalışanlarını bilgilendirerek önümüzdeki seneye kadar isteyen personelin home ofis çalışma düzenine geçebileceğini duyurdu.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,090AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox