İlgili Yazılar

Excel’de Yeni Sekmeleri Gösterme

Excel'de çalışırken oluşturduğunuz yeni sekmeleri nasıl gösterebileceğinizi bu rehberde anlatıyoruz.

spot_img

Excel’de yeni sekmeleri gösterme işlemini nasıl yapabileceğinizi biliyor musunuz? Cevabınız hayır olabilir, bu çok normal. Çünkü Excel her gün yeni bir özelliğini keşfedebileceğiniz derya deniz! Ancak yazımızı okumaya devam ederek sizler de Excel’de gizlenen sekmeleri göstermeyi pekala başarabilirsiniz. 

Excel’de yeni sekmeleri nasıl bulabilirim?

Malum olduğu üzere Excel’de tıpkı Chrome veya diğer tarayıcılarda olduğu gibi sekme bazlı çalışma sistemi mevcut. Bu sistem Excel kullanıcılarının işini inanılmaz derecede kolaylaştırıyor. Yeni bir çalışma dosyası açmadan bir diğer sekmeye geçmek ciddi manada zaman tasarrufu sağlıyor.

Ancak bazen bu sekmeler kaybolabiliyor. Eğer oluşturduğunuz yeni sekmeler Excel’de bir türlü gözükmüyorsa, bu basit bir ayarın yanlışlıkla değiştirilmesi sonucu meydana gelmiş demektir.

Evet, hazırsanız gelelim bu ayarı nasıl geri açacağınıza.

  • Excel’i açın. Sol üst köşeden menü çubuğunu açın. Ardından “Ayarlar > Seçenekler > Gelişmiş” bölümüne girin.
  • “Sayfa sekmelerini göster” seçeneğini aktif hale getirin.
  • OK’a basın, kaydedin ve çıkın.

Bu işlemin ardından Excel’de oluşturduğunuz yeni sekmeler görünmeye başlayacaktır. Var olan tüm sekmelerin arasında geçiş yapmak için fareyi kullanabilirsiniz.

Excel’de yeni sekme nasıl oluşturulur?

Şimdi de Excel’i daha verimli kullanmanızı sağlayacak olan yeni sekme oluşturma özelliğini nasıl kullanacağınızı anlatalım. Yeni oluşturduğunuz herhangi bir Excel dosyasının en altında Sayfa1 – Sayfa2 – Sayfa3 şeklinde sekmeler yer alacaktır. (+) işaretine basarak yeni sekme oluşturabilirsiniz. 

Buna ek olarak var olan sekmelerin üzerine sağ tıklayıp “Yeniden adlandır” dediğiniz takdirde yeni sekme açmak zorunda kalmadan, mevcut çalışma sekmesine yeni isim vermiş olursunuz. İsterseniz böyle yaparsınız, isterseniz de yeni sekme oluşturursunuz. Tamamen size kalmış.

Bir diğer Office yazılımı olan Word’de başlangıç ekranını kaldırmak istiyorsanız hazırlamış olduğumuz bu rehbere mutlaka göz atın.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
264TakipçilerTakip Et
3,100AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox