İlgili Yazılar

Excel’de Yaş Hesaplama

Excel'de yaş hesaplamak için nasıl bir formül kullanmanız gerektiğini bu rehberde anlatıyoruz.

spot_img

Excel’de yaş hesaplama istiyor ancak bunu nasıl yapacağınızı bilmiyor musunuz? Hiç sorun değil. Birazdan size anlatacağımız yöntem ve formüllerle siz de yaşınızı en isabetli şekilde hesaplayabilirsiniz. 

Malum, yaş hesaplama için bugünün tarihinden doğduğumuz tarihi çıkarmamız gerekiyor. Excel’deki gelişmiş formüllerle bunu tamamen otomatik hale getirebilmemiz mümkün. Eğer elinizde uzunca bir liste varsa ve toplu olarak yaş hesaplamanız gerekiyorsa, birazdan anlatacağımız formül ile zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Excel’de yaş hesaplama nasıl yapılır?

Excel’de yeni bir dosya oluşturalım. A2 hücresine doğum tarihini GG/AA/YYYY şeklinde (Örn: 16.01.1988) girelim. B2 hücresine de bugünün tarihini girelim. Eğer günün tarihini otomatik olarak çekmek istiyorsanız =BUGÜN() formülünü kullanabilirsiniz.

Şimdiye dek yaşanan toplam gün sayısını hesaplamak için bugünden doğum tarihini çıkarmanın gerektiğini belirtmiştik. Bunun için C2 hücresine =B2-A2 yazabilirsiniz. Böylece toplam gün sayısı karşınıza çıkacaktır. Bunu bir de yıl olarak hesaplamak için D2 veya başka bir hücreye C2/365,25 yazmanız gerekiyor. Böylece toplam gün sayısını yıla bölmüş oluyoruz.

Fark edeceğiniz üzere bu şekilde böldüğümüz zaman karşımıza 28,8 gibi ondalıklı bir sayı çıkacaktır. Eğer bunu net, tam sayı şeklinde görmek istiyorsanız =TAMSAYI(D2) formülünü kullanmanız yeterli. Böylece 28,8 yerine doğrudan 28 sonucunu elde etmiş olursunuz.

Yaş hesabı hiç bu kadar kolay olmamıştı!

Gördüğünüz üzere Excel’de yaş hesabı yapmak veya Excel’de yaşanan gün sayısını hesaplamak gayet kolay. Bunun için ekstrem formüller yazmanız da gerekmiyor. Yalnızca saniyeler içerisinde siz de doğum tarihini bildiğiniz herhangi birinin yaşını hesaplayabilirsiniz.

Eğer Excel’de yaş hesaplama işlemini yaparken takıldığınız bir nokta olursa bize yorum kısmı üzerinden ulaşmaktan hiç çekinmeyin.

Bu arada Excel’de yeni oluşturduğunuz sekmeleri görüntülemek için yapmanız gerekenlere bu adresteki rehberimizden ulaşabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,090AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox